علت کیست تخمدان چیست و چه عوارضی دارد؟

کیست تخمدان چیست و چه عوارضی دارد؟

کیست تخمدان چیست؟ کیسه‌هایی پر از مایع است که بر سطح تخمدان به وجود می‌آید. یکی از دلایل به وجود آمدن آن، مشکلات هورمونی است. از عوارض کیست تخمدان می‌توان به پیچ خوردن تخمدان اشاره کرد. این بیماری، از شایع‎ترین بیماری­های تخمدان است. بسیاری از خانم‌ها برای یک بار هم که شده آن را تجربه کرده­‌اند. بنابراین، این سؤال همواره مطرح می‌شود این کیست چرا به وجود می‌آید؟ خوب است بدانید که بیشتر کیست‌های تخمدان بی خطر هستند و ناراحتی چندانی ایجاد نمی‌کنند. آن­‌ها در بسیاری از موارد، بدون درمان و به طور خود به خود از بین می‌روند. تخمدان‌ها منبع اصلی هورمون های زنانه هستند که رشد ویژگی‌های بدن زن مانند سینه­‌ها، شکل بدن و موهای بدن را کنترل می کنند. آنها همچنین چرخۀ قاعدگی و بارداری را تنظیم می کنند. بنابراین، سلامت تخمدان‌ها تضمین کنندۀ سلامتی بسیاری از بخش های بدن یک زن است.

کیست تخمدان چیست و چرا به وجود می آید؟

 

کیست تخمدان چیست؟

برخی اوقات کیسه‌هایی پر از مایعات در تخمدان یا در سطح تخمدان ها به وجود می آید که کیست (Ovarian Cysts) نام دارد. تخمدان‌ها بخشی از سیستم تولید مثل زن هستند. آن‌ها در بخش پایین شکم و در دو طرف رحم قرار دارند. در بدن هر زن دو تخمدان وجود دارد که هر کدام به اندازه یک بادام است. این تخمدان‌ها وظیفه تولید تخمک و همچنین تولید هورمون­‌های استروژن و پروژسترون را بر عهده دارند. تخمک ها در داخل تخمدان ها رشد می کنند. هر ماه طی فاز فولیکولار، یکی از تخمدان ها یک تخمک آزاد می کند.

انواع Ovarian Cysts و دلیل به وجود آمدن آن‌ها

بیشتر کیست‌های تخمدان در نتیجه فرآیندهای چرخه قاعدگی به وجود می‌آیند. در این صورت، کیست‌های فانکشنال یا عملکردی (functional cysts) نامیده می شوند. بیشتر کیست‌ها از همین نوع هستند.

در تخمدان­های شما هر ماه ساختاری کیسه مانند به نام فولیکول رشد می کند. این فولیکول ها، هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند و در هنگام تخمک‌گذاری،  تخمک را آزاد می کنند.

دو نوع کیست فانکشنال وجود دارد: کیست فولیکولار (Follicular cyst) و کیست جسم لوتئوم (Corpus luteum cyst).

علت به وجود آمدن کیست فولیکولار: در طول چرخه قاعدگی هر زن، یک تخمک درون کیسه‌­ای به نام فولیکول رشد می کند. این کیسه در داخل تخمدان­ها قرار دارد. در بیشتر موارد، این فولیکول یا کیسه‌­ها شکسته می‌شود و یک تخمک آزاد می­‌کند. اما اگر فولیکول شکسته نشود، مایع درون آن می­‌تواند علتی برای به وجود آمدن کیست تخمدان شود.

علت کیست تخمدان چیست؟

 

علت ایجاد کیست جسم لوتئوم: پس از آزاد شدن تخمک از فولیکول، کیسه های فولیکول معمولاً حل شده و از بین می روند. اما اگر کیسه منحل نشود، مایعات اضافی در داخل کیسه ایجاد شود. همین تجمع مایعات باعث ایجاد کیست لوتئوم می شود.

کیست های فانکشنال معمولاً بی ضرر هستند و به ندرت باعث درد می شوند. آن ها غالباً طی دو یا سه چرخه قاعدگی، خود به خود از بین می روند.

کیست هایی که ارتباطی با عملکرد چرخه قاعدگی ندارند شامل موارد زیر هستند:

درموئید (Dermoid cysts): کیست درموئید، تراتوماس (teratomas) نیز نامیده می شوند. این کیست‌ها می توانند حاوی بافت هایی مانند مو، پوست و یا دندان باشند! زیرا از سلول های جنینی تشکیل می شوند. درموئیدها به ندرت سرطانی هستند.

سیستادنوما (Cystadenoma): در سطح خارجی تخمدان شکل می­‌گیرند و ممکن است با یک ماده آبکی یا مخاطی پر شوند. سیستادنوما سرطانی نیست.

اندومتریوم (Endometrioma): سلول‌ها و بافت‌هایی که به طور طبیعی در داخل رحم رشد می کنند، می توانند در خارج از رحم نیز توسعه یابند. اگر خارج از رحم رشد کنند و به تخمدان ها متصل شوند، کیست اندومتریوم ایجاد می شود.

عکس کیست تخمدان در سونوگرافی

 

دیگر دلایل به وجود آمدن کیست تخمدان چیست؟

  • مشکلات هورمونی: یکی از دلایل اصلی ایجاد کیست تخمدان، مشکلات هورمونی است.
  • آندومتریوز: این وضعیت باعث می‌شود سلول‌­های آندومتر رحم در خارج از رحم شما رشد کنند. برخی از بافت ها می توانند به تخمدان شما متصل شده و رشد کنند.
  • عفونت شدید لگنی: اگر عفونت به تخمدان‌ها گسترش یابد، می تواند باعث ایجاد کیست شود.
  • کیست قبلی تخمدان: اگر قبلاً یک کیست در تخمدان خود داشته‌اید که بهبود نیافته و از بین نرفته است، احتمالاً پیشرفت کرده و دردسرساز شود.
  • برخی از داروهای هورمونی که برای درمان ناباروری مصرف می شوند، ممکن است باعث ایجاد کیست­‌های فانکشنال شوند.
  • کم کاری تیروئید.
  • استفاده از برخی از داروهای سرطان سینه، از دیگر دلایل به وجود آمدن کیست تخمدان است. اما بعد از پایان درمان از بین می روند.
  • کیست دورۀ بارداری.

دلایل به وجود آمدن کیست تخمدان چیست؟

 

عوارض کیست های تخمدان چیست؟

1- پیچ خوردن تخمدان

کیست های درموئید و سیستادنوما بزرگ می شوند و باعث می شوند تخمدان از موقعیت خود خارج شود. این امر احتمال پیچ خوردگی دردناک تخمدان را افزایش می دهد. بنابراین، پیچ خوردگی تخمدان از عوارض این کیست‌ها است. پیچش تخمدان می‌تواند منجر به کاهش یا توقف جریان خون به تخمدان شود.

2- ناباروری

بعضی از خانم‌­ها به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مبتلا می‌شوند. یعنی تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدان‌ها به وجود می‌آید. این حالت می تواند باعث بزرگتر شدن تخمدان‌ها شود. در صورت عدم درمان، PCOS می توانند باعث ناباروری شوند. زنانی که این بیماری را دارند، غالباً دچار کیست فولیکولی می‌شوند. PCOS باعث عدم تعادل هورمون­‌ها می شود.

کیست تخمدان چیست؟

 

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

آیا بین کیست تخمدان و ناباروری ارتباطی وجود دارد؟ این مورد به نوع کیست بستگی دارد. برخی از آن‌ها می‌توانند باعث کاهش باروری شوند. همانطور که در بالا گفته شد، PCOSها می‌توانند زمینه ساز ناباروری شوند. زیرا با تخمک گذاری نامنظم همراه است و ممکن است به برخی مشکلات ناباروی منجر شود. کیست‌های آندومتریوز نیز ممکن است باعث ناباروری گردد. کیست های فانکشنال، سیستادانوموس و درموئید تأثیری بر باروری ندارند. اما این به این معنا نیست آن را نادیده بگیرید و درمان نکنید.

اگر به کیست تخمدان مبتلا شده و نگران باردار شدن هستید، با پزشک آنا مشاور مشورت کنید. ما گزینه های درمانی را که ممکن است احتمال بارداری را بهبود بخشد، به شما معرفی می کنیم.

کیست تخمدان در دوره بارداری

بعضی اوقات، کیستی که هنگام تخمک گذاری تشکیل می شود، در تمام دوران بارداری روی تخمدان شما باقی می ماند. آن ها ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از بارداری نیز ایجاد شوند. بیشتر کیست­‌های تخمدان که در دوران بارداری یافت می شوند، خوش خیم بوده و نیازی به جراحی ندارند. اما در صورتی که احتمال بدخیمی تشخیص داده شود، جراحی لازم است. احتمال ترکیدن کیست و پیچ خوردگی تخمدان از جمله مواردی است که نیاز به جراحی را ایجاد می کند.

کیست تخمدان در زنان یائسه

کیست تخمدان در دوران یائسگی نیز ممکن است ایجاد شود. در واقع این حالت ناخوشایند در هر دوره ای از زندگی یک زن می‌تواند رخ دهد. برخی از آن­ها مربوط به چرخه قاعدگی است و قبل از رسیدن به یائسگی (زمانی که یک زن 12 ماه متوالی قاعدگی نداشته باشد) رخ می دهد. با این حال، انواع دیگر نیز می‌تواند در زنان یائسه ایجاد شود. توده های کیستیکی که پس از یائسگی ایجاد می شوند ممکن است سرطانی (بدخیم) باشند. به همین دلیل توصیه می شود در فواصل زمانی منظم سونوگرافی رحم و تخمدان را انجام دهید.

آیا کیست تخمدان خطرناک است؟

بسیاری از خانم‌ها حتی بدون اینکه خودشان بدانند، به این عارضه مبتلا هستند. زیرا در بسیاری موارد این کیسه‌­ها بدون درد و بی خطر هستند. اما برخی از آن ها نیز ممکن است پاره شوند؛ در این صورت می توانند عوارض جدی ایجاد کنند. پارگی کیست تخمدان می تواند باعث درد شدید و خونریزی داخلی شود. هرچه کیسه‌ها بزرگتر باشد، خطر پارگی بیشتر می شود. فعالیت­‌های شدید که بر لگن اثر گذار باشد، مانند مقاربت واژینال، خطر پاره شدن کیست را افزایش می دهد. بنابراین، برای محافظت از سلامت خود، معاینات منظم لگن را انجام دهید و علائم کیست تخمدان را که می تواند نشانه یک مشکل باالقوه جدی باشد را بدانید.

 

 

تماس با مشاوران آنا مشاور

 

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 2 - میانگین: 5]
Summary
کیست تخمدان چیست و چه عوارضی دارد؟
Article Name
کیست تخمدان چیست و چه عوارضی دارد؟
Description
کیست تخمدان کیسه هایی پر از مایع است که بر سطح تخمدان به وجود می آید. یکی از دلایل به وجود آمدن کیست تخمدان، مشکلات هورمونی است. از عوارض کیست تخمدان می توان به پیچ خوردن تخمدان اشاره کرد.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما