افزایش وزن استاندارد در دروان بارداری چقدر است؟

افزایش وزن استاندارد در دروان بارداری چقدر است؟

به طور کلی و بر اساس جدول افزایش وزن استاندارد در بارداری، محدودۀ مناسب افزایش وزن طی 9 ماه بارداری، 11 تا 15 کیلوگرم است. این عدد برای زنانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، کمتر است. در مقابل، این رقم برای زنان لاغر، بیشتر خواهد شد. اگر بارداری چند قلویی دارید نیز بسته به شاخص تودۀ بدنی‌تان، مجاز هستید 16 – 24 کیلوگرم وزن کسب کنید. اگرچه اضافه وزن، عبارتی ترسناک است، اما این موضوع در دوران بارداری متفاوت است. به دست آورن وزن طی این دوران نه تنها لازم است، بلکه یک مزیت به شمار می‌رود. با این اوصاف، کنترل وزن در بارداری مهم است. خوب است بدانید افزایش وزن مناسب و ایده‌آل شما چقدر باید باشد و چه زمانی باید این وزن‌گیری حاصل شود. در این مقاله، به این مهم و همچنین نحوۀ توزیع وزن در بدن شما پرداخته شده است.

افزایش وزن استاندارد در دوران بارداری و کنترل وزن

زنانی که طیّ دوران حاملگی، بیش از حدّ توصیه شده وزن اضافه می‌کنند، خود و نوزادشان را در معرض خطر سلامتی قرار می‌دهند؛ چه در حین حاملگی و چه پس از آن. محدودۀ پیشنهادی افزایش وزن برای زنان طی بارداری، 11 تا 15 کیلوگرم است. شاید این جمله تکراری باشد. اما این محدودۀ پیشنهادی، مربوط به زنانی است که شاخص تودۀ بدنی یا BMIشان در گروه “وزن طبیعی” قرار دارد. شاخص تودۀ بدنی، بر اساس قد و وزن شما محاسبه می شود. اولین قدم برای تعیین افزایش وزن ایده آل و مناسب برای هر شخص، تخمین BMI بدن اوست.

علاوه بر BMI، میزان افزایش وزن شما به عوامل دیگری از جمله متابولیسم بدن، مقدار فعالیت بدنی شما و ژنتیک‌تان نیز بستگی دارد. مقدار وزن گیری بر اساس موارد گفته شده، در سه ماهۀ اول، دوم و سوم بارداری متفاوت است:

 • سه ماهۀ اول بارداری: طیّ این دوره، نوزاد شما بسیار کوچک است. بنابراین، حتی اگر یک کیلوگرم وزن بگیرید، کافی است. حتی زنانی که از بیماری صبحگاهی رنج می‌برند، ممکن است کاهش وزن را تجربه کنند. بیماری‌های صبحگاهی، یکی از دلایل کاهش وزن طی بارداری است.
 • سه ماهۀ دوم بارداری: مهمترین دورۀ رشد کودک شما، همین دوره است. اگر بارداری خود را با یک وزن طبیعی شروع کرده اید، به طور کل، طیّ این دوره می توانید تا 6.350 کیلوگرم وزن بگیرید.
 • سه ماهۀ سوم بارداری: در این دوره احتمال افزایش و یا حتی کاهش وزن وجود دارد. ممکن است حدود 4.535 کیلوگرم وزن کم کنید! شاید به این علت که با بزرگ‌تر شدن نوزاد، محوطۀ شکم شما کوچک تر می شود و سهولت غذا خوردن کمتر می گردد.

جدول افزایش وزن استاندارد در بارداری

افزایش وزن تدریجی و وزن‌گیری شما مهم است. زیرا نوزادتان برای رشد در رحم، به یک منبع ثابت از مواد مغذی نیاز دارد. مقدار وزنی که باید هر هفته و در سه ماهۀ دوم و سوم اضافه کنید، بسته به BMI شما متفاوت است. جدول استاندارد اضافه وزن در بارداری، یک راهنمای کلی است که یک دید کلی به شما ارائه می دهد و به شما در کنترل وزن در بارداری کمک می کند.

جدول افزایش وزن استاندارد در بارداری

 

اگر دوقلو باردار هستید و قبل از باردار شدن، وزن طبیعی داشتید، مجاز هستید 16 تا 24 کیلوگرم وزن اضافه کنید. مقدار افزایش وزن برای زنانی که اضافه وزن داشتند و دوقلو دارند، بهتر است بیش از 14 – 22 کیلوگرم نباشد. زنان چاق نیز بهتر است بین 11 – 19 کیلوگرم وزن گیری داشته باشند.

با دیدن این جدول و نرخ های افزایش وزن استاندارد، فکر می کنید تا چه حد می توانید طبق استانداردها عمل کنید؟ روزهایی وجود دارند که کاملاً بی اشتها می‌شوید. در مقابل، بعضی روزها میل زیادی برای غذا خوردن دارید. مهمترین توصیه ما به شما این است که همواره ریلکس باشید و استرس را از خود دور کنید. فراموش نکنید که حاملگی هیچ دو زنی یکسان نیست. بنابراین، دستورالعمل‌هایی که در بالا ارائه شده است، کلی هستند و دستورالعمل دقیق برای شما، طی ملاقاتی که با پزشک خود دارید و توصیه هایی که او به شما می‌کند، تعیین می شود.

افزایش وزن و کنترل وزن در بارداری

 

اضافه شدن وزن طی بارداری صرف چه مواردی می‌شود؟

افزایش وزن در بدن مادر، صرف قسمت‌های مختلف بدن او و همچنین نوزادی که در شکم دارد می‌شود. توزیع وزن به صورت زیر است:

 • کودک: 3.401 کیلوگرم
 • جفت: 680 گرم
 • مایع آمنیوتیک: 907 گرم
 • بزرگ شدن رحم: 907 گرم
 • بافت پستان مادر: 907 گرم
 • حجم خون مادر: 1.814 کیلوگرم
 • مایعات در بافت مادر: 1.814 کیلوگرم
 • دخیرۀ چربی برای مادر: 3.175 کیلوگرم

برای داشتن یک کودک سالم و آماده شدن بدن تان برای زایمان و مادر شدن، لازم است در همۀ مناطق مذکور وزن گیری ایجاد شود.

اضافه شدن وزن طی بارداری صرف چه مواردی می شود؟

 

طی بارداری چه مقدار کالری مصرف کنم؟

نکته مهم در افزایش وزن و بارداری سالم، داشتن یک رژیم غذایی متعادل است. معمولاً در سه ماهۀ اول، نیاز نیست کالری زیادی دریافت کنید. در سه ماهۀ دوم، باید روزانه 300 کالری به غذای خود اضافه کنید. برای سه ماهه سوم نیز روزانه به 500 کالری بیشتر از آنچه که قبل از بارداری مصرف می کردید، نیاز خواهید داشت.

بهتر است بجای اینکه فقط بخواهید بیشتر بخورید، تمرکز خود را بر غذاهای مغذی و مقوی بگذارید. غذاهایی که در عین مفید بودن، انرژی بدن‌تان را نیز تأمین کنند. مصرف این غذاها، همچنین کمک می کند تا حالت تهوع بارداری شما از بین برود و جنین به بهترین نحو ممکن رشد کند.

بخاطر داشته باشید، اگر سوخت و ساز بدن‌تان زیاد است، فعالیت بدنی زیادی دارید و یا چند قلو باردار هستید، ممکن است با سرعت کمتری وزن گیری کنید. بنابراین، لازم است کالری بیشتری دریافت کنید. در مقابل، اگر قبل از بارداری، اضافه وزن یا چاقی داشتید، ممکن است به همان میزان، بدن‌تان نیاز به کالری زیادی نداشته باشد. با توجه به همۀ این موارد، لازم است با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد میزان مصرف و نحوۀ دریافت مواد غذایی و مالری، یک توصیۀ شخصی دریافت کنید.

طی بارداری چه مقدار کالری مصرف کنم؟

 

پرچم‌های قرمز افزایش وزن در بارداری!

اگر طیّ سه ماهه دوم، در هر هفته بیش از سه پوند اضافه وزن داشته باشید، یا اگر طیّ سه ماهه سوم هر هفته بیش از دو پوند وزن اضافه کردید، با پزشک خود مشورت کنید. بخصوص اگر این وزن گیری مربوط به پُرخوری یا مصرف بیش از حد سدیم نیست. زیرا این می تواند نشانه‌ای از پره اکلامپسی باشد. همچنین اگر طی ماه‌های چهارم تا هشتم، بیش از دو هفته متوالی وزن اضافه نکردید، علت را بررسی کنید.

آیا وزنی که طی حاملگی کسب می شود، از بین خواهد رفت؟

بسیاری از زنان نگراند که بعد از تولد کودک نتوانند وزن شان را کم کنند. اما نباید نگران باشید. روش های سالم متعددی برای کاهش وزن پس از بارداری وجود دارد. پیاده روی یکی از آن هاست؛ ورزشی ساده که نیاز به امکانات خاصی هم ندارد. یوگا نیز بسیار مفید است. علاوه بر این ها، شیردهی به کودک، خود عاملی جهت رساندن شما به وزن ایده آل است. بسیاری از زنان در صدد کوچک کردن شکم بعد از زایمان هستد. ورزش مناسب به هر نحوی که باشد، علاوه بر رساندن شما به ایده‌آل‌تان، افسردگی بعد از زایمان را نیز کمرنگ کرده و از بین می برد.

آیا وزنی که طی حاملگی کسب می شود، از بین خواهد رفت؟

 

تماس با ما

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 1 - میانگین: 5]
Summary
افزایش وزن استاندارد در دروان بارداری چقدر است؟
Article Name
افزایش وزن استاندارد در دروان بارداری چقدر است؟
Description
به طور کلی و بر اساس جدول افزایش وزن استاندارد در بارداری، محدودۀ مناسب افزایش وزن طی 9 ماه بارداری، 11 تا 15 کیلوگرم است.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما