دلیل بارداری خارج از رحم چیست و چه علائمی دارد؟

دلیل بارداری خارج از رحم چیست و چه علائمی دارد؟

«بارداری خارج از رحم» (Ectopic pregnancy) زمانی است که تخمک بارور شده در خارج از رحم زن و در محل دیگری از رحم او رشد می کند. به این رخداد، حاملگی خارج رحمی نیز گفته می شود. این حالت باعث خونریزی شدید می شود و به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارد.

بارداری خارج از رحم چیست؟

فرایند بارداری با یک تخمک بارور آغاز می شود. در حالت عادی، تخمکِ بارور شده به لایه‌های داخلی رحم متصل شده و در آنجا لانه گزینی می کند. حاملگی خارج رحمی هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور شده، در محلی خارج از حفره اصلی رحم رشد کند.

بیش از 90 درصد بارداری‌های خارج رحمی، در لوله‌های فالوپ اتفاق می‌افتد که به آن بارداری تیوبال یا لوله‌ای (tubal pregnancy) می گویند. لوله‌های فالوپ مجرای انتقال تخمک هستند و تخمدان‌ها را به رحم وصل می کنند.

حاملگی خارج رحمی در دیگر مناطق دیگر بدن مانند تخمدان، حفره شکمی یا قسمت تحتانی رحم (دهانه رحم) نیز رخ می‌دهد. اما بیش از 90 درصد بارداری های خارج رحمی، از نوع توبال است. یعنی بارداری در لوله های فالوپ اتفاق می افتد.

حاملگی خارج رحمی نمی‌تواند روند عادی خود را طی کند و به زایمان ختم شود. تخمک بارور شده نمی تواند زنده بماند و در صورت عدم درمان، بافت در حال رشد، باعث خونریزی می شود.

بارداری خارج از رحم چیست؟

 

دلیل حاملگی خارج رحمی چیست؟

این نوع بارداری هنگامی اتفاق می افتد که تخمکِ بارور شده، در مسیر ورود به رحم، گیر کند. دلیل به دام افتادن تخمک در لوله فالوپ، سالم نبودن لوله است. غالباً لوله فالوپ در اثر التهاب آسیب می بیند. زمانی که لوله فالوپ آسیب دیده باشد، تخمک بارور شده نمی تواند در مسیر خود به رحم برسد و در لوله فالوپ به دام می افتد. عدم تعادل هورمونی و یا رشد غیر طبیعی تخمک بارور شده نیز می تواند از دیگر دلایل بارداری خارج از رحم باشد.

نشانه ها و علائم بارداری خارج رحم

علائم بارداری خارج رحمی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: علائم اولیه و علائم اضطراری. بارداری خارج رحمی طیّ چند هفته اول بارداری اتفاق می‌افتد. ممکن است ندانید که باردار هستید. بنابراین، در ابتدا علائمی نداشته و متوجه هیچ مشکل و نشانه‌ای نخواهید بود. با این حال، برخی از زنانی که به این بیماری مبتلا هستید، علائم اولیه بارداری را خواهند داشت. علائمی مانند حساس شدن سینه ها، حالت تهوع و از دست دادن یک دوره پریود.

در مورد بارداری های خارج رحمی، نتیجه آزمایش بارداری مثبت است. با این وجود، این نوع حاملگی یک روند طبیعی و نرمال ندارد و نمی‌تواند به طور عادی ادامه یابد. همچنان که تخمک بارور شده در محل نامناسب رشد می کند، نشانه‌های بارداری خارج رحم، بروز پیدا می کند.

نشانه ها و علائم بارداری خارج رحم چیست؟

 

اولین نشانه بارداری خارج رحم چیست؟

خونریزی سبک و درد لگن از علائم اولیه و هشدار دهنده است. زمانی که خون از لوله فالوپ نشت می کند، ممکن است احساس شانه درد داشته باشید. یا اینکه احساس کنید باید شکم‌تان کار کند. اینکه علائم دقیقاً به چه صورت است، به محلی که خونریزی در آنجا تجمع پیدا می کند و اعصاب آن قسمت را تحریک می کند بستگی دارد. ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

 • درد لگن
 • ناراحتی معده و استفراغ
 • گرفتگی شکم شدید
 • درد در یک طرف بدن
 • سرگیجه یا ضعف

درد لگن از نشانه های بارداری خارج از رحم

 

علائم اضطراری حاملگی خارج رحمی

اگر تخمکِ بارورشده در لوله فالوپ به رشد خود ادامه دهد، می‌تواند باعث پارگی لوله شود. در این صورت، احتمال خون‌ریزی شدید در داخل شکم وجود دارد. سردرد و سرگیجه، غش و تشنج از علائم پیشرفت این نوع حاملگی است. در صورت مشاهده علائم مذکور، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض بارداری خارج از رحم چیست؟

از جمله عوارض آن می توان به پاره شدن لوله های فالوپ اشاره کرد. در صورتی که درمان صورت نگیرد، پاره شدن لوله ممکن است خون ریزی خطرناک ایجاد کند. کاهش توانایی در بارداری نیز از دیگر عوارض حاملگی اکتوپیک است.

تشخیص حاملگی خارج رحمی چگونه است؟

تشخیص با بی بی چک (تست حاملگی) و معاینه لگن امکان‌پذیر است. سونوگرافی برای بررسی لوله های رحم (لوله فالوپ) مفید است.

راه دیگر تشخیص، انجام آزمایش خون است. در این آزمایش خون، سطح هورمون HCG اندازه گیری می شود. اگر سطح این هورمون کمتر از مقدار استاندارد حاملگی باشد، احتمال حاملگی خارج رحمی وجود دارد. بنابراین، جهت اطمینان بیشتر، انجام سونوگرافی لازم می شود. اگر سونوگرافی محل لانه گزینی جنین را در رحم نشان ندهد، باز هم احتمال حاملگی خارج از رحم بالا می‌رود. در این مورد انجام سونوگرافی واژینال مطمئن‌تر است.

به طور کلی، تأیید حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی، همواره صد در صد نیست. بنابراین، اگر سونوگرافی این موضوع را نشان نداد، اما شما خون‌ریزی و درد زیاد داشتید، باید تحت نظر پزشک قرار گیرید. بدین صورت که دو یا سه روز آزمایش HCG دهید تا نتیجۀ نهایی و قطعی مشخص شود.

تشخیص حاملگی خارج رحمی چگونه است؟

 

درمان حاملگی خارج از رحم

از آنجا که یک تخم لقاح یافته نمی‌تواند در خارج از رحم زنده بماند، پزشک باید آن را خارج کند. دو روش برای درمان وجود دارد: 1- درمان با دارو؛ 2- جراحی. این دو روش، برای سقط جنین خارج از رحم نیز کاربرد دارند.

1- درمان با دارو

اگر لوله فالوپ شما پاره نشده و مدت زیادی از زمان بارداری نگذشته باشد، پزشک می تواند متوترکسات تجویز کند. این دارو مانع از رشد سلول های تخمک می شود و البته برای سقط جنین با قرص نیز کاربرد دارد.

2- درمان با عمل جراحی

شایع‌ترین عمل جراحی که در این مورد انجام می شود، لاپاروسکوپی است. در این روش، پزشک برش‌های بسیار کوچکی در بخش پایینی شکم تحتانی ایجاد می کند. سپس یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر به نام لاپاروسکوپ وارد می کند. اگر لوله فالوپ شما آسیب دیده باشد، ممکن است مجبور شود لوله را بردارد.

اگر خونریزی زیادی باشد یا احتمال پارگی لوله فالوپ وجود داشته باشد، ممکن است عمل جراحی اورژانس احتیاج داشته باشید. لاپاراتومی یکی از این عمل ها است. برشی که در عمل لاپاراتومی ایجاد می شود، بیشتر از روش لاپاراسکوپی است.

بعد از جراحی، میزان HCG خون تا زمان به صفر رسیدن یعنی 21 هفته بعد اندازه‌گیری می‌‌شود.

روش های درمان بارداری خارج از رحم؛ روش جراحی

 

مراقبت های لازم بعد از بارداری خارج رحمی چیست؟

پس از درمان، ممکن است باردار شدن مجدد با مشکلاتی همراه باشد. سعی کنید با یک مختصص بارداری صحبت کنید؛ به خصوص اگر لوله فالوپ‌تان برداشته شده است.

قبل از اقدام برای باردار شدن مجدد، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند حداقل 3 ماه زمان لازم است تا بدن شما به بهبودی کامل برسد.

اگر دوباره باردار شدید، مراقب تغییرات بدن‌تان باشید و چکاب‌های لازم را انجام دهید. زیرا تجربه یک بارداری خارج رحمی، خطر ابتلا به یک مورد دیگر را افزایش می دهد. در ضمن، زنانی که سابقۀ این بیماری را دارند، قبل از مصرف داروهایی مانند میفپریستون، باید با پزشک مشورت کنند.

آیا می‌توان مانع از بارداری خارج رحم شد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از بارداری خارج رحمی وجود ندارد. اما چند روش برای کاهش خطر وجود دارد:

 1. محدود کردن شرکای جنسی.
 2. استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی.
 3. ترک استعمال سیگار. اگر اهل سیگار کشیدن هستید، قبل از اینکه باردار شوید آن را ترک کنید.
 4. انجام آزمایش های قبل از ازدواج، تا حدّ زیادی احتمال این رخداد را کاهش می‌دهد.

استفاده از کاندوم و محدود کردن شرکای جنسی، به جلوگیری از عفونت‌های مقاربتی و کاهش خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن کمک می کند.

 

تماس با مشاوران آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 3 - میانگین: 5]
Summary
دلیل بارداری خارج از رحم چیست و چه علائمی دارد؟
Article Name
دلیل بارداری خارج از رحم چیست و چه علائمی دارد؟
Description
«بارداری خارج از رحم» زمانی است که تخمک بارور شده در خارج از رحم زن، مثلاً در لوله فالوپ رشد می کند. خونریزی شدید و درد لگن از علائم حاملگی خارج از رحم است.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

2 دیدگاه

 • فاطیما, 1399-04-10 @ 3:59 ب.ظ پاسخ

  خیلی ممنونم مطلبتون واقعا جامع و قابل فهم بود

  • زهرا زهره وندی, 1399-04-10 @ 4:25 ب.ظ پاسخ

   سپاسگزارم دوست عزیز… نظرات انگیزه بخش شما انرژی ما رو برای ادامه کار دوچندان می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما