راههای تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه

راههای تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه

تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه امکان‌پذیر است. میزان مناسب جذب آهن، مولتی ویتامین‌ها، عسل و گردو از غذاهای مقوی برای تقویت اسپرم و تخمک هستند. مسائل مربوط به باروری و مشکلات آن حدود 15٪ زوج‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خوشبختانه راه‌هایی برای افزایش قدرت باروری با تغذیه وجود دارد. راهکارهایی که می تواند به تقویت اسپرم و تقویت تخمک گذاری با تغذیه کمک کند. تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی، می‌تواند تا 69٪ به افزایش باروری کمک کند. در اینجا چند روش تغذیه‌­ای برای بارداری آسان‌تر ارائه شده است.

تقویت اسپرم و تخمدان با آنتی اکسیدان­ها

یکی از راههای تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه، استفاده از آنتی اکسیدان­‌ها است. آنتی اکسیدان‌ها همانند فولات و زینک می‌تواند باعث بهبود باروری در مردان و زنان شود. آنتی اکسیدان‌ها رادیکال‌های آزاد بدن را غیرفعال می‌کنند. رادیکال های آزاد می‌توانند به سلول های جنسی مردانه و زنانه آسیب برسانند. آنتی اکسیدان‌ها را می‌توانید در میوه­ ها، سبزیجات، آجیل و غلات پیدا کنید. این مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان­‌های مفید مانند ویتامین های C و E ، فولات، بتاکاروتن و لوتئین هستند.

فسنجان از غذاهای مقوی برای تقویت اسپرم است. خوردن 75 گرم گردو در روز باعث بهبود کیفیت اسپرم در مردان جوان و میان‌سال می‌شود. گردو سرشار از آنتی‌اکسیدان است. پژوهشی که در مورد 60 زوج تحت لقاح مصنوعی (آزمایشگاهی) انجام شد، نشان داد که مصرف یک مکمل آنتی‌اکسیدانی، تا 23٪ امکان موفقیت‌آمیز بودن روش را افزایش می‌دهد. اگر دچار کم تحرکی اسپرم هستید، مصرف دخانیات را کنار بگذارید.

تقویت تخمدان و اسپرم با آنتی اکسیدان¬ها

 

تقویت تخمک گذاری با تغذیه صبحانه مقوی

خوردن صبحانه مفید و مقوی به زنانی که مشکل باروری دارند کمک می کند. خوردن صبحانه مفید، آثار هورمونی سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را بهبود می بخشد. این بیماری یکی از دلایل اصلی ناباروری به شمار می‌­آید.

خانم هایی که PCOS دارند و وزن­شان هم متعادل است، مجاز هستند کالری بیشتری در وعده صبحانه مصرف کنند. به عبارت دیگر، می توانند صبحانه کامل‌تری میل کنند. در این گروه از زنان، دریافت کالری در وعده صبحانه میزان انسولین را تا 8% و میزان تستوسترون را تا 50% درصد کاهش می دهد. سطح بالای این دو هورمون در بدن زنان به ناباروری کمک می کند. به طور کلی، خانم هایی که وعده غذایی صبحانه ­شان کامل تر و مقوی تر از وعده شام است، تخمک گذاری بهتری دارند.

تقویت باروری زنان با صبحانه مقوی

 

تغذیه با روغن‌­های سالم برای بهبود باروری

استفاده از چربی‌های سالم در روند تقویت تخمدان مهم است. چربی های ترانس با خطر نابارور کردن تخمک‌ها همراه هستند. روغن های گیاهی هیدروژنه، مارگارین، غذاهای سرخ شده و فرآورده های فرآوری شده معمولاً چربی ترانس دارند.

طی یک تحقیق، رژیم غذایی که در آن مصرف چربی­‌های ترانس بالا و مصرف چربی های اشباع نشده کمتر است، با ناباروری مرتبط است. این مورد خطر ناباروری تخمک­‌ها را تا 31٪ افزایش می دهد.

کاهش کربوهیدارت­ برای تقویت تخمدان­ها

یکی دیگر از روش های تقویت تخمدان‌ها با تغذیه، کم کردن کربوهیدرات ها از سبد غذایی است. این کار در زنانی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند، کمک کننده است. رژیم غذایی کم کربوهیدرات، در عین حال که به حفظ وزن سالم، کاهش سطح انسولین و تنظیم میزان چربی بدن کمک می کند، به قاعدگی منظم نیز کمک می کند.

یک مطالعه جامع نشان داد که با افزایش مصرف کربوهیدرات، خطر ناباروری نیز می تواند افزایش یابد. احتمال نابارور شدن تخمک در زنانی که بیشتر کربوهیدارت مصرف می کنند نسبت به زنانی که مصرف­شان کم است، 78 درصد بود. پیروی از رژیم غذایی کم کربوهیدرات باعث کاهش سطح هورمون انسولین و تستوسترون می شود. هورمون­‌هایی که بالا بودن سطح ­شان می تواند به ناباروری در زنان کمک کند.

کاهش کربوهیدارت برای تقویت تخمدان¬ها

 

مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را کم کنید

نه تنها مقدار مصرف کربوهیدارت‌ها مهم است، بلکه نوع آن ها نیز مهم است. کربوهیدارت‌هایی که مواد با ارزش مانند سبوس از آن‌ها حذف شده، مضرات خود را دارند. در این میان، کربوهیدارت­های تصفیه شده مثل نان سفید و ماکارانی، مضرترین هستند. زیرا به سرعت در بدن جذب شده و به همان سرعت قند خون را افزایش می‌دهند. با توجه به اینکه سندرم تخمدان پلی کیستیک با سطح انسولین بالا همراه است، مصرف این مواد می‌تواند وضع آن را وخیم تر کند. برای تقویت تخمدان‌ها مصرف این مواد را به حدأقل برسانید.

راههای تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه

 

مصرف فیبر از راههای تقویت تخمک با تغذیه

فیبر به بدن شما کمک می کند تا از هورمون های اضافی خلاص شود و قند خون را متعادل نگه دارد. حبوبات و غلات سبوس­دار، میوه ها، سبزیجات و لوبیا جزء غذاهای سرشار از فیبر هستند. بنابراین، از جمله مواد غذایی برای تقویت تخمک گذاری محسوب می‌شوند. انواع خاصی از فیبر وجود دارد که با اتصال به روده می تواند به از بین بردن استروژن اضافی کمک کنند. به این ترتیب، استروژن اضافی به عنوان یک مادۀ زائد از بدن خارج می شود.

خوردن 10 گرم فیبر غلات در روز، خطر ناباروری در تخمک گذاری زنان بالای 32 سال را تا 44% درصد کاهش می دهد. با این حال، شواهد متناقض هم وجود داشته است. یک مطالعه در مورد 250 زنِ 18 تا 44 ساله نشان داد، خوردن 20-35 گرم فیبر در روز، با چرخه تخمک گذاری غیر طبیعی  همراه بوده است.

نکته: فیبر می‌تواند اثرات مفیدی بر باروری داشته باشد. با این حال، مقدار زیاد آن ممکن است در تخمک‌گذاری اختلال ایجاد کند. در این مورد مطالعات بیشتری نیاز است.

مصرف فیبر از راههای تقویت تخمک با تغذیه

 

تغذیه با پروتئین‌­های گیاهی برای تقویت تخمدان‌ها

جایگزین کردن پروتئین‌های حیوانی با پروتئین های گیاهی، یکی از روش‌های تقویت تخمک گذاری با تغذیه است. گوشت، ماهی و تخم مرغ مثالی از پروتئین های حیوانی هستند. حبوبات، آجیل و دانه­‌های روغنی نیز مثالی از پروتئین های گیاهی می‌باشند.

به احتمال 32 درصد، مصرف زیاد پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت، در ایجاد ناباروری تخمدان­‌ها مؤثر است. درحالیکه مصرف بیشتر پروتئین گیاهی، می‌تواند شما را در برابر ناباروری محافظت کند. یک مطالعه نشان داد که اگر 5٪ از کل کالری بدن، به جای پروتئین‌های حیوانی، از پروتئین‌­های گیاهی دریافت شود، خطر ناباروری تخمک‌گذاری تا بیش از 50٪ کاهش می‌یابد.

بنابراین، در نظر داشته باشید که در رژیم غذایی خود، بخشی از پروتئین گوشت را با پروتئین های گیاهی جایگزین کنید.

پروتئین¬های گیاهی برای تقویت تخمدان ها

لبنبات کامل را انتخاب کنید!

منظور از لبنیات پرچرب به عبارتی همان لبنیات کامل است؛ لبنیاتی که مواد با ارزش آن مشتق نشده و در نتیجه همان چربی طبیعی و اولیه خود را دارند. مصرف زیاد غذاهای لبنی کم چرب ممکن است خطر ناباروری را افزایش دهد؛ در حالی که غذاهای لبنی پر چرب (لبنیات کامل) ممکن است آن را کاهش دهند.

یک مطالعه جامع به بررسی اثرات خوردن لبنیات پرچرب بیش از یک بار در روز یا کمتر از یک بار در هفته پرداخت. مشخص شد که احتمال ناباروری در زنانی که روزانه یک یا چند وعده لبنیات پرچرب مصرف می کردند، 27٪ کمتر است. می توانید یک وعده لبنیات کم چرب در روز را با یک وعده لبنیات پرچرب (مانند یک لیوان شیر کامل) جایگزین کنید.

لبنبات پرچرب را جایگزین کم چرب کنید

 

مصرف مولتی ویتامین برای تقویت تخمک و تخمدان

افرادی که از مولتی ویتامین‌ها استفاده می‌کنند، احتملاً کمتر دچار ناباروری می‌شوند. خطر ناباروری در این افراد 40 درصد کمتر است. برای زنانی که در صدد باردار شدن هستند، مولتی ویتامین­‌هایِ حاوی فولات مفید است. یک مطالعه نشان داد که یک رژیم غذایی شامل تمشک، چای سبز، ویتامین E و ویتامین B6 احتمال ابتلا به ناباروری را کم می‌کند. اگر تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذاهای روزانه دریافت نمی‌کنید، مصرف مولتی ویتامین می‌تواند به تقویت باروری کمک کند.

تقویت تخمک و تخمدان با مولتی ویتامین

 

میزان جذب آهن را افزایش دهید

یکی از روش های تقویت تخمک گذاری با تغذیه، مصرف مکمل‌­های آهن و آهن غیر هِم است. منظور از آهن غیر هِم، آهنی است که از غذاهای گیاهی دریافت می­‌شود. یک مطالعه تجربی جامع در مورد 438 زن نشان داد که دریافت مکمل های آهن، تا 40 درصد با کاهش خطر تخمک‌­های نابارور مرتبط است.

آهنِ گیاهی ناباروری تخمک را کاهش می‌دهد. آهن هِم، نوعی از آهن است که از منابع حیوانی کسب می‌شود (مثل گوشت و جگر). به نظر نمی­‌رسد که دریافت آهن حیوانی در میزان باروری تأثیری داشته باشد. جذب آهن گیاهی در بدن کمی مشکل‌ است. بنابراین سعی کنید آنها را همراه با غذاها یا نوشیدنی های حاوی ویتامین C مصرف کنید تا جذب آن افزایش یابد.

تأیید اینکه آیا مکمل‌های آهن برای شما نیاز است یا نه، باید توسط پزشک تعیین شود؛ به خصوص اگر سطح آهن بدن در حد نرمال و مناسب باشد. آزمایش خون این مورد را مشخص می کند.

راههای تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه

 

تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه مکمل های طبیعی

برخی مکمل های طبیعی با افزایش باروری همراه هستند. مکمل هایی مانند ماکا، گرده زنبور عسل و رویال ژل.

ماکا: ماکا گیاهی است که در مرکز کشور پرو پرورش داده می شود. مطالعات حیوانی در مورد این گیاه و تأثیر آن بر باروری، مثبت بوده است. اما تأثیر آن بر باروری انسانی مختلط بوده؛ یعنی گاهی مؤثر و گاهی بدون تأثیر بوده است. ماکا بر کیفیت اسپرم و تقویت باروری در مردان مؤثر است. همچنین، برای درمان ناباروری با گیاهان دارویی، کاربرد دارد.

گرده زنبور عسل: گرده زنبور عسل نیز با بهبود کیفیت سلول‌های جنسی مردانه و قدرت باروری مرتبط است. این نتایج بر اساس مطالعات حیوانی ارائه شده است.

تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه

 

ماده صمغی زنبور عسل (Bee propolis): این ماده حاصل بزاق زنبور عسل، موم و جوانه‌­های درختان است. یک بررسی نشان داد که با مصرف این ماده، پس از 9 ماه، احتمال بارداری زنان مبتلا به آندومتریوز 40 درصد افزایش داشت. بنابراین، استفاده از این ماده می تواند یک روش مفید تخمک گذاری با تغذیه باشد.

رویال ژل: ژل رویال نیز توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود. این ژل مملو از اسیدهای آمینه، چربی‌ها، قندها، ویتامین‌ها، اسیدهای چرب، آهن و کلسیم است.

 لازم به ذکر است که تأثیر این مکمل‌ها بر باروری، بیشتر بر مطالعات حیوانی متمرکز بوده و هنوز تحقیقات بیشتری برای بررسی آثار آن بر انسان لازم است.

تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه مکمل های طبیعی

 

تماس با آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما