برای تسریع ترمیم و درمان بخیه زایمان طبیعی چه کنیم؟

برای تسریع ترمیم و درمان بخیه زایمان طبیعی چه کنیم

«بخیه زایمان طبیعی» در صورتی لازم می‌شود که پارگی واژن یا پرینه، به اندازه بیش از دو سانتی‌متر (یک اینچ) باشد. در هنگام زایمان، به ماهیچه‌های ناحیۀ بین واژن تا معقد فشار آمده و آمده آکشیده می‌شوند. در برخی خانم‌ها، بر اثر فشار سر کودک در حین خروج از واژن، ممکن است فقط کمی کبودی ایجاد شود. با این حال، در برخی موارد، به محض بیرون آمدن نوزاد از واژن، پرینه یا معقد کمی پاره شود. تعداد بخیه‌های زایمان طبیعی با توجه به نوع پارگی، متفاوت است. بنابراین، مدت زمان ترمیم و درمان بخیه و پارگی‌ها نیز متغیر است. برای ترسیع ترمیم بخیه‌ها، خنک نگه داشتن محل و حمام کردن بسیار مؤثر است.

انواع پارگی‌های واژن و معقد در زایمان طبیعی

 • پارگی درجه یک: فقط پوست پاره می‌شود. محل آسیب معمولاً خود به خود بهبود می‌یابد.
 • پارگی درجه دو: پوست و ماهیچه پاره می‌شوند. پارگی‌های درجه دو معمولاً به بخیه نیاز دارند.
 • پارگی‌های درجه سه و چهار: این پارگی‌ها عمیق هستند و تا بافت‌های داخلی اطراف معقد را هم تحت تأثیر قرار می‌دهند. برای ترمیم این نوع پارگی‌ها به یک عمل جزئی نیاز خواهید داشت.

پارگی درجه یک و دو، رایج ترین پارگی دهانه واژن در زایمان طبیعی هستند. از هر 100 زن، سه زن دچار پارگی درجه سه و درجه چهار می‌شود. آسیب معقد و واژن گاهی سبب ایجاد درد می‌شوند و ممکن است زمان بهبودی شما را افزایش دهند.

اپیزیوتومی و بخیه زایمان طبیعی

اگر در حین زایمان، ماما برش کوچکی در معقد شما ایجاد کند (اپیزیوتومی) تا نوزاد راحت‌تر خارج شود، بعد از فرایند زایمان، به بخیه نیاز خواهید داشت. از هر هفت زن، یک نفر در حین زایمان واژینال، اپیزیوتومی دارد. شرایط زیر باعث اپیزیوتومی می شود:

 • اگر برای بیرون آوردن از رحم و به دنیا آمدن نوزاد از فورسپس (ابزار پزشکی) استفاده شود.
 • در صورتی که شرایط به گونه ایست که نوزاد باید سریع از واژن خارج شود.

اپیزیوتومی‌ها (برش های کوچک ایجاد شده در معقد) معمولاً تا یک ماه بعد از تولد نوزاد بهبود می یابند. البته گاهی اوقات پس از ایجاد برش، بخیه‌هایی لازم می‌شود.

زمانی که واژن یا پرینه دچار پارگی شود و یا زمانی که پزشک در حین زایمان برشی ایجاد کند، ناحیۀ داخلی واژن ممکن است دچار کبودی و تورم شود. در این میان اگر از ابزار کمک زایمان هم استفاده شود، این کبودی و تورم‌ها ممکن است وسیع‌تر شود. گاهی اوقات ممکن است پارگی ها در نزدیکی مجرار ادرار شما رخ داده باشد. در این صورت، پزشک در صورت لزوم از بخیه استفاده می کند. اگر آسیب‌ها جزئی باشد، نیازی به بخیه نیست محل آسیب به صورت طبیعی بهبود یابد.

چه عواملی باعث لزوم بخیه زایمان طبیعی می شود؟

در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید، احتمال پارگی های وسیع و شدیدتر در حین زایمان وجود دارد:

 • اولین زایمان طبیعی شماست.
 • بیش از حد طبیعی به شما فشار وارد شود.
 • یکی از شانه‌های کودک در هنگام تولد در پشت استخوان پیبی شما گیر کند.
 • اگر وزن کودک شما بیش از 4 کیلوگرم باشد.
 • در صورتی که برای کمک به فرایند زایمان و خروج کودک شما، از فورسپس استفاده شود.
 • اگر سابقۀ پارگی درجه سوم یا درجه چهار را داشته اید.
 • در صورتی که کودک شما از ناحیۀ پشت متولد شود.

بخیه زایمان طبیعی

 

دوخت بخیه زایمان چگونه انجام می‌شود؟

اگر پارگی جزئی باشد، بدون آنکه اتاق زایمان را ترک کنید، پزشک یا ماما با بی حسی موضعی، محل آسیب را بخیه می زند. اگر پارگی شدید باشد، تیم مامایی شما را به اتاق عمل می برد تا یک متخصص زنان بخیه را انجام دهد. در این صورت داروی بی حسی در ناحیۀ نخاح تزریق می شود و شما دردی را حس نخواهید کرد. بسته به شرایط، بی حسی می تواند از نوع موضعی یا بی حسی عمومی باشد. پزشک یا ماما یک لولۀ بسیار نازک (سوند) را به مثانه شما وارد می کند تا ادرار شما تخلیه شود. این کار باعث می شود پرینه شما سریع تر بهبود یابد.

بعد از آنکه اثر بی حسی از بین رفت، می توانید از مسکن‌ها برای کاهش درد استفاده کنید. حدّأقل تا 24 ساعت بعد از بخیه زدن، باید استراحت کامل داشته باشید. بسیاری معتقدند که در میان انواع روش های تولد، زایمان در آب کمترین درد و پارگی را دارد.

ترمیم بخیه زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟

بیشتر پارگی ها و اپیزیوتومی ها به خوبی التیام می یابند. کبودی ها نیز معمولاً طیّ چند روز بهتر می شوند. بخیه ها نیز باید بعد از دو هفته منحل شوند و شما باید طیّ سه تا چهار هفته بعد از تولد نوزاد، بهبود پیدا کنید. به طور کل، معمولاً 7 تا 10 روز طول می کشد تا بخیه ها ترمیم شوند. با این حال، بسته به نوع پارگی، این مدت زمان متغیر است.

احساس درد ممکن است تا دو ماه همراه شما باشد. اما بعد از دو ماه، دیگر نباید دردی داشته باشید. با همۀ این ها، طول مدت زمان بهبودی و رهایی از درد، به شدت پارگی ها بستگی دارد. حتی اگر پارگی بسیار شدید بوده باشد، بعید به نظر می‌رسد که یک سال بعد از تولد کودک تان دچار مشکل شوید.

اگر درد دارید، از مسکن ها استفاده کنید. پاراستامول (Paracetamol) درد را کاهش می دهد. در مورد دردهای شدیدتر، می توانید از پوروفن استفاده کنید. اما همواره بهتر است در مورد مصرف نوعِ مسکّن با پزشک تان مشورت کنید. به ویژه در مواردی که زخم معده یا آسم دارید. همچنین اگر کودک شما تولد زودرس داشته و یا وزن او از حدّ نرمال کمتر است.

ترمیم بخیه زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟

 

برای تسریع بهبودی واژن و التیام بخیه های زایمان طبیعی چه کنیم؟

بخیه ها به مرور زمان جذب شده و از بین می روند. اما برای اینکه سرعت درمان بیشتر شود، کارهای زیر را انجام دهید.

 • محل زخم را خنک نگه دارید. خنک نگه داشتن جای زخم و بخیه، سرعت بهبودی آن‌ها را افزایش می‌دهد. برای این منظور، یک پد ژل خنک یا یک بسته یخ را در داخل یک پارچه و پلاستیک تمیز گذاشته و آن را بین پاهای خود قرار دهید. اجازه دهید حدود نیم ساعت در محل مورد نظر باقی بماند. سپس آن را بردارید. برای استفاده مجدد، یک ساعت صبر کنید.
 • محل زخم را با آب گرم شستشو دهید. آب گرم علاوه بر تمیز کردن زخم، سوزش آن را کاهش می دهد. بعد از شستشو، محل زخم و بخیه‌ها را به آرامی با دستمال کاغذی خشک کنید. برای خشک کردن هیچگاه از سشوار استفاده نکنید. زیرا در روند بهبودی اختلال ایجاد می‌کند.
 • راحت تر بنشینید! اگر نشستن برایتان مشکل است، از بالشتک‌هایی که به شکل دونات هستند استفاده کرده و بر روی آن ها بنشینید.
 • حمام گرم داشته باشید. یکی از راحت‌ترین راهها جهت تسریع بهبودی زخم و درمان بخیه زایمان طبیعی، حمام آبگرم است. حمام آبگرم همچنین تسکین دهندۀ خوبی برای درمان عفونت بخیه سزارین است. بعد از حمام، محل زخم و بخیه را با حولۀ نرم و تمیز خشک کنید.
 • غذاهای فیبردار و ملین مصرف کنید. این کار باعث می‌شود در حین دفع مدفوع، فشار کمتر به روده ها وارد شود. در پی آن، احتمال پاره شدن بخیه‌ها کاهش می‌یابد.

برای تسریع بهبودی و التیام بخیه های زایمان طبیعی چه کنیم؟

 

برای تسریع در التیام بخیه‌های پرینه چکار کنیم؟

همانطور که گفته شد، در حین زایمان طبیعی، ممکن است بخش پرینه نیز دچار پارگی شود و نیاز به بخیه پیدا کند. در این صورت می توانید با راهکارهای زیر، مدت زمان بهبود بخیه‌ها را کاهش دهید:

 • یک روز در میان دوش بگیرید یا حمام کنید.
 • لباس زیر و پد بهداشتی خود را به طور مرتب عوض کنید؛ قبل و بعد از انجام این کار دست‌های خود را بشویید.
 • مراقب زخم خود باشید. پرینه خود را با یک آینه دستی بررسی کنید تا ببینید روند بهبودی تا حد بوده است.
 • به پهلو بخوابید.
 • از ایستادن یا نشستن طولانی مدت اجتناب کنید؛ زیرا می‌تواند باعث افزایش درد پرینه شود.
 • با مشورت با پزشک‌تان، تمرینات یا نرمش‌های کف لگن انجام دهید. این کار روند بهبودی را تسریع می کند. زیرا گردش خون و خون رسانی به ناحیۀ آسیب دیده را بیشتر می کند.
 • هر از گاهی بخیه‌ها را در معرض هوا قرار دهید. دو بار در روز به مدت 10 دقیقه این کار را انجام دهید.
 • لباس‌های گشاد بپوشید تا هوا در نواحی اطراف زخم جریان داشته باشد.
 • هر روز مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای سالم و فیبردار استفاده کنید. مصرف نان‌های سبوس دار، میوه‌ها و سبزیجات را فراموش نکنید.
 • تمرینات ورزشی Kegel انجام دهید. این تمرینات خون‌رسانی به بخش پایینی لگن را بیشتر کرده و بهبود را تسریع می کند.
 • اگر پارگی شدید داشته باشید، پزشک‌تان برای جلوگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. داروها را به طور مرتب و تا آخر مصرف کنید.

درمان سریع بخیه های پرینه در زایمان طبیعی

 

چه وقت برای چکاپ به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتیکه شرایط به خوبی پیش رود و مساعد باشد، پیشنهاد می شود شش هفته بعد از زایمان، برای چکاب نزد پزشک مراجعه کنید. اما گاهی اوقات شرایط ایده آل نیست. اگر تا قبل از شش هفته، یکی از حالات زیر را داشتید، به پزشک مراجعه کنید:

 • محل بخیه یا پرینه شما بسیار دردناک، قرمز و متورم است و بو می‌دهد؛ ممکن است عفونت کرده باشد.
 • در زمان دفع مدفوع، فشار زیادی به شما وارد می‌شود.
 • در زمان ادرار کردن، احساس سوزش و درد شدید دارید.
 • در قسمت پایین شکم و پرینه درد شدید دارید.
 • دمای بدن‌تان بالا است.

افزایش دمای بدن به دلیل عفونت بخیه زایمان طبیعی

 

آیا بخیه‌ها در آینده مشکلاتی ایجاد می‌کنند؟

بسیار کم پیش می‌آید که بخیه‌ها مشکلاتی در آینده ایجاد کنند (کمتر از 2 درصد). این امر بستگی به میزان آسیب و پارگی واژن و یا پرینه دارد. برخی خانم ها ممکن است در آینده دچار نشت ادرار شوند (بی اختیاری معقد) یا اینکه در حین رابطه جنسی درد داشته باشند. اما می‌توانید بر این مشکلات غلبه کنید! با ورزش، نرمش و تمرینات منظم کف لگن، شرایط مساعدتر خواهد شد. تمرینات Kegel در رفع بی اختیاری و نشت ادرار مؤثر است.

اگر اوضاع بهبود نیافت، به پزشک تان مراجعه کنید و شرایط خود را به او توضیح دهید. در صورتی که واقعاً لازم باشد، می‌توانید از پزشک تان بخواهید تا شما را به یک فیزیوتراپیست بهداشت زنان ارجاع دهد.

به یاد داشته باشید، ماساژ دادن پرینیوم در هفته‌های قبل از موعد زایمان و ورزش‌های آمادگی برای زایمان طبیعی، در روند به دنیا آمدن نوزاد کمک کننده است و احتمال آسیب و پاره شدگی‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین بهبود کیفیت خواب و خواب راحت در دوران بارداری بر کیفیت زایمان و کاهش آسیب‌ها مؤثر است. به چگونگی خوابیدن در سه ماهه اول بارداری نیز توجه داشته باشید.

 

تماس با ما

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]
Summary
برای تسریع ترمیم و درمان بخیه زایمان طبیعی چه کنیم؟
Article Name
برای تسریع ترمیم و درمان بخیه زایمان طبیعی چه کنیم؟
Description
تعداد بخیه های زایمان طبیعی با توجه به نوع پارگی، متفاوت است. بنابراین، مدت زمان ترمیم و درمان بخیه و پارگی ها نیز متغیر است. برای ترسیع ترمیم بخیه ها، خنک نگه داشتن محل و حمام کردن بسیار مؤثر است.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما