درمان ناباروری با گیاهان دارویی و طب سنتی ممکن است؟

درمان ناباروری با گیاهان دارویی و طب سنتی ممکن است؟

ناباروری یکی از مشکلات جهانیِ بهداشت جهانی در طول تاریخ بشر بوده و البته یکی از مشکلات حل نشده نسل بشر نیز به حساب می‌آید. استفاده از گیاهان دارویی به عنوان کمکی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها، از جمله ناباروری، از گذشته‌های دور وجود داشته است. این امر به ویژه در سال‌های اخیر بسیار گسترده و محبوب شده است. درمان ناباروری با گیاهان دارویی همچون رازیانه، علاوه بر طب سنتی ایران، با مطالعات بالینی علمی نیز تأئید شده است. زنجبیل و شیرین بیان هم برای کمک به درمان ناباروری مؤثرند. با آنا مشاور همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

1- درمان ناباروری در طب سنتی با گیاه رازیانه

رازیانه (Fennel) یکی از گیاهان محبوب در مدیریت بیماری‌های مختلف زنان است. در طب سنتی ایران، رازیانه با نام های بادیان (Badian) و رازیاناج (Razianaj) نیز شناخته می شده است. طبیعت این گیاه گرم و خشک است. مطالعات بالینی، رازیانه را به عنوان یک گیاه دارویی ارزشمند در مدیریت بیماری‌های زنان معرفی می‌کند. با توجه به نتایج مطالعات بالینی، اثر روغن رازیانه در مدیریت بیماری‌های دیسمونره، سندرم قبل از قاعدگی، آمنوره، یائسگی، شیردهی و سندرم تخمدان پلی کیستیک تأیید شده است. استفاده از عصاره رازیانه به صورت موضعی بر روی واژن زنان، اثر خوبی بر درمان عملکردهای جنسی، آتروفی واژن و هیرسوتیم دارد. رازیانه حاوی هورمون استروژن است. اثرات استروژنی عصاره این گیاه، بر وزن و اندام های جنسی زنان (غدد پستانی، آندومتر، رحم و مجاری تخمدان) ثابت شده است.

تحقیقات حاکی از آن است که مصرف روغن و یا عصاره رازیانه، به مراتب مؤثرتر از دمنوش یا چای آن بوده است. طبق باورهای سنتی، بادیان توانایی مدیریت درمان PCOS را دارد؛ تحقیقات علمی، این باور سنتی را تأیید کرده است و آن را ناشی از ترکیبات فیتواستروژن موجود در رازیانه می‌داند.

رازیانه هورمون محرک فولیکول (FSH) را افزایش می‌دهد و به این ترتیب به تخمک گذاری کمک می‌کند. همچنین با کاهش و به تعادل رساندن سطح هورمون تستوسترون، اثرات ناشی از بالا بودن این هورمون را کم می‌کند؛ آثاری مثل جوش‌های هورمونی و موهای زائد.

درمان ناباروری در طب سنتی با گیاه رازیانه

 

2- شیرین بیان گیاه دارویی کمک درمان ناباروری

شیرین بیان (liquorice) گیاهی است که مردم هزاران سال برای درمان انواع بیماری‌ها از آن استفاده می کردند. بیش از 300 ترکیب مختلف در شیرین بیان وجود دارد که برخی از آنها دارای خواص ضدّ ویروسی و ضدّ میکروبی هستند. بر اساس یک تحقیق که در مورد درمان ناباروری با شیرین بیان انجام شده است، پودر ریشۀ این گیاه می‌تواند به عنوان یک داروی جایگزین برای درمان اندومترویز استفاده شود. اندومترویوز یکی از شایع‌ترین بیماری‌های خوش خیم زنان است و به طور قابل توجهی منجر به کاهش باروری می‌شود.

اگرچه شیرین بیان اثرات دارویی دارد، اما تحقیقات علمی فقط برخی موارد استفاده از آن را پشتیبانی می‌کند و ممکن است برای همه ایمن نباشد. مثلا افرادی که فشار خون بالا دارند نباید آن را مصرف کنند. همچنین، مصرف آن برای زنان باردار منع شده است؛ زیراglycyrrhiza  موجود در شیرین بیان، می‌تواند به مغز جنین در حال رشد آسیب بزند و در آینده منجر به مشکلات شناختی شود.

 

3- سیاه دانه مرهمی برای قدرت بخشیدن به باروری

هزاران سال است که سیاه دانه به عنوان یکی از گیاهان دانه‌ای برای درمان بیماری‌های مختلف، از جمله بیماری‌های زنان شناخته شده است. سیاه دانه به تنظیم قاعدگی یا همان پریود شما کمک می‌کند. در نتیجه، روند تخمک‌گذاری را بهبود می بخشد و شانس باروری را در شما افزایش می دهد. می‌توانید آن را با عسل و یا پنیر مخلوط کرده و به عنوان صبحانه میل کنید.

کمک به درمان باناباروری با طب سنتی؛ درمان با سیاه دانه

 

4- گیاه پونه برای کمک به درمان ناباروری زنان

هم گل و هم برگ گیاه پونه (pennyroyal) در تقویت دستگاه تناسلی زنان مؤثر است. پونه با تقویت و پشتیبانی از هورمون‌های زنانه و همچنین خون رسانی بهتر به همه نقاط بدن، از جمله اندام های جنسی، تأثیر خوبی بر باروری خواهد داشت.

5- درمان ناباروری با زنجبیل

زنجبیل مملو از مواد مغذی و ترکیبات زیستی فعال است که فواید قوی بر مغز و بدن شما دارد. زنجبیل گیاهی گلدار است که از چین آمده است. آنچه که شما به عنوان زنجبیل می‌شناسید و آن را مصرف می‌کنید، در واقع ریزوم یا بخش زیرزمینی آن است که به صورت ادویه در می‌آید.

با توجه به اینکه سندروم تخمدان پلی کیستیک ممکن است باعث ناباروری برخی زنان شود و ابتلا به آن، سبب افزایش قند خون در زنان مبتلا می شود، مصرف زنجبیل توصیه می شود. زیرا زنجبیل حاوی دو عنصر منیزیم و منگنز است و به این ترتیب می تواند در کنترل قند خون به شما کمک کند.

یکی از علل دردهای قاعدگی و همچنین عامل کمک کننده به ناباروری، کیست تخمدان است. زنجبیل یک گیاه سنتی برای کاهش و حتی از بین بردن درد دوران پریود است. در یک مطالعه، به 150 زن دستور داده شد که برای 3 روز اول قاعدگی خود، 1 گرم پودر زنجبیل در روز استفاده کنند. زنجبیل موفق شد درد را به اندازه داروهای مفنامیک اسید و ایبوپروفن کاهش دهد. مصرف دمنوش این گیاه هفت روز قبل از شروع پریود نیز جهت کاهش درد بسیار مؤثر است. بر اساس طب سنتی، زنجبیل طبع بسیار گرم دارد. غذاها و گیاهان با طبع گرم، می‌توانند به از بین بردن کیست‌ها کمک کنند. در مورد مردان نیز با افزایش هورمون تستوسترون، قدرت باروری را افزایش می‌دهد.

درمان ناباروری با زنجبیل

 

6- درمان ناباروری در طب سنتی با عسل

چندین قرن است که عسل به عنوان یک ماده طبیعی تقویت کننده باروری معروف است. طب سنتی نیز قدرت بارور کننده عسل را پذیرفته است. گفته می‌شود که کلمۀ ماه عسل که به عنوان یک سنت دیرینه برای عروس و دامادها یاد می‌شود، به همین مصرف عسل (هر شب یک قاشق) جهت ترسیع و تقویت باروری اشاره دارد. عسل خالص غنی از ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه، آهن، کلسیم و سایر مواد معدنی است. غنای این ماده غذایی به عملکرد مؤثر اندام‌های تولید مثل زنان و مردان کمک شایانی می‌کند.

در مردان هورمون تستوسترون مهمترین نقش را در حفظ میل جنسی و تعداد اسپرم دارد. عسل سرشار از ویتامین B است که ماده‌ای اساسی برای تولید تستوسترون به شمار می‌رود. ارتباط مثبتی بین تستوسترون و مصرف عسل وجود دارد. نیتریک اکسید از دیگر ترکیبات مهمی است که برای عملکرد مناسب اندام تولید مثل در مردان، مورد نیاز است. حتی مصرف 100 گرم عسل تا 50٪ سطح نیتریک اکسید خون را بالا می‌برد. مهم است عسلی که مصرف می‌کنید، عسل خام باشد؛ زیرا فقط عسل خام حاوی گرده مفید است و همه مواد مغذی سالم را دارد.

گرده زنبور عسل به بهبود ایمنی، تغذیه و باروری در مردان کمک می کند. موم زنبورعسل نیز شانس باروری زنان را افزایش می‌دهد. زنانی که دو بار در روز از موم زنبور عسل استفاده می‌کنند، شانس بیشتری برای باردار شدن دارند. ژل رویال مملو از لیپیدها، ویتامین ها، اسیدهای آمینه، آهن، اسیدهای چرب و کلسیم است که می تواند به تقویت باروری کمک کند. این ژل توسط زنبورهای عسل تولید می شود و به تقویت اسپرم و تخمک کمک می کند.

درمان ناباروری در طب سنتی با عسل

 

7- ماکا

گیاه بومی منطقه در پرو است. یک گیاه بسیار قوی که اغلب اثرات بسیار محسوسی بر باروری دارد. ماکا یک گیاه متعادل کننده هورمون است که در سراسر جهان به دلیل خاصیت تقویت کنندگی باروری و نشاط شناخته می شود. تولید کنندگان، آن را به صورت پودر یا کپسول تولید می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که ماکا بر کیفیت اسپرم تأثیر مثبت می‌گذارد. این گیاه برای افزایش باروری زنان و مردان مفید است. اما زنان فقط مجازند آن را در دوران قاعدگی و تخمک گذاری مصرف کنند. نباید آن را در دوران بارداری مصرف کنید.

8- برگ تمشک قرمز

هم میوه و هم برگ گیاه تمشک قرمز، یک گیاه باروری کاملاً شناخته شده است که در دوران بارداری نیز مفید می باشد. از نظر مواد مغذی بالا است؛ به ویژه کلسیم زیادی دارد و مقوی رحم است. در کشورهای خارجی، برگ تمشک قرمز به صورت کپسول موجود است. اما شما می توانید آن را به صورت چای دم کرده و میل کنید.

9- برگ گزنه

گزنه دارای ماده معدنی زیادی است. همچنین، حاوی مقدار زیادی کلروفیل است و برای کلیه و غدد فوق کلیه مناسب است. به کاهش استرس کمک می کند و مقوی رحمی قدرتمندی است. پس از بارداری، برای دریافت مواد مغذی کافی در دوران بارداری بسیار مناسب است و دارای ویتامین K زیادی برای جلوگیری از خونریزی است. می توانید برگ گزنه را به چای اضافه کرده و دم کنید.

درمان ناباروری در طب سنتی با برگ گزنه

 

10- ویتکس برای کمک به باروری زنان

ویتکس (Vitex) که به عنوان درخت توت پاکدامن نیز شناخته می‌شود، تقویت کننده غده هیپوفیز است و به طولانی شدن فاز لوتئال کمک می کند. ویتکس باعث کاهش پرولاکتین و افزایش پروژسترون می شود. مصرف این گیاه به تنهایی برای بارور شدن برخی زنان کافیست.

11- توت سفید برای کاهش اختلالات قبل از قاعدگی

اگر جزء زنانی هستید که قبل از شروع پریود، دچار استرس یا اختلالات روحی می شوید، مصرف توت سفید را امتحان کنید. با توجه به اینکه این میوه همه جا در دسترس نیست، می توانید از توت خشک استفاده کنید. استفاده از توت خشک، فعالیت هورمون‌های جنسی زنانه را بالا می‌برد. می‌توانید یک هفته تا ده روز قبل از پریود، روزانه چند عدد توت خشک میل کنید.

اگر می خواهید باردار شوید و به دنبال روش های طبیعی گیاهی و سنتی برای درمان و تقویت باروری هستید، به یاد داشته باشید لازم است در کنار آن، یک رژیم غذایی متعادل نیز داشته باشید. باید ورزش کنید و تا حدّ ممکن بر استرس‌ها غلبه کنید. اما آنچه که بسیار مهم است، این است که نباید این گیاهان را همراه با داروهای باروری، درمان‌های هورمونی یا کنترل بارداری هورمونی استفاده کنید! در هر مورد با پزشک‌تان مشورت کنید. آنا مشاور نیز آماده پاسخ به سؤالات شما در این زمینه است. اگر مصرف گیاهان دارویی برای شما مثمر ثمر بوده است، آن را با کاربران دیگر به اشتراک بگذارید و دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید.

 

تماس با ما

 

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 1 - میانگین: 5]
Summary
درمان ناباروری با گیاهان دارویی و طب سنتی ممکن است؟
Article Name
درمان ناباروری با گیاهان دارویی و طب سنتی ممکن است؟
Description
درمان ناباروری با گیاهان دارویی همچون رازیانه، علاوه بر طب سنتی ایران، با مطالعات بالینی علمی نیز تأئید شده است. زنجبیل و شیرین بیان هم برای کمک به درمان ناباروری مؤثرند.
Author
Publisher Name
آنامشاور
Publisher Logo

2 دیدگاه

 • blank

  سارا, 1399-09-03 @ 12:47 ب.ظ پاسخ

  متن جامع و کاملی در مورد درمان ناباروری با گیاهان دارویی و طب سنتی بود. من از جمله دخترهایی هستم ک موقع پريودم درد زیادي دارم. سال ها ب دنبال درمان این درد بودم. داروهای شیمیایی ب طور موقت جواب میداد و اینکه عوارض جانبی متعددی هم داشت. من از ترکيب شیرین بیان با چای سبز و نعناع و مریم گلی برای کیست استفاده کردم و جواب گرفتم. برای درد پریود هم زنجبیل واقعا مرهمه . پیشنهاد میکنم یک هفته به پريودتون به صورت دم نوش میل کنید و غذاهای با طبع سرد نخورید. واقعا دردتون رو کم میکنه.

  • blank

   زهرا زهره وندی, 1399-10-06 @ 9:35 ق.ظ پاسخ

   سلام
   طب گیاهی و سنتی برای خیلی امراض، خصوصا دردها مفید است و دستورات سودمندی دارد و البته اسم این طب مکمل است یعنی همراه طبابت دیگر.
   به نظر عوام مردم داروهای شیمیایی عوارض دارد و البته این تا حدی درست است. ولی موضوع اثرات درمانی است که مهم تر است. در مورد کیست و سرطان و امراض جدی، حتما باید دارو طبی استفاده شود. قدرت و دوز داروهای گیاهی، به تنهایی برای درمان کافی نیست و گاهی زمان از دست میرود و آسیب زننده می شود. لطفا این موضوعات رو هم که علمی است مدنظر داشته باشید.
   مثلا بیماری که برای درمان سرطان پستان مراجعه کرده بودند و با رادیوتراپی و شیمی درمانی که عوارض هم دارد، تا حد زیادی بهبودی پیدا کرده بود. اما هنوز بهبودی کامل نشده بود که ناگهان درمان رو رها کردند و گفتند گیاهی درمان می کنند. حدود ۶ ماه بعد، بیماری عود گرفت و دیگر قسمت ها نیز درگیر شد. این مثال را جهت درک بیشتر موضوع و باورهای عمومی به درمان طبی و پزشکی مطرح کردم.
   امیدوارم علم که ثابت شده هست را بیشتر بپذیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما