دلیل آندومترویوز چیست و چه علائم و عوارضی دارد؟

دلیل آندومترویوز چیست و چه علائم و عوارضی دارد؟

اندومتریوز (Endometriosis) چیست و چه علائمی دارد؟ این بیماری، نوعی اختلال در رحم است. یکی از دلایل آندومتریوز، عادت ماهانه رتروگراد است. درد شدید لگن در زمان قاعدگی از علائم و مشکلات مربوط به باروری، از عوارض این بیماری می‌باشد. این اختلال هنگامی رخ می دهد که بافتی مشابه بافتی که رحم شما را تشکیل می دهد، در خارج از حفره رحم رشد کند. در جایی مانند تخمدان ها، روده و یا بافت لگن. تشکیل آندومتریوز در تخمدان‌ها شایع‌تر است.

بافتی که در خارج از رحم رشد کرده است، در طی پریود شما، مانند آستر یا لایه های داخلی رحم عمل می کند. یعنی در پایان چرخه از هم می شکند و خونریزی می کند! اما این خون راهی برای خروج ندارد! بنابراین، باعث می‌شود مناطق اطراف ملتهب یا متورم شوند. همین امر ممکن است باعث ایجاد زخم و ضایعات و در نهایت، دلیل بیماری آندومتریوز شود. با آنا مشاور همراه باشید تا در مورد علائم، عوارض و راه‌های تشخیص این بیماری نیز اطلاعاتی کسب کنید.

دلیل اندومتریوز چیست؟

 

انواع آندومترویوز

اندومتریوز بر اساس مکانی که تشکیل می شود، سه نوع است:

 • ضایعات سطحی صفاقی؛ این رایج ترین نوع اندومتریوز است.
 • اندومتریما (Endometrioma): نوعی کیست تخمدان است؛ کیسه‌های پر از مایع که به آن‌ها کیست‌های شکلاتی هم گفته می‌شود. اندومتریما به خوبی به درمان پاسخ نمی‌دهد و می‌توانند به بافت سالم اطراف خود نیز آسیب برساند.
 • اندومتریوز عمقی: این نوع، در زیر پرده صفاق رشد می کند و می تواند دیگر اعضای بدن شما را که در نزدیکی رحم هستند نیز درگیر کند؛ روده و یا مثانه. حدود یک تا 5% زنان به این نوع اندومترویوز مبتلا هستند.

علت اندومتریوز رحم و تخمدان ها چیست؟

پزشکان دقیقاً دلیل بیماری آندومتریوز را نمی‌دانند. به نظر برخی از متخصصان، در زمان پریود، خونِ قاعدگی که حاوی سلول‌های آندومتر است، به جای اینکه به سمت پایین سرازیر شده و از واژن خارج شود، به سمت لوله های فالوپ و یا به داخل حفره لگن بر می‌گردد. به این حالت، عادت ماهانه رتروگراد یا پس‌رونده گفته می شود.

از دیگر دلایل Endometriosis، ژنتیک است. احتمال داده شده است که این بیماری منشاء ژنتیکی نیز داشته باشد. اگر مادر یا خواهرتان این بیماری را داشته باشند، وجود آن در شما نیز دور از ذهن نخواهد بود. تحقیقات نشان داده است که این بیماری از نسلی به نسل دیگر گرایش دارد.

برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز، دارای اختلالات سیستم ایمنی نیز هستند. با این حال، رابطۀ بین این دو بیماری هنوز ثابت نشده است.

علت اندومتریوز رحم و تخمدان ها چیست؟

 

علائم اندومترویز چیست؟

علائم این بیماری و به دنبال آن، عوارضش، گاه چنان آزار دهنده است که فرد را به سمت راهی برای درمان اندومترویز می کشاند. این علائم عبارتند از:

 • کمر درد در دوره پریود
 • درد شدید لگن در زمان قاعدگی
 • خونریزی غیر معمول یا سنگین در زمان پریود
 • وجود خون در مدفوع یا ادرار
 • اسهال یا یبوست
 • رابطه جنسی دردناک
 • خستگی که از بین نمی‌رود
 • مشکل در باردار شدن

این علائم معمولاً بعد از یائسگی بهبود می‌یابد. برای بهبود بعضی از موارد مذکور، در برخی موارد، از پیاز درمانی برای اندومترویز استفاده می‌کنند.

علائم اندومتریوز چیست؟

عوارض آندومتریوز چیست؟

ایجاد مشکلات مربوط به باروری، از جدی‌ترین عوارض آندومتریوز تخمدان است. اما خبر خوب اینکه همه زنان مبتلا به آندومتریوز، برای باردار شدن دچار مشکل نمی‌شوند. بسیاری از بیماران با تجویز داروهایی مانند قرص ویزان یا همان دینوژست بهبود می یابند. حدود 30 تا 40% از این زنان با مشکل مواجه خواهند شد. التهاب ناشی از این بیماری، به اسپرم یا تخمک آسیب می‌رساند یا حرکت آن‌ها را دشوار می‌کند. همچنین ممکن است زخم‌ها و ضایعات ناشی از این بیماری، لوله‌های فالوپ شما را مسدود یا حتی تخریب کند. در چنین شرایطی، عمل جراحی می‌تواند باروری شما را تقویت کند. در مورد زنانی که لوله‌های فالوپ‌شان تخریب شده است، استفاده از روش لقاح مصنوعی و روش بارداری آی وی اف، می‌تواند به باروری کمک کند.

زنان مبتلا به این بیماری، اگر خواهان فرزند هستند، باید برای باردار شدن زودتر اقدام کنند. زیرا ممکن است هم روند باردار شدن‌شان طولانی تر شود و هم اینکه علائم بیماری با گذر زمان می‌تواند بدتر شود. البته اگر به دلایلی می خواهید بچ‌دار شدن‌تان را به تعویق اندازید، می توانید از روش فریز کردن تخمک یا جنین نیز استفاده کنید.

علائم زیر، از دیگر عوارض اندومتریوز هستند:

 • درد شدید که ممکن است بر کیفیت زندگی شما تأثیر گذار باشد.
 • اضطراب و افسردگی در برخی از بانوان
 • خطر ابتلا به سرطان تخمدان یا سرطان دیگری به نام آدنوکارسینوم که مرتبط با اندومتر است.

آندومتریوز چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک ممکن است بر اساس علائمی که برای او شرح می‌دهید، به آندومتریوز شک کند. برای تشخیص و تأیید نهایی، آزمایش هایی انجام می شود.

معاینه لگن: پزشک ممکن است بتواند کیست یا زخم را در پشت رحم شما احساس کند.

تست‌های تصویر برداری: آزمایش هایی مانند سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan) یا اِم آر آی (MRI) انجام می شود. از طریق این آزمایش ها، تصاویر خوب و مفصلی از اعضای داخلی بدن شما ارائه می شود.

تشخیص و شناسایی آندومتریوز با سونوگرافی

 

لاپاروسکوپی: پزشک شما برش کوچکی در شکم تان ایجاد می کند. در انتها یک لوله نازک را با دوربین درج (به نام لاپاروسکوپ) وارد فضای بدن می کند. او می توانند ببینند که ضایعات و زخم‌ها کجا هستند و اندازۀ آن‌ها چقدر است. این روش معمولاً تنها راه برای اطمینان کامل از وجود این بیماری است.

نمونه‌برداری از بافت (بیوپسی): در این روش، پزشک در هنگام لاپاراسکوپی، از بافت های داخلی بدن تان نمونه برداری‌هایی انجام می دهد. سپس لازم است تا یک متخصص برای تأییدِ تشخیص، نمونه بافت را در زیر میکروسکوپ بررسی کند.

تقسیم بندی مراحل رشد آندومتریوز

پزشکان آمریکا، این بیماری را از نظر شدت و مراحل رشد، به چهار مرحله تقسیم کرده اند:

 • ضعیف (مرحله اول): در این حالت شما چند ضایعه کوچک دارید اما زخمی در بافت بدن‌تان وجود ندارد.
 • خفیف (مرحله دوم): ضایعات بیشتری وجود دارد اما هنوز هم زخمی در بافت بدن ایجاد نشده است. محوطه شکم شما به اندازه کمتر از 2 اینچ درگیر است.
 • متوسط (مرحله سوم): ضایعات ممکن است عمیق باشد. ممکن است در اطراف تخمدان‌ها یا لوله های فالوپ شما آندومتریوما و زخم وجود داشته باشد.
 • شدید (مرحله چهارم): ضایعات زیادی وجود دارد و شاید کیست بزرگی در تخمدان‌های شما باشد. ممکن است در اطراف تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ یا بین رحم و قسمت تحتانی روده، بافت‌های زخمی وجود داشته باشد.

مراحل رشد آندومتریوز چیست؟

 

در تقسیم بندی مراحل مذکور، درد در نظر گرفته نشده اند. تنها اندازه ضایعات مدّ نظر هستند. مثلاً اندومتریوز مرحلۀ اول می‌تواند باعث درد شدید شود، اما زنی که در مرحلۀ چهارم به سر می‌برد، ممکن است به هیچ وجه علائمی نداشته باشد!

 

تماس با آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]
Summary
دلیل آندومترویوز چیست و چه علائم و عوارضی دارد؟
Article Name
دلیل آندومترویوز چیست و چه علائم و عوارضی دارد؟
Description
یکی از دلایل آندومتریوز، عادت ماهانه رتروگراد است. درد شدید لگن در زمان قاعدگی از علائم و مشکلات مربوط به باروری، از عوارض این بیماری می‌باشد.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما