تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی( Herpes genital) چیست؟

تبخال تناسلی چیست؟

امروزه ابتلا به تبخال تناسلی نسبت به گذشته به علت روابط خارج از چارچوب و یا روابط متعدد افزایش چشمگیری داشته است. تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی شایع میان مردان و زنان است که از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت میشود؛البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد.محل ظهور زخم همان جایی است که ویروس ابتدا از آنجا وارد بدن شده است. درست مثل زگیل تناسلی، این بیماری هم ریشه‌های ویروسی دارد اما علائم بالینی‌اش کاملا با زگیل تناسلی متفاوت است. ظهور این بیماری معمولاً با قرمزی ناحیه و به دنبال آن با بروز تاول‌های کوچک همراه است که پس از چند روز پاره می‌شوند و ترشحات آن‌ها بیرون می‌ریزد.

علت بروز تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی عفونت ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس( HSV) است. ویروس هرپس سیمپلکس 2 تیپ دارد

 •  هرپس سیمپلکس نوع اول
 •  هرپس سیمپلکس نوع دوم

هر دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس می‌توانند با مقاربت واژینال، رابطه جنسی دهانی و مقاربت مقعدی منتقل شوند. عفونت خفیف ناشی از تبخال تناسلی عموما تشخیص داده نمیشود ولی ویروس بطور متناوب در دستگاه تناسلی رها میشود.اولین باری که عفونت تبخال تناسلی رخ می دهد ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد.

هرپس سیمپلکس درچند مرحله مشخص می‌شوند؟

تبخال تناسلی دارای سه مرحله طول درمان است.

 •  مرحله عفونت اولیه
 •  مرحله سکون یا تأخیر: در این مرحله عفونت ویروسی هیچ نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهد.
 •  مرحله عود ویروس: عود ویروس تبخال تناسلی معمولا متعاقب یک عامل تحریک‌کننده(از قبیل استرس، کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن، برخی اعمال زیبایی و جراحی و….) فعال می‌شود.

دوره بیماری تبخال تناسلی بین ۱۲-۲ روز است . بروز علائم بیماری معمولاً ۴ تا ۷ روز بعد از تماس با فرد حامل ویروس یا ترشحات حاوی ویروس است. البته، در اغلب موارد، ابتلا بدون علامت است ویروس هرپس را می توان ۲ هفته بعد از عفونت اولیه از دهان یا دستگاه تناسلی جدا کرد . عفونت اولیه تب خال تناسلی وعود آن می تواند بدون نشانه بالینی باشد . بعد از ابتلا ، ویروس هرپس برای سالها و احتمالاً تا آخر عمر بدون وجود نشانه بالینی به طور متناوب از مخاطهای آلوده ترشح میگردد .انتشار ویروس در مواردی که فرد علایم عفونت فعال را دارد ، بیشتر است.قدرت آلوده کنندگی زخمهای عود کرده تبخال تناسلی کوتاهتر از عفونت های اولیه است.

علائم درگیری با تبخال تناسلی:

تبخال تناسلی تاول ها و زخم های دردناکی هستند که روی دستگاه تناسلی معمولاً چند روز تا چند هفته پس از تماس با ویروس HSV ظاهر می شود. اما بعضی اوقات ممکن است ماه ها یا سال ها بعد ظاهر شوند. اولین بار که علائم تبخال دستگاه تناسلی را مشاهده می شود، ممکن است احساس ابتلا به آنفولانزا (تب ، سردرد ، عضلات درد) در فرد وجود داشته باشد. قبل از ظاهر شدن تاول ها ممکن است سوزش هنگام ادرار، خارش یا ناراحتی در ناحیه‌ی تناسلی به وجود بیاید .گاهی ممکن است در باسن یا پاها درد احساس شود. اگر درمانی صورت نگیرد این علائم می تواند تا چند هفته ادامه یابد. تبخال تناسلی پس از ظاهر شدن میتواند به شکل برجستگی‌های قرمز کوچک یا تاول‌های سفید کوچک یا زخم‌هایی که با پاره شدن تاول‌ها شکل می‌گیرند و از آنها خون یا چرک بیرون می‌آید و یا دمل‌هایی که با بهبود یافتن زخم‌ها تشکیل می‌شوند.

تبخال تناسلی

هرپس یا تبخال تناسلی چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک میتواند از طریق این سه روش تبخال تناسلی را تشخیص دهد:

کشت ویروس: این تست شامل گرفتن یک نمونه‌ی بافت یا خراشیدن زخم‌ها برای بررسی در آزمایشگاه می‌باشد.

تست🙁PCR) این آزمایش برای کپی گرفتن دی ان ای از یک نمونه خون، بافت زخم یا مایع نخاعی استفاده می‌شود. سپس می‌توان دی ان ای را برای بررسی وجود ویروس هرپس سیمپلکس و تعیین نوع آن آزمایش کرد.

آزمایش خون: این آزمایش نمونه خون را برای کنترل وجود پادتن‌های ویروس هرپس سیمپلکس و شناسایی عفونت تبخالی در گذشته بررسی می‌کند.

درمان تبخال تناسلی

هرپس یا تبخال تناسلی علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع  رفته و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود.

برای کنترل تبخال تناسلی میتوان از سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال استفاده کرد.آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر. کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد. میتوان کرم آسیکلوویر روزانه ۲ بار صبح و شب بمدت ۵ تا ۷ روز استفاده کرد.

مراقبت های شخصی در زمان ابتلا به تبخال تناسلی :

-ناحیه آلوده را تمیز نگه‌دارید. شستن ملایم و یک‌بار در روز کافی است.

-ناحیه تناسلی و زخمها خشک و تمیز نگهدارید.

-از مصرف صابون‌ها و دئودرانت‌های دارای بو (اسانس‌های شیمیایی) پرهیز کنید.

-از پوشیدن لباس زیرتنگ و محرک باید اجتناب کرد.

-نشستن در اب سرد یا استفاده از کمپرس سرد به کاهش درد کمک میکند.

-اگر لازم شد مُسکن مصرف کنید.این مسکن‌ها، درد و سوزش را کاهش می‌دهند

-دست‌هایتان را قبل و بعد از لمس کردن تاول‌ها و زخم‌ها بشویید چرا که دست‌های آلوده ممکن است باعث پخش شدن باکتری بر روی نواحی آلوده گردد که منجر به تأخیر در بهبود تبخال تناسلی می‌شود.

-خانم‌هایی که به‌هنگام ادرار کردن، درد را تجربه می‌کنند می‌توانند عمل دفع را در حمام انجام دهند یا اینکه با پاشیدن آب هنگام دفع، ادرار را رقیق کنند تا دفع راحت‌تر انجام شود.

عواملی که باعث فعال شدن و عود تبخال می شود عبارتند از:

 • رابطه ی جنسی
 • ضربه به پوست ناحیه تناسلی
 • سرما یا گرما
 • استرس
 • ابتلا به عفونت همزمان
 • شروع دوره ی قاعدگی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد مهم ترین عوامل افزایش توان سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

– پرهیز از موقعیت های استرس زا

– خواب مناسب

-تغذیه مناسب

– پرهیز از فعالیت های بدنی شدید که باعث خستگی مفرط بشه

– استفاده از مواد غذایی طبیعی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند مثل: چای سبز، سیر تازه، لیموترش، کلم بروکلی و در کل میوه جات و سبزیجات تازه

-ورزش سبک

پیشگیری از تبخال تناسلی

-برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

-اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

کلام آخر

امروزه شیوع بیماری های مقاربتی مثل تبخال تناسلی به شدت روبه گسترش است.برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها از روابط جنسی پرخطر و خارج از چهارچوب پرهیز کنید. از آن جا که عفونت تبخال تناسلی قابل درمان نیست و بیشتر افراد مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی علائمی ندارند افراد می توانند ویروس را به شریک زندگی خود منتقل کنند.پس حتما در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

 

 1. تبخال تناسلی ناشی از چه ویروسی ست؟
 2. هرپس سیمپلکس درچند مرحله مشخص می‌شوند؟
 3. تبخال تناسلی بعد از چند روز ظاهر میشود؟
 4. علائم درگیری با تبخال تناسلی چیست؟
 5. مراقبت های شخصی در زمان ابتلا به تبخال تناسلی به چه صورتی است؟

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما