آنتی بیوتیک برای عفونت رحم

آنتی بیوتیک برای عفونت رحم

درمان عفونت رحم باید جامع باشد و تمام عوامل بیماری زای احتمالی را در زمینه شرایط بالینی تحت پوشش قرار دهد. پس از تشخیص عفونت رحم و حذف سایر منابع عفونت، پزشک باید بلافاصله آنتی بیوتیک های طیف گسترده ای را تجویز کند. در تجویز آنتی بیوتیک برای عفونت رحم، در طی 90-48 ساعت در 90٪ از زنان تحت درمان با رژیم درمانی بهبود مشاهده خواهد شد. اکثر موارد عفونت رحم، از جمله زایمان سزارین، باید در شرایط بستری درمان شوند. برای موارد خفیف، آنتی بیوتیک های خوراکی در محیط سرپایی ممکن است کافی باشند.

عفونت رحم یا آندومتریت چیست؟

آندومتریت یا عفونت رحمی، یک بیماری التهابی در پوشش رحم است و معمولاً به دلیل عفونت است. این معمولاً تهدید کننده زندگی نیست، اما مهم است که در اسرع وقت درمان شود. در صورت درمان با آنتی بیوتیک، به طور کلی از بین می رود.

عفونت های درمان نشده می تواند منجر به عوارض اندام های تولید مثل، مشکلات باروری و سایر مشکلات کلی سلامتی شود. برای به حداقل رساندن خطرات خود، ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید که عفونت رحم چه علائمی دارد و چگونه می شود آن را تشخیص داد و درمان کرد.

دلایل به وجود آمدن عفونت رحم (آندومتریت)

آندومتریت به طور کلی در اثر عفونت ایجاد می شود. عفونت هایی که می توانند باعث عفونت رحم شوند عبارتند از:

 • عفونت های مقاربتی مانند: کلامیدیا و سوزاک
 • بیماری سل
 • عفونت های حاصل از مخلوط باکتری های طبیعی واژن

همه خانم ها مخلوط طبیعی باکتری در واژن خود دارند. آندومتریت می تواند هنگامی ایجاد شود که این ترکیب طبیعی باکتری ها پس از یک واقعه در زندگی تغییر کند.

عوامل خطرناک برای عفونت رحم

افراد در معرض ابتلا به عفونت هستند که می تواند باعث آندومتریت پس از سقط جنین یا پس از زایمان، به ویژه پس از زایمان طولانی یا زایمان سزارین باشد. همچنین، پس از انجام یک روش پزشکی که شامل ورود به رحم از طریق دهانه رحم است، به احتمال زیاد به آندومتریت مبتلا خواهید شد. این می تواند راهی برای ورود باکتری ها را فراهم کند. اقدامات پزشکی که می تواند خطر ابتلا به عفونت رحم را افزایش دهند شامل موارد زیر می باشند:

 • هیستروسکوپی
 • قرار دادن دستگاه داخل رحمی
 • اتساع و کورتاژ (تراشیدن رحم)

آندومتریت می تواند همزمان با سایر شرایط در ناحیه لگن مانند التهاب در دهانه رحم، رخ دهد. این شرایط ممکن است علائمی ایجاد کنند یا علائمی را ایجاد نکنند.

علائمی که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک برای عفونت رحم دارد چیست؟

آندومتریت یا عفونت رحم به طور معمول علائم زیر را ایجاد می کند:

 • تورم شکم
 • خونریزی غیر طبیعی واژن
 • ترشحات غیر طبیعی واژن
 • یبوست
 • ناراحتی هنگام حرکات روده
 • تب
 • احساس عمومی بیماری
 • درد در لگن، ناحیه تحتانی شکم یا ناحیه رکتوم

علائمی که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک برای عفونت رحم دارد چیست؟

چگونه آندومتریت تشخیص داده می شود؟

پزشکان معاینه جسمی و معاینه لگن را انجام می دهند. آن ها شکم، رحم و دهانه رحم افراد را برای نشانه های حساسیت و ترشحات، بررسی می کنند. آزمایشات زیر نیز ممکن است به تشخیص بیماری کمک کند:

 • گرفتن نمونه از دهانه رحم برای آزمایش باکتری هایی که می توانند باعث ایجاد عفونت شوند مانند: کلامیدیا(Chlamydia) و گنوکوک (باکتری های ایجاد کننده سوزاک)
 • برداشتن مقدار کمی از بافت پوشش رحم برای آزمایش که به آن بیوپسی آندومتر گفته می شود.
 • یک روش لاپاراسکوپی که به افراد اجازه می دهد پزشک با دقت بیشتری به قسمت داخلی شکم یا لگن آن ها نگاه کند.

اگر از آنتی بیوتیک برای عفونت رحم استفاده نشود، چه عوارضی ایجاد می شود؟

اگر عفونت رحم با آنتی بیوتیک درمان نشود، می تواند عوارض و حتی بیماری را به وجود آورد. عوارض احتمالی که ممکن است ایجاد شود، شامل موارد زیر می باشند:

 • ناباروری
 • پریتونیت لگن که یک عفونت عمومی لگن است.
 • مجموعه چرک یا آبسه در لگن یا رحم
 • سپتی سمی که باکتری در خون است.
 • شوک سپتیک که یک عفونت قریب به اتفاق خون است که منجر به فشار خون بسیار پایین می شود.
 • سپتی سمی می تواند باعث سپسیس شود. این یک عفونت شدید است که می تواند خیلی سریع بدتر شود. این می تواند منجر به شوک سپتیک شود، که یک وضعیت اضطراری تهدید کننده زندگی است. هر دو نیاز به درمان سریع در بیمارستان دارند.

اگر از آنتی بیوتیک برای عفونت رحم استفاده نشود، چه عوارضی ایجاد می شود؟

آندومتریت چگونه درمان می شود؟

آندومتریت با آنتی بیوتیک درمان می شود. اگر پزشک متوجه شود که شما یک STI دارید، ممکن است لازم باشد که شریک جنسی شما نیز تحت درمان قرار گیرد. مهم است که تمام دارو های تجویز شده توسط پزشک را به پایان برسانید. موارد جدی یا پیچیده ممکن است به مایعات داخل وریدی و استراحت در بیمارستان نیاز داشته باشد. این امر به ویژه در صورت بروز این شرایط پس از زایمان، بیشتر صدق می کند.

آنتی بیوتیک ها برای عفونت رحم

آنتی بیوتیک ها برای مقابله با باکتری های ایجاد کننده التهاب پوشش رحم، استفاده می شوند. اگر عفونت بسیار شدید باشد، ممکن است در بیمارستان فرد به آنتی بیوتیک وریدی نیاز داشته باشد.درمان وابسته به تجویز آنتی بیوتیک های مختلف، بسته به نوع میکروبی است که شناسایی شده است.

درمان های آنتی بیوتیکی در درجه اول به صورت خوراکی انجام می شود و پس از درمان، معاینه مجدد آندومتر انجام می شود. باید تأکید کرد که جدا از تفاوت در انواع آنتی بیوتیک های گنجانده شده، اختلافات چشمگیری نیز در مورد دوز هر آنتی بیوتیک و طرح های مختلف پیشنهاد شده توسط هر روش وجود دارد. پیش بینی می شود که به دنبال رژیم آنتی بیوتیکی، قابلیت پذیرش آندومتر بهبود یابد.

اگر عفونت رحم در بلند مدت درمان نشود، چه اتفاقی می اُفتد؟

چشم انداز کسی که مبتلا به آندومتریت است و به موقع آن را درمان می کند به طور کلی بسیار خوب است. آندومتریت معمولاً با آنتی بیوتیک بدون هیچ مشکلی از بین می رود. با این حال، در صورت عدم درمان بیماری، مشکلات تولید مثل و عفونت های شدید ممکن است رخ دهد. این می تواند منجر به ناباروری یا شوک سپتیک شود.

چگونه می توان از آندومتریت پیشگیری کرد؟

با اطمینان از این که پزشک در حین زایمان یا جراحی از تجهیزات و تکنیک های استریل استفاده می کند، می توان خطر آندومتریت را از طریق زایمان یا یک روش زنان دیگر، کاهش داد. همچنین پزشک به احتمال زیاد آنتی بیوتیک برای افراد تجویز می کند تا در حین زایمان سزارین یا دقیقاً قبل از شروع عمل جراحی، مصرف کنند. افراد می توانند به کاهش خطر آندومتریت ناشی از STI کمک کنند:

 • تمرین رابطه جنسی ایمن، مانند استفاده از کاندوم
 • انجام غربالگری معمول و تشخیص به موقع بیماری های مقاربتی، هم در خود افراد و هم در شریک زندگی آن ها
 • پایان دادن به تمام درمان های تجویز شده برای STI

اگر علائم عفونت رحم را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید. برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه جدی، انجام درمان مهم است. آنا مشاور به صورت حضوری و آنلاین به شما عزیزان یاری می رساند. همچنین برای درمان عفونت واژن روش های مختلفی را تجویز می کند. درمان عفونت واژن با سیر، با روش خانگی، با کلوتریمازول، سرکه سیب و سایر روش ها. ما درباره هر کدام از این روش ها مقاله ای جدا گانه نوشته ایم که می توانید بر روی هر کدام کلیک کرده و آن را مطالعه نمایید.

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما