میتونم کمکتون کنم؟

روش درمان ناباروری iui چیست و چگونه انجام می­‌شود؟

روش درمان ناباروری iui چیست و چگونه انجام می­‌شود؟

روش IUI چیست؟ آی یو آی مخفف عبارت Intrauterine Insemination است؛ به معنای تلقیح داخل رحمی اسپرم. یعنی قرار دادن مستقیم اسپرم در داخل رحم زن. هدف از انجام این روش، افزایش تعداد اسپرم‌هایی است که بتوانند خود را به لوله‌های فالوپ برسانند تا بدین ترتیب احتمال لقاح افزایش یابد. به طور کلی، این روش، احتمال بارداری را در زوج‌هایی که مشکلات خاصی برای باردار شدن دارند، افزایش می‌دهد. برای آگاهی از چگونگی عملکرد این روش و مزایا، خطرات و درصد موفقیت آن، با آنا مشاور همراه باشید.

Iui برای چه کسانی انجام می شود؟

روش درمان ناباروری با iui در مواردی استفاده می شود که تعداد اسپرم مرد کم است. همچنین برای مردانی که تحرک اسپرم شان پایین است نیز کاربرد دارد. علاوه بر این ها، iui می تواند به عنوان یک روش درمان ناباروری در هر یک از شرایط زیر نیز انتخاب شود:

 • در ناباروری‌های غیر قابل توجیه.
 • افرادی که بیماری دهانه رحم دارند (مثل مشکلات مخاط دهانه رحم).
 • زخم در دهانه رحم که مانع از ورود اسپرم به داخل رحم می‌شود.
 • اختلال در انزال (ناتوانی در بیرون دادن مایع منی).
 • زنان مجردی که تمایل به بچه‌دار شدن دارند.
 • در مورد همسرانی که مرد، یک نقص ژنتیکی دارد و زوجین تمایل ندارند این نقص ژنتیکی به فرزندشان منتقل شود.

روش درمان ناباروری iui چیست؟

 

چه افرادی نباید iui انجام دهند؟

مواردی وجود دارد که IUI کارساز نیست و با شکست مواجه می شود. افراد با شرایط زیر نباید از این روش استفاده کنند:

 • زنانی که به بیماری شدید لوله های فالوپ مبتلا هستند.
 • زنانی که سابقه عفونت لگن دارند.
 • زنان مبتلا به آندومتریوز متوسط تا شدید.

علاوه بر موارد بالا، آی یو آی در مردانی که اسپرم تولید نمی کنند نیز با شکست مواجه خواهد شد. مگر اینکه زوجین مایل به استفاده از اسپرم اهدایی باشند.

چه افرادی نباید iui انجام دهند؟

 

روش iui چگونه انجام می شود؟

IUI روشی نسبتاً بدون درد و غیر تهاجمی است. IUI گاهی اوقات در آنچه “چرخه طبیعی” نامیده می شود انجام می شود ، به این معنی که هیچ دارویی داده نمی شود. یک زن به طور طبیعی تخمک گذاری می کند و اسپرم ها را در مدت زمان تخمک گذاری در مطب پزشک قرار می گیرند.

در برخی موارد نیز برای شروع کار از دارو استفاده می شود. داروهایی که تخمدان ها را برای تخمک گذاری تحریک کند. بنابراین، گام اول در روش iui استفاده از داروهای تحریک کنندۀ تخمک گذاری است. در این صورت، نظارت دقیق و کامل لازم است تا زمان بالغ شدن تخمک ها مشخص شود. سپس هم زمان با تخمک گذاری، iui اجرا می شود. داروهایی مانند کلومیفن سیترات (کلومید)، گنادوتروپین کوریونی انسان و FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول) برای تحریک تخمک گذاری تخمدان ها و آزاد شدن تخمک بلوغ یافته، تجویز می شوند. به طور معمول، حدود 24-36 ساعت پس از افزایش هورمون LH تخمک گذاری رخ می دهد. افزایش این هورمون نشان می دهد که تخمک گذاری است به زودی رخ خواهد داد.

پس از آن، مقداری از مایع منی موجود در آزمایشگاه که سرشار از اسپرم است، برداشته می‌شود. این مایع با استفاده از سوند، به طور مستقیم به داخل رحم الحاق می شود. این فرایند باعث می شود که سلول های اسپرم در بیشترین تعداد و تراکمِ ممکن در رحم قرار گیرند و بدین ترتیب شانس بارداری افزایش پیدا کند.

روش IUI فقط چند دقیقه طول می کشد و کمترین درد یا ناراحتی را دارد. قدم بعدی، تماشای نشانه‌‍‌ها و علائم بارداری است!

تزریق اسپرم به داخل رحم در IIUI

 

مراحل درمان آی یو آی چگونه است؟

با همه مواردی که در بالا گفته شد، لازم است ذکر شود که هر مرکز درمانی، برای این روش دستورالعمل های خاصّ خود را دارد. پس از اینکه پزشک شما را معاینه کرد و استفاده از این روش برای شما تأیید شد، برنامه ای به شما خواهد داد که شکل کلی آن به صورت زیر است:

ممکن است لازم باشد در طی پریودتان، برای انجام آزمایش خون، سونوگرافی و دستورالعمل هایی برای مصرف دارو، چندین بار به مطب پزشک تان مراجعه کنید.

اگر دارویی برای شما تجویز شود، آغاز استفاده از داروها معمولاً در زمان پریودتان است.

حدود یک هفته پس از شروع مصرف دارو، احتمالاً سونوگرافی دیگری داشته و احتمالاً خونریزی خواهید داشت.

بسته به نتایج آزمایش، پزشک شما مشخص خواهد کرد که چه زمانی تخمک گذاری می کنید. بر این اساس، لازم است در یک روز معین، شما و همسرتان مجدداً به کلینیک بروید. زمان مراجعه به کلینیک، معمولاً 10 تا 16 روز پس از شروع داروها است.

در روز عمل، یک نمونه مایع منی از همسرتان گرفته می شود. مایع منی که حاوی اسپرم است، بلافاصله به آزمایشگاه منتقل شده و در آنجا به اصطلاح “شسته” می شود. در فرآیند شستشو، مواد موجود در مایع منی جداسازی می شود تا فقط اسپرم ها باقی بمانند. به این ترتیب، تمرکز یا غلظت اسپرم بیشتر شده و شرایط برای لقاح مساعد می‌گردد.

روش و مراحل درمان آی یو آی چگونه است؟

 

آیا iui درد دارد؟

آی یو آی روشی سریع و معمولاً بدون درد یا کم درد است و نیازی به بیهوشی ندارد. شما روی تخت دراز می کشید و پزشک‌تان از ابزار اسپکولوم برای باز کردن رحم و دیده شدن دهانه رحم استفاده می کند.

اسپرم‌ها از دهانه رحم عبور داده می شوند و با استفاده از یک لوله بلند و بسیار نازک، داخل رحم قرار می‌ گیرند. لازم است 10 تا 30 دقیقه پس از تلقیح، سرجای خود بمانید. به دنبال این عمل، بیشتر خانم ها کمی درد را تجربه می کنند. برخی از خانم ها نیز ممکن است گرفتگی خفیف رحم یا خونریزی واژن را تجربه کنند.

اگر نتیجه عمل موفقیت آمیز باشد و بارداری رخ دهد، در برخی از موارد پزشک پروژسترون تجویز می کند. می توانید دو هفته بعد از IUI تست بارداری انجام دهید. علائم بارداری بعد از iui معمولاً پس از این دو هفته ظاهر می شود. برای اطمینان از حاملگی، می توانید از بی بی چک استفاده کنید. یا اینکه از روش های تست بارداری در خانه مثل تست بارداری با وایتکس استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که همواره مطمئن ترین روش، انجام آزمایش خون است.

آیا iui درد دارد؟

 

ریسک و خطرات روش iui چیست؟

اگر در زمان استفاده از این روش، داروی باروری مصرف کنید، احتمال بارداری چند قلویی افزایش می یابد. اما معمولاً پزشک متخصص شرایط را طوری ایجاد می کند که تا حدّ ممکن این حالت رخ ندهد.

احتمال کمی عفونت بعد از انجام عمل وجود دارد. البته هر چه وسایل عمل استریل تر باشد، درصد عفونت کمتر می شود.

بعضی اوقات تخمدان‌ها بیش از حد به داروهای باروری (به ویژه داروهایی که به صورت تزریق تجویز می شوند) واکنش نشان می دهند و وضعیتی به نام سندرم هیپراسمولاسیون تخمدان ایجاد می شود. در این حالت، ممکن است تعداد زیادی تخمک در یک زمان بالغ و احتمالاً آزاد شوند. سندرم هیپراسمولاسیون منجر به بزرگ شدن تخمدان، ایجاد مایعات در شکم و درد می شود. در موارد بسیار نادر نیز می تواند منجر به ایجاد مایعات در قفسه سینه و شکم شود، مشکلات کلیوی ایجاد کند و یا باعث لخته شدن خون و پیچاندن تخمدان شود.

اگر برای انجام عمل آی یو آی، داروی باروری مصرف کردید و یکی از حالات زیر در شما نمایان شد، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • سرگیجه یا احساس سبک سری
 • افزایش ناگهانی وزن بیش از 5 پوند (2.260 کیلوگرم)
 • تنگی نفس
 • تهوع و استفراغ
 • درد شدید شکم یا لگن
 • افزایش ناگهانی در اندازه شکم

ریسک و خطرات روش iui چیست؟

 

درصد موفقیت روش آی یو آی چقدر است؟

هر زوجی نسبت به درمان با این روش پاسخ متفاوتی می دهد و پیش بینی موفقیت آن دشوار است. با این حال عواملی وجود دارد که بر میزان موفقیت تأثیر گذار است. عواملی مثل سنّ زن، دلیل ناباروری و اینکه آیا از داروهای باروری استفاده شده یا خیر. میزان موفقیت در IUI در زنان بالای 40 سال و در زنانی که بعد از سه چرخۀ IUI باردار نشده‌اند، کاهش می یابد.

مزایای روش IUI چیست؟

آی یو آی در مقایسه با درمان های تهاجمی و پرهزینه مانند IVF یک روش باروری نسبتاً غیر تهاجمی و ارزان قیمت است. در بعضی موارد ، ممکن است زوج ها قبل از اقدام برای درمان ناباروری به روش آی وی اف، در صورت لزوم، روند درمانی خود را با IUI شروع کنند. زیرا ممکن است از این طریق به راحتی روند درمانی را طی کنند.

IUI نسبت به روش IVF کم دردسرتر و کم هزینه تر است. به همین ترتیب، احتمال بارداری با استفاده از IUI کم تر از IVF است.

هزینه IUI چقدر است؟

هزینه IUI بسته به موقعیت مکانی شما و نیازهای خاص درمانی تان متفاوت است. بجز هزینه درمان iui، هزینه های جانبی هم وجود دارد. هزینه هایی مانند سونوگرافی، آزمایش خون و هزینه های مربوط به  آزمایشگاه و آنالیز مایع منی.

تماس با ما

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 2 - میانگین: 5]
Summary
روش درمان ناباروری iui چیست و چگونه انجام می­‌شود؟
Article Name
روش درمان ناباروری iui چیست و چگونه انجام می­‌شود؟
Description
IUI چیست؟ آی یو آی مخفف عبارت Intrauterine Insemination است؛ به معنای تلقیح داخل رحمی اسپرم.در این روش، اسپرم‌ها را پس از شستشو در آزمایشگاه، مستقیماً در داخل رحم قرار می‌دهند.
Author
Publisher Name
آنامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما