آزمایش پاپ اسمیر (Pap smear) چیست و چگونه انجام میشود؟

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر (Pap smear) روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان است. آزمایش پاپ اسمیر (Pap smear) تغییراتی را که در سلول‌های دهانه رحم شما رخ می‌دهد، را نشان می‌دهد. تشخیص زودهنگام این سلولهای غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین قدم در توقف پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است. شاید انجام این تست برایتان قدری ناخوشایند باشد، اما معمولا دردی طولانی مدت ایجاد نمی‌کند. در ادامه به بررسی این آزمایش می‌پردازیم.

 

سرطان

چه کسانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند؟

به طور کلی تست پاپ اسمیر از 21 سالگی آغاز و تا 65 سالگی انجام می‌شود. توصیه می‌شود هر 3 سال یکبار این تست انجام شود.

 • برای افراد زیر 21 سال

برای افراد زیر 21 سال نیازی به انجام تست نیست.

 • برای افراد 21 تا 29 سال

بین سن 21 تا 29 سال هر 3 سال یکبار انجام تست پاپ اسمیر توصیه می‌شود.

 • برای افراد 30 تا 65 سال

بین سنین 30 تا 65 سال اگر تنها تست پاپ اسمیر انجام می‌دهید هر 3 سال یکبار است. ولی اگر تست پاپ اسمیر همراه با تست ویروس HPV باشد هر 5 سال یکبار انجام می‌شود. حتی می‌توان به جای پاپ اسمیر تست HPV انجام داد. تست ویروس HPV  چیست؟ 

HPV چیست؟

HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود و احتمال سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد. انواع HPV 16 و 18 HPV از دلایل اصلی سرطان دهانه رحم است. اگر HPV داشته باشید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید.

 

گروه سنی

نحو انجام آزمایش پاپ اسمیر

این تست کمی ناخوشایند است ولی سریع انجام می‌شود. در مطب توسط پزشک متخصص زنان انجام می‌شود. پزشک از شما میخواهد به پشت روی میز معاینه دراز کشیده و پاها را باز کرده و پاها را در تکیه گاه‌هایی به نام رکاب قرار دهید.

پزشک شما به آرامی دستگاهی به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می‌کند. این دستگاه دیواره‌های واژن را باز نگه داشته و دسترسی به دهانه رحم را فراهم می‌کند. سپس پزشک نمونه کوچکی از سلول‌های دهانه رحم شما را تراش می‌دهد. چند روش وجود دارد که می‌توانند این نمونه را انتخاب کنند:

 • برخی از ابزاری به نام اسپاتول استفاده می‌کنند.
 • بعضی از آنها از کفگیر و برس استفاده می‌کنند.
 • برخی دیگر از دستگاهی به نام سیتوبراش استفاده می‌کنند که یک کاردک ترکیبی و برس است.

بیشتر خانم‌ها در حین تراش کمی احساس فشار و تحریک  می‌کنند. تست  زمان کوتاهی دارد و اگر بدن شما آرام باشد، به نرمی انجام می‌شود. در نتیجه حفظ آرامش و نفس‌ عمیق کشیدن در طول تست مهم است. پس از تست نمونه سلولهای دهانه رحم شما، به آزمایشگاه ارسال می شود تا از نظر وجود سلول‌های غیر طبیعی آزمایش شود. سپس جواب آن به پزشک ارائه می‌شود.

بعد از آزمایش، ممکن است کمی احساس گرفتگی و ناراحتی خفیفی کنید. همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خونریزی واژن بسیار کمی را تجربه کنید. اگر بعد از روز آزمایش ناراحتی یا خونریزی ادامه یافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

نحو انجام

آمادگی قبل از آزمایش

اگر در روز آزمایش خونریزی پریود شما آغاز شود احتمالا شما آزمایش را برای روز دیگری تنظیم می‌کنید. روز 15 پریودی شما یعنی هنگام تخمک گذاری بهترین زمان انجام آزمایش است. عواملی که باید رعایت شود تا در نتایج آزمایش تداخلی ایجاد نشود:

 • دو روز قبل از انجام تست رابطه جنسی نداشته باشید.
 • از یک روز قبل از آزمایش، از گرفتن دوش واژینال و محصولات اسپرم کش پرهیز کنید.
 • یک هفته قبل از تست به هیچ عنوان از کرم‌ها و پماد‌های واژینال استفاده نکنید.

انجام این تست برای چه کسانی مهم تر است؟

این تست در مواقع زیر نیز با تجویز پزشک در فواصل کوتاهتری تکرار می‌شود:

 1. کسانی که مبتلا به ایدز هستند.
 2. کسانی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند.
 3. کسانی که سابقه ضایعات سرطانی دارند.
 4. افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند.
 5. هنگام جراحی زیبایی واژن پزشک از شما انجام این تست را می‌خواهد.

نتایج آزمایش

دو نتیجه برای آزمایش پاپ اسمیر وجود دارد: طبیعی یا غیرطبیعی.
1.تست پاپ اسمیر طبیعی

اگر نتایج شما طبیعی است، به این معنی است که هیچ سلول غیرطبیعی شناسایی نشده است. احتمالاً تا سه سال دیگر نیازی به تست پاپ اسمیر نخواهید داشت.
2.تست پاپ اسمیر غیرطبیعی

اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد، این بدان معنی است که سلولهای غیرطبیعی در دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می‌توانند پیش سرطانی باشند و یا اینکه مبتلا به سرطان هستید. حال چندین سطح سلول غیر طبیعی وجود دارد:

 • آتیپی
 • خفیف
 • در حد متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • سرطان درجا

نتایج آزمایش پاپ اسمیر چقدر دقیق است؟

انجام تست پاپ اسمیر روشی ایمنی برای غربالگری سرطان رحم است. میزان سرطان دهانه رحم و مرگ و میر را حداقل 80 درصد کاهش می‌دهد. شاید شنیدن نتیجه آزمایش غیر طبیعی شما را ناراحت کند. ولی این ناراحتی مختصر می‌تواند به محافظت از سلامتی شما کمک کند. این تست دقیق است ولی در بعضی موارد زیر هم می‌تواند نتایج منفی کاذب نشان دهد:

 • مجموعه نامناسب سلولها
 • تعداد کمی سلول غیرطبیعی
 • سلول‌های خون یا التهابی سلول‌های غیر طبیعی را پنهان می‌کند.

اگرچه در صورت اندک خطایی ممکن است سلول‌های غیرطبیعی شناسایی نشوند، اما زمان با شماست. توسعه سرطان دهانه رحم چندین سال طول می‌کشد. چنانچه یک آزمایش سلول‌های غیر طبیعی را تشخیص ندهد، در آزمایش بعدی به احتمال بالا تشخیص داده خواهد شد.

 

نتایج دقیق

انجام تست برای زنان باردار ممکن است؟

گاهی پزشکتان برای شما این تست را وقتی که باردار هستید تجویز می‎‌کند. انجام تست پاپ اسمیر در بیشتر مواقع تا 24 هفته اول بارداری بی خطر است، بعد از 24 هفته آزمایش می‌تواند دردناک باشد. همچنین بعد از زایمان نیز لازم است 12 هفته صبر کنید سپس آزمایش دهید تا نتیجه آزمایش صحیح باشد.

چه کسانی نیاز به انجام آزمایش ندارند؟

بعد از مشورت با پزشک خود اگر شرایط زیر را دارید دیگر نیازی به انجام آزمایش پاپ اسمیر نیست.

 • پس از جراحی برداشتن کامل رحم
 • اگر هیسترکتومی برای یک بیماری غیر سرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید آزمایش پاپ اسمیر را متوقف کنید.
 • اگر آزمایشات قبلی پاپ اسمیر منفی بوده از 65 سالگی به بعد با موافقت پزشک می‌توان این آزمایش را متوقف کرد.

آزمایش پاپ اسمیر برای کسانی که فعالیت جنسی ندارند چگونه است؟

بیشتر سرطان‌های دهانه رحم به دلیل عفونت از ویروس HPV است که از طریق آمیزش جنسی منتقل می‌شود. با این حال، همه سرطان‌های دهانه رحم از عفونت‌های ویروسی نیستند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که همه خانم‌ها هر سه سال یکبار از 21 سالگی غربالگری سرطان دهانه رحم را با آزمایش پاپ اسمیر آغاز کنند. حتی اگر هیچ فعالیت جنسی نداشته و باکره باشند.

در نهایت

همانطور که در نحوی چگونگی انجام این آزمایش توضیح داده شد، دو مرحله است برداشت نمونه و ارسال آن به آزمایشگاه، اگر کوچکترین اختلالی در این روند به وجود بیاید نتیجه این آزمایش دیگر قابل اطمینان نیست. در انتخاب پزشک متخصص اطمینان حاصل کنید و مشاوره بگیرید. جهت مشاوره در این زمینه می‌توانید به صورت آنلاین و تلفنی تماس بگیرید.

 

تماس با آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 1 - میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما