زایمان اسپاینال چیست و چه عوارضی دارد؟

زایمان اسپاینال چیست و چه عوارضی دارد؟

بهتر است بدانیم اسپاینال چیست تا درک بهتری از مفهوم زایمان اسپاینال (Spinal delivery) پیدا کنیم. اگر در حین زایمان، داروی بی‌حسی و ضدّ درد در ناحیۀ اسپاینال تزریق شود، زایمان از نوع اسپاینال است. بلوک یا ناحیۀ اسپاینال، بلوک زین نیز نامیده می شود. زیرا منطقه‌ای از ناحیۀ تحتانی بدن شما که هنگام سوار شدن بر اسب، با زین اسب در تماس است، هدف بی حسی قرار می گیرد. در زایمان اسپاینال، داروی بی‌حسی در ناحیۀ ساب آراکنوئید ستون فقرات تزریق می‌شود. از عوارض زایمان اسپاینال، مشکل در شیر خوردن نوازاد و سختی در زور زدن مرحلۀ دوم زایمان است.

بی حسی باید توسط متخصص بی حسی انجام شود. بی حسی نخاعی باعث از بین رفتن کامل احساس در نواحی زیر کمر می‌شود. در نتیجه، کنترل عضلات زیر کمر نیز از دست فرد خارج می شود. به همین دلیل، امروزه روش اسپاینال کمتر استفاده می شود. این روش معمولاً در مواقع حساس، برای كمك به زایمان هایی مانند سزارین یا زایمان با فورسپس کاربرد دارد.

از فواید زایمان اسپاینال این است که روش سریعی است. اما مشکلات و عوارضی نیز به همراه دارد. بیشتر زنان بعد از اینکه دچار بی حسی اسپاینال می شوند، قادر نیستند زور بزنند و فشار وارد کنند و به این ترتیب، تولد نوزاد و روند زایمان کمی مشکل می شود.

مفهوم زایمان اسپاینال چیست؟

 

عوارض زایمان اسپاینال چیست؟

از جمله عوارض این روش برای نوزاد، این است که داروهای ضدّ درد و بی حسی از جفت عبور می‌کند و وارد جریان خون نوزاد می‌شود. همچنین ممکن است نوزاد بعد از تولد، در شیر خوردن مشکل پیدا کند. عوارضی هم برای مادر وجود دارد:

  • افت فشار خون.
  • سختی در زور زدن در مرحله دوم زایمان.
  • سر درد (گاهی اوقات شدید).
  • مشکل در ادرار کردن (به صورت موقت).
  • سرگیجه.
  • خارش.
  • تشنج (به ندرت).
  • غفونت در محلّ تزریق (به ندرت).

عوارض زایمان اسپاینال چیست؟

 

تفاوت زایمان اپیدورال با زایمان اسپاینال چیست؟

اسپاینال و اپیدورال هر دو از بلوک‌های عصب هستند که در ستون فقرات قرار دارند. در هر دو روش زایمان، داروی ضدّ درد و بی حسی، تزریق می شود. در مورد زایمان اسپاینال، داروی ضدّ درد یا بی حسی، یک بار با سوزن تزریق می شود. این درحالیست که در زایمان اپیدورال، یک سوند به فضای اپیدروالِ ستون فقرات وارد می کنند و داروی بی حسی مدام وارد می شود تا بی حسی صورت گیرد.

اگرچه در هر دو روش فرایند تولد از طریق واژینال است، اما نمی توان آن ها را جزء زایمان طبیعی در نظر گرفت. زیرا در هر دو روش از داروهای بی حسی و مُسکّن استفاده می شود.

در زایمان اسپاینال، مادۀ بی حسی به ناحیه‌ای به نام ساب آراکنوئید تزریق می‌شود. این باعث می‌شود که کل نیمۀ پایینی بدن بی حس شود. بی حسی نخاعی یا اسپاینال تأثیر سریع‌تری نسبت به اپیدورال دارد. به همین دلیل، در صورت نیاز، در زایمان‌های سزارین مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت زایمان اپیدورال با زایمان اسپاینال چیست؟

 

در آخر، توجه به این نکته خالی از لطف نیست که اگر می‌‌خواهید فرآیند راحتی در حین تولد نوازد خود داشته باشید، نحوۀ صحیح خوابیدن در سه ماهۀ اول بارداری را جدی بگیرید. زیرا خواب راحت در دوران بارداری کمک شایانی به روند زایمان می کند.

 

تماس با ما

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]
Summary
زایمان اسپاینال چیست و چه عوارضی دارد؟
Article Name
زایمان اسپاینال چیست و چه عوارضی دارد؟
Description
در زایمان اسپاینال، داروی بی‌حسی در ناحیۀ ساب آراکنوئید ستون فقرات تزریق می‌شود.عوارض زایمان اسپاینال، مشکل در شیر خوردن نوازاد و سختی در زور زدن مرحلۀ دوم زایمان است.
Author
Publisher Name
آنامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما