دلایل کاهش وزن در دوران بارداری چیست؟

دلایل کاهش وزن در دوران بارداری چیست؟

کاهش وزن در دوران بارداری ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما اتفاقی رایج است. بیماری‌های صبحگاهی و حالت تهوع، دلایل اصلی از دست دادن وزن طی این دوران محسوب می‌شوند. در بسیاری از موارد، جای نگرانی نیست. خصوصاً اگر کاهش وزن کوتاه مدت باشد که البته به دنبال آن افزایش وزن توصیه می‌شود و باید صورت گیرد. با این حال، اگر کاهش وزن قابل توجهی در طولانی مدت یا بعد از سه ماهه اول بارداری رخ دهد، باید مسئله را پیگیری کنید. زیرا در این موارد، از دست رفتن وزن می‌تواند مشکل‌ساز شود و نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد. به همین دلیل، معمولاً در هر معاینه، تغییرات وزن مادر باردار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

علت کاهش وزن در سه ماهه اول بارداری

در اوایل بارداری، کودک هنوز بسیار کوچک است و نیاز به دریافت کالری و تغذیه کمتر است. بنابراین، ممکن است کمی کاهش وزن ناخواسته در این دوره (که معمولاً مربوط به بیماری صبحگاهی است) داشته باشید. نگران نباشید! این کاهش وزن بر رشد کودک شما تأثیر منفی نخواهد داشت.

بارداری می‌تواند تهوع‌های صبحگاهی را تحریک کند و موجب تغییر در سبک زندگی شما شود که هر دو عامل در نهایت منجر به تغییرات وزن خواهد شد. تقریباً 70 – 80 درصد مادران باردار، طی سه ماهه اول بارداری، نوعی حالت تهوع بارداری را تجربه می‌کنند. اصولاً همین حالت تهوع است که بسیاری از بانوان را بر آن می‌دارد تا از بی بی چک و یا روش‌های تست بارداری خانگی برای اطمینان از باردار شدن خود استفاده کنند.

این حالت می‌تواند منجر به از دست دادن وزن در این سه ماه شود. اما نگران نباشید. کاهش چند پوند در این مرحله از بارداری، تأثیر منفی بر روند رشد نوزاد شما نخواهد داشت. این کم شدن وزن، معمولاً با از بین رفتن تهوع صبحگاهی و دیگر ناراحتی‌هایی که ممکن است در اوایل بارداری به شما دست دهد، از بین می‌رود. با بازگشت اشتها در سه ماهه دوم بارداری، وزن از دست رفته جبران خواهد شد. بیماری‌ صبحگاهی بسیار شایع است و همانطور که گفته شد، حدود 70 – 80 درصد زنان را تا هفته دوازدهم بارداری تحت تأثیر قرار می دهد. این حالت ناشی از تغییرات هورمونی است. نشانه های بیماری‌های صبحگاهی به صورت زیر است:

 • خستگی
 • حالت تهوع
 • کاهش اشتها
 • حساسیت به بوها
 • استفراغ

دلایل تهوع در دوران بارداری به طور کامل شناخته نشده است. تهوع صبحگاهی خفیف تا متوسط در صورتی که گهگاه رخ دهد، جای نگرانی ندارد. این علائم معمولاً تا هفته چهاردهم بارداری بهبود می‌یابند و از آن به بعد، افزایش وزن آغاز می‌شود.

توجه داشته باشید که آنچه که در سه ماهه اول افزایش وزن سالم در نظر گرفته می‌شود، بسته به وزن شما قبل از بارداری، فقط چند پوند است (معمولاً بین 2- 4 پوند). افزایش وزن استاندارد در بارداری برای زنانی که وزن نرمال داشته‌اند، طی ماه‌های مذکور نباید، بیشتر از 2 تا 4 پوند باشد. معمولاً بیماری صبحگاهی طیّ هفته چهاردهم و بعد از آن فروکش می‌کند. اشتهای شما به حالت عادی بر می‌گردد و وزن از دست رفته به سرعت جبران می شود. کاهش وزن زمانی باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد که بیش از ده درصد وزن کلی بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. مثلاً اگر وزن شما 150 پوند است، به کمتر از 135 پوند کاهش پیدا کند. در چنین مواردی، پزشک برای تسکین و رفع بیماری های صبحگاهی دارو تجویز می کند تا بتوانید راحت تر غذا بخورید.

علت کاهش وزن در سه ماهه اول بارداری چیست؟

 

کاهش وزن در ماه آخر بارداری

در برخی موارد دیده می‌شود که زنان چاق یا زنانی که اضافه وزن دارند، طی هفته چهلم یا ماه آخر بارداری، وزن کم می‌کنند. این کم شدن وزن، تأثیر منفی بر رشد نوزاد نخواهد داشت. مقدار بسیار کمی از وزنی که شما طی بارداری کسب می کنید، به نوزاد می‌رسد. افزایش وزنی هم که حاصل می‌شود، بیشتر برای ایجاد ذخایر چربی است. این ذخایر چربی در آینده‌ای نزدیک، برای زایمان، شیردهی و غیره، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. معمولاً اگر بدن شما از قبل ذخیره چربی مورد نیاز را داشته باشد، وزن گیری شما به اندازه یک زن لاغر یا زنی با وزن طبیعی نخواهد بود (کمتر وزن گیری خواهید کرد).

دیگر دلایل از دست رفتن وزن در دوران حاملگی

بجز علائم صبحگاهی، موارد دیگری هم وجود دارد که منجر به کاهش وزن ناخواسته طی حاملگی می‌شود. از دست رفتن ناگهانی وزن نگران کننده است و باید در اسرع وقت توسط پزشک بررسی شود. بنابراین، کاهش وزنی که ناشی از تغییر در رژیم غذایی باشد، جای نگرانی ندارد. کاهش وزن در بارداری می‌تواند نشانه برخی بیماری‌ها، از جمله بیماری‌های زیر باشد:

 • بیماری‌های خود ایمنی مثل ام اس
 • بیماری‌های دستگاه گوارش
 • عدم تعادل غدد درون‌ریز
 • ناهنجاری‌های نورولوژیک
 • عفونت‌ها
 • سرطان‌ها
 • اختلالات روانی
 • اختلال اشتها
 • مصرف دخانیات
 • تیروئید پرکار کنترل نشده
 • دیابت پنهان (دیابتی که تشخیص داده نشده است)
 • سایر بیماری‌های مزمن

از دست رفتن وزن تا قبل از هفته سیزدهم بارداری یا چهاردهم، اگر همراه با کمر درد، خون‌ریزی و انقباضات واژن باشد، می‌تواند نشانه سقط جنین باشد.

علت لاغر شدن در دوران بارداری چیست؟

 

چرا وزن گیری مادر بعد از کاهش وزن ضرورت دارد؟

با همۀ مواردی که گفته شد، پس از سه ماهه اول و بعد از کاهش وزن، یک افزایش وزن تدریجی برای سلامتی کودک لازم است. علاوه بر سلامتی کودک، ایجاد ذخایر چربی جهت آماده‌سازی بدن شما برای حفاظت از کودک در حال رشد ضروری است؛ همچنین در زمان زایمان و دوران شیردهی ضرورت دارد و حیاتی می‌شود.

با همۀ مواردی که گفته شد، عاقلانه نیست که از یک رژیم غذایی بسیار محدود پیروی کنید یا کالری دریافتی خود را به شدت کاهش دهید. کاهش وزن عمدی در دوران حاملگی توصیه نمی‌شود. مگر در مورد زنانی که چاقی مفرط دارند؛ حتی در چنین مواردی نیز کم کردن وزن باید جزئی باشد. رشد مطلوب کودک موجود در رحم شما، به مصرف کالری و مواد مغذی بسیار متکی است. حتی در صورت نیاز، کودک‌تان تا حدی هم از ذخیرۀ چربی موجود در بدن شما استفاده می‌کند. در مورد زنانی که شاخص تودۀ بدنی (BMI) طبیعی یا پایین دارند، از دست رفتن وزن منجر به تولد نوزادان کوچک می‌شود. شاخص تودۀ بدنی، تخمینی از چربی بدن شماست و بر اساس قد و وزن محاسبه می شود.

در مورد زنانی که شاخص تودۀ بدنی شان (BMI) 30 یا بالاتر است، کنترل وزن می‌بایست تحت نظر پزشک صورت گیرد. در مورد زنان چاق، کاهش وزن به میزان متوسط می‌تواند مفید باشد؛ زیرا خطر ابتلا به بیماری‌های زیر را کم می‌کند:

به یاد داشته باشید، پزشک شما بهترین شخصی است که می‌تواند در مورد چگونگی تغییرات وزن شما و کنترل آن تصمیم بگیرد.

دلایل از دست رفتن وزن در دوران حاملگی چیست؟

چگونه به اندازه کافی و مناسب وزن اضافه کنم؟

اگر جزء زنانی هستید که وزن خود را در ماه‌های اول حاملگی از دست داده‌اند و همچنان اشتهای کافی برای غذا خوردن ندارند، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • وعده‌های غذایی مغذی کوچک و مکرر: سعی کنید از غذاهای سالم و مغذی استفاده کنید. می‌توانید به جای سه وعده غذایی رایج، وعده‌های خود را به دفعات بیشتر و با حجم کمتر میل کنید. در این صورت، علاوه بر اینکه کالری مورد نیاز بدن تان تأمین می‌کنید (حتی با وجود حالت تهوع) از کاهش وزن نیز جلوگیری کرده‌اید.
 • اگر عطر و بوی غذا در حین طبخ آن شما را آزار می‌دهد و بر اشتهای شما تأثیر منفی می‌گذارد، خود را از محیط دور کنید.
 • زمانی که حالتان مساعد نیست و احساس خوبی ندارید، تهیه غذا دشوار می‌شود. در این صورت بهتر است از همسر یا یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید.
 • اگر بعد از چند ماه، غذا خوردن همچنان دشوار است یا وزن از دست می‌دهید، از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. متخصص تغذیه بر اساس نیاز بدنی شما، تنظیمات غذایی و نیازهای غذایی شما را مرتفع می کند.

افسردگی، بیماری تیروئید و تهوع، همگی در از دست رفتن وزن نقش دارند. با بررسی هر یک از این عوامل و تجویز داروی مناسب، به طور مؤثری از کاهش وزن جلوگیری می شود.

چگونه در دوران بارداری به اندازه کافی و مناسب وزن اضافه کنم؟

 

تماس با ما

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 1 - میانگین: 5]
Summary
دلایل کاهش وزن در دوران بارداری چیست؟
Article Name
دلایل کاهش وزن در دوران بارداری چیست؟
Description
کاهش وزن در دوران بارداری ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما در کل رایج است. بیماری های صبحگاهی و حالت تهوع، دلایل اصلی از دست دادن وزن طی این دوران است.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما