از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده است؟

بعد از هررابطه جنسی ،دغدغه هرخانمی تنها یک سوال مبهم است: نکند باردار شوم؟. البته این سوال چندان بی ربط نیست زیرا خانم هایی که قصد  بارداری ندارند ممکن است به دلایل مختلفی بارداری ناخواسته را تجربه کنند.برای جلوگیری از بارداری ناخواسته روش های متفاوتی وجود دارد . یکی از روش هایی که در موقعیت های فوری به کار گرفته میشود مصرف قرص اورژانسی یا (قرص صبح روز بعد )است. قرص اورژانسی مناسب بانوانی می باشد که رابطه ی جنسی محافظت نشده داشته و یا از روش های جلوگیری که در حین رابطه  استفاده شده اطمینان کافی نداشته اند. استفاده از قرص های اورژانسی در برخی از مواقع ضروری مناسب می باشد اما مصرف بیش از حد آن می تواند باعث به خطر انداختن سلامتی افراد شود.اما از کجا باید بفهمیم که قرص اورژانسی اثر کرده است یا نه؟ در ادامه به پاسخ این سوال میپردازیم.با ما همراه باشید .

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی یکی ازپرکاربرد ترین روش جلوگیری بارداری است که عموما در زمان هایی که  نزدیکی بدون روش های  پیشگیری از بارداری انجام میشود و یا اتفاقی مانند پاره شدن کاندوم و یا نظیر آن رخ می دهد، از آن استفاده میکنند. این قرصها حاوی مقدار زیادی پروژسترون هستند  هورمون پروژسترون در بدن خانم ها منجر به  تغییرات هورمونی شده و به همین دلیل باعث تأخیر در روند تخمک گذاری می شود. اسپرم می تواند تا پنج روز در سیستم تولید مثل زنان زنده بماند ، بنابراین حتی اگر فکر نکنید قصد تخمک گذاری دارید ، اگر پنج روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده تخمک گذاری کنید ، باز هم می توانید باردار شوید. بنابراین با استفاد ه از قرص های اورژانسی  از آزاد سازی تخمک ها جلوگیری کرده و آن را متوقف می کنید و به این ترتیب از بارور شدن آن ها توسط اسپرم جلوگیری میشود . قرص اورژانسی همچنین با غلیظ کردن و سفت کردن مایع واژینال، از رسیدن اسپرم به تخمک جهت لقاح جلوگیری کرده و با پوشاندن دیواره رحم، مانع از لانه گزینی و رشد جنین می‌شود.

blank

 

انواع قرص های اورژانسی

  قرص های اورژانسی انواع مختلفی دارد که در داروخانه ها عرضه می شوند. قرص های اورژانسی ممکن است روش مصرف و اثر گذاری هر کدامشان از یکدیگر متفاوت باشد .انواع قرص های اورژانسی عبارت است از:

 • قرص لونژیل
 • قرص ال
 • قرص اچ دی
 • IUD

طریقه ی مصرف انواع قرص های اورژانسی چگونه است؟

 قرص های اورژانسی باید  در زمان معین و  در دوز مصرفی مناسب استفاده شود تا تأثیر مثبت خود را بگذارند. برای این امر باید به سه نکته ی مهم توجه داشت. ابتدا باید یکی از انواع قرص های اورژانسی را انتخاب کرده ، دوز مصرفی آن تعیین گردد و سپس به این نکته توجه کرد که داروی انتخابی تا چند ساعت بعد از رابطه ی جنسی تأثیر گذار خواهد بود.

1- قرص لونژیل : قرص لونژیل در دو دوز 1.5 میلی گرمی و 0.75 میلی گرمی وجود دارد. اگر دوز 1.5 میلی گرمی را تهیه کردید، یک عدد در اسرع وقت مصرف کنید و اگر دوز 0.75 میلی گرمی است یکعدد در اسرع وقت و یک عدد 12 ساعت بعد مصرف شود. توضیه میشود  تا 24 ساعت اول مصرف شود اما مطالعات نشان داده قرص لونژیل گاها تا 72 ساعت و یا 120 ساعت هم اثر گذار بوده  اما شانس شکست بیشتر خواهد شد.

2- قرص ال دی : اگر قرص ال دی در منزل دارید، 4 عدد قرص ال دی در اسرع وقت و نهایت تا 72 ساعت مصرف شود و 4 عدد دیگر 12 ساعت بعد از دوز اول مصرف شود.

3- قرص اچ دی : اگر قرص اچ دی در منزل دارید، دو عدد باهم در اسرع وقت و 2 عدد 12 ساعت بعد از مصرف اولین دوز استفاده شود.

4- ای یو دی : برای جلوگیری از حاملگی، IUD قابل استفاده می باشد. این دستگاه با توقف تخمک گذاری تخمک در رحم عمل می کند و باید در عرض 5 روز پس از داشتن مقاربت محافظت نشده استفاده شود.

blank

در ماه باید چه تعداد از قرص های اورژانسی را مصرف کرد؟

مصرف بیش از حد قرص های اورژانسی می تواند عوارضی را برای افراد ایجاد کند. برای جلوگیری از ایجاد این عوارض باید به تعداد قرص های مصرفی و همچنین دوز مصرف آن ها توجه کرد. پزشکان توصیه می کنند که افراد هر ماه از این قرص ها استفاده نکنند. تعداد زیادی از پزشکان متخصص پیشنهاد می کنند که برای جلوگیری از بارداری در طول یک سال حدود 2 الی 3 مرتبه از این قرص ها استفاده شود. به دلیل این که استفاده ی بیشتر از این تعداد می تواند سلامتی افراد را با خطر مواجه کند.

از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده است؟

تنها راه برای فهمیدن اینکه قرص اورژانسی اثر کرده است یا نه صبر تا زمان رسیدن قاعدگی  است.  برخی افراد بعد از مصرف قرص اورژانسی گاهی اوقات بلافاصله یا تا هفت روز بعد ،زودتر از موعد خود پریود  می شوند. این یک عارضه جانبی رایج  وطبیعی ست و  جای نگرانی ندارد. اگر تا دو هفته پس از مصرف قرص اورژانسی افراد دچار خونریزی قاعدگی نشوند، احتمال این وجود دارد که افراد باردار شده باشند و باید هر چه سریع تر برای انجام آزمایش بارداری اقدام کنند. اما در صورتی که در مدت دو هفته پس از مصرف این دارو ها دچار خونریزی قاعدگی شوند به این معنی می باشد که قرص اورژانسی به خوبی اثر کرده و از بارداری جلوگیری شده است. از دیگر علائم بارداری که باید مراقب آن باشید ، احساس بیماری ، خستگی ، حساسیت به سینه یا درد و نیاز به دفع ادرار بیشتر است.

برای خواندن مقاله اثر هورمون پروژسترون بر بارداری و تنظیم قاعدگی کلیک کنید.

نکات مهم درباره ی قرص اورژانسی

 •  قرص های اورژانسی هر چقدر که زود تر مصرف شوند، احتمال پیشگیری آن ها از بارداری بیشتر می باشد. در صورتی که تا 72 ساعت پس از برقراری رابطه جنسی این قرص ها را مصرف کنید، احتمال پیشگیری آن از بارداری بیشتر از 90 درصد می باشد.

 

 • باید اشاره کرد که از سایر قرص های ضد بارداری نیز با استفاده از دستورالعمل های ویژه می توان به عنوان قرص های اورژانسی استفاده کرد. قرص های اورژانسی بدون نسخه پزشک قابل تهیه است اما ممکن است در  برخی از کشور ها این قرص ها را بدون نسخه به مشتریان ارائه نکنند.

 

 • در صورتی که از قرص های ضد بارداری دیگر به عنوان قرص اورژانسی استفاده کردید  اگر در هر بار یک یا دو عدد قرص را  مصرف کردید، باید بدانید که اثر گذاری کم تری داشته و برخی از مواقع باعث ایجاد حالت تهوع در افراد خواهند شد.

 

 • مصرف قرص های اورژانسی در مواقعی توصیه می شود که افراد در دوران بارداری و تخمک گذاری می باشند.برای اطلاع بیشتر از علائم و راههای تشخیص تخمک گذاری در زنان کلیک کنید

 

 • درصورتی که قرص اورژانسی قبل از تخمک گذاری مصرف شود بیشترین کارایی را دارد.

 

 • به هیچ وجه مصرف قرص های اورژانسی باعث سقط جنین نشده و یا در صورتی که بارداری اتفاق افتاده باشد از آن جلوگیری نمی کند.

 

 • مصرف قرص های اورژانسی برای بارداری های بعدی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

 

 • می توان از قرص های اورژانسی قبل از برقراری ارتباط جنسی نیز استفاده کرد.

 

 • در زمان شیردهی نیز می توانند از قرص های اورژانسی استفاده کنند.

 

 1. قرص اورژانسی چیست؟
 2. قرص اورژانسی چگونه از بارداری جلوگیری میکند؟
 3. انواع قرص های اورژانسی چیست؟
 4. در ماه باید چه تعداد از قرص های اورژانسی را مصرف کرد؟
 5. از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده است؟

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما