تاثیر سیگار بر اسپرم مردان چیست؟ بر باروریشان چه تاثیری دارد؟

تاثیرات سیگار بر اسپرم

در مقاله عوارض سیگار کشیدن مرد برای بارداری به طور کامل به مضرات و آسیب‌های سیگار کشیدن در دوران بارداری پرداختیم. یک کودک سالم با اسپرم سالم و یک تخمک سالم آغاز می‌شود. حال در این مقاله اسپرم را بررسی خواهیم کرد و بر تاثیرات سیگار بر اسپرم خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

تاثیرات سیگار

تاثیرات سیگار کشیدن برای بارداری چیست؟

تاثیرات سیگار کشیدن فقط محدود به بیماری‌های قلبی و ریه و یا سرطان زایی آن نمی‌شود. مواد شیمیایی موجود در سیگار حتی بر روی باروری زنان و مردان نیز تاثیر می‌گذارد. در مردانی که سطح هورمونی غیر طبیعی دارند، سیگار کشیدن می‌تواند بر قدرت باروریشان تاثیر بگذارد. حال این سئوال به وجود می‌آید که سیگار کشیدن به اسپرم چگونه آسیب می‌رساند؟

آنا مشاور

تاثیر سیگار بر اسپرم ها چیست؟

بر اساس تحقیقاتی که در آوریل سال 2016، اورولوژی اروپا متاآنالیز انجام شده است. تاثیر سیگار بر اسپرم بررسی شده است. این تاثیرات شامل موارد زیر می‌باشد. لازم به ذکر است که هرچقدر سیگار کشیدن فرد طولانی مدت و بیشتر باشد تاثیرات نیز طبیعتا بیشتر خواهد بود.

1.کاهش غلظت اسپرم

به تعداد اسپرم‌هایی که داخل مایع منی وجود دارد، غلظت اسپرم گفته می‌شود. غلظت اسپرم در مردان سیگاری 23 درصد نسبت به مردان غیر سیگاری کاهش می‌یابد. این کاهش غلظت اسپرم چون با چشم دیده نمی‌شود، خیلی از افراد از آن بی اطلاع هستند.

 

کاهش غلظت اسپرم

2.تغیرات در DNA اسپرم

یکی دیگر از تاثیرات سیگار کشیدن ایجاد تغیراتی در DNA اسپرم است. افرادی که سیگار می‌کشند سبب می‌شوند که DNA اسپرم تکه تکه شده و اسپرم از سلامت کافی برخوردار نباشد. اسپرمی که DNA آن آسیب دیده باشد سبب افزایش میزان سقط جنین، بروز مشکلاتی در لقاح، بارداری خارج از رحم، ایجاد مشکلاتی در رشد جنین و… می‌شود. 

3.مورفولوژی اسپرم

منظور از مورفولوژی اسپرم، شکل اسپرم است. در مردانی که سیگاری هستند اسپرم با شکل‌های عجیب و غریب مشاهده می‌شود. این تغییر در شکل ظاهری اسپرم سبب می‌شود که اسپرم‌ها به خوبی نتوانند شنا کنند، در رسیدن به تخمک و باردار کردن آن به مشکل مواجه شوند و در نهایت نتوانند تخمک را باردار کنند. 

4.تحریک اسپرم

به توانایی شنا کردن اسپرم‌ها در مایع منی تحریک اسپرم گفته می‌شود. که این توانایی در افراد سیگاری 13 درصد کاهش می‌یابد. این کم تحریکی اسپرم سبب مشکلاتی در رسیدن به تخمک و ایجاد مشکل در باروری تخمک ممکن است به وجود آورد.

آیا تاثیر سیگار بر اسپرم سبب ناباروری مردان می‌شود؟

یکی از عوارض سیگار کشیدن مرد ناباروری است. متاسفانه برخی می‌پندارند که خیلی افراد سیگاری هم وجود دارد که فرزندان سالم و زیادی هم دارند. ولی باید بیان نمود که مطالعات بر روی دو دسته افراد، سیگاری و غیر سیگاری انجام می‌شود. درصدهای به وجود آمده نیز بین این دو گروه بررسی می‌شود. در ضمن برای مردانی که در مرز ناباروری هستند کشیدن سیگار کافی است تا آنها را از لبه ناباروری سوق دهد. 

 

ناباروری مردان

برای داشتن اسپرم سالم از چند وقت قبل باید سیگار را ترک کرد؟

حال این سئوال به وجود می‌آید که برای بارداری از چند وقت قبل باید سیگار را ترک کرد؟ در پاسخ باید گفت که خوشبختانه بدن خود را ترمیم می‌کند و برای داشتن اسپرم سالم نیاز است که فقط سیگار را ترک کرد. البته در مورد مدت زمان این بهبودی نظر قطعی وجود ندارد. ولی می‌دانیم که 3 ماه طول می‌کشد که سلول‌های اسپرم به بلوغ برسند. بنابراین از زمان ترک سیگار تا اقدام به بارداری حداقل 3 ماه زمان نیاز است تا بتوان گفت اسپرم سالم است. ععلاوه بر این جالب است بدانید که کشیدن سیگار می‌تواند بر روی جنسیت جنین نیز تاثیر گذار باشد.

تاثیر سیگار کشیدن بر روی جنسیت جنین چیست؟

سیگار کشیدن و یا کشیدن قلیان بر روی جنسیت جنین تاثیر دارد. جنسیت جنین در هنگام لقاح تخمک با اسپرم و با کروموزوم‌های موجود در اسپرم تعیین می‌شود و غیر قابل تغییر است. هنگامی که مرد استعمال سیگار، قلیان یا هر مواد مخدری دارد. مواد شیمیایی و سمی موجود سبب می‌شود تا کروموزوم‌های موجود در اسپرم که حاوی جنسیت پسر هستند و آسیب پذیر‌ترند نسبت به کروموزوم‌های حاوی جنسیت دختر از بین بروند. این تغییرات در اسپرم سبب می‌شود که در واقع شانس دختر دار شدن افزایش یافته و شانس پسر دار شدن کاهش می‌یابد. البته این تغییرات بسیار کم است زیرا عوامل بسیار دیگری وجود دارد که بر روی جنسیت جنین تاثیر گذار هستند.

 

جنسیت جنین

بهترین راهکار برای سلامت اسپرم

با توجه به مواد شمیایی و سمی که در سیگار وجود دارد و تاثیراتی که بر روی اسپرم و باروری دارد. بهترین راهکار برای سلامت و کیفیت اسپرم کنار گذاشتن سیگار است. حال اینکه برای کسانی که به سیگار اعتیاد دارد. بهترین پیشنهاد ترک تدریجی سیگار است. به این صورت که در ابتدا با بیشترین تعدادی که در یک روز سیگار استعمال می‌کنید آغاز کرده و هر هفته یک عدد از آن کم می‌کنید تا این عدد به صفر برسد و شما برای همیشه از سیگار کشیدن رهایی یابید. برای مثال اگر بیشترین تعداد سیگاری که در روز مصرف می‌کنید 10 عدد است. در هفته ابتدایی هر روز 10 عدد سیگار بکشید هفته بعد هر روز 9 عدد سیگار بکشید و هفته بعد هر روز 8 عدد سیگار کشیده شود به همین روال پیش رفته تا به تدریج به صفر و قطع سیگار کشیدن برسید.

در نهایت

برای داشتن فرزندی سالم در ابتدا نیاز به داشتن اسپرم و تخمک سالم است. علاوه بر کنار گذاشتن سیگار راههای تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه نیز برای داشتن فرزندی سالم می‌تواند مفید واقع شود. برای مشاوره با مشاورین آنا مشاور در این زمینه می‌توانید به صورت آنلاین و یا تلفنی با ما تماس بگیرید.

 

آنا مشاور

 

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 1 - میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما