زایمان اپیدورال چیست و چه عوارضی دارد؟

زایمان اپیدورال چیست و چه عوارضی دارد؟

پیش از آنکه بدانید زایمان اپیدورال چیست و چه عوارضی دارد، بهتر است بدانیم اپیدورال چیست؟ epidural مؤثرترین داروی ضدّ درد است که به ناحیۀ اپیدورال ستون فقرات تزریق می‌شود و به صورت بی‌حسی موضعی عمل می‌کند. در فرایند زایمان، این مسکّن محبوب‌ترین شکل کاهش دردِ مبتنی بر دارو است. استفاده از آن راهی برای انجام بی‌حسی است؛ طوریکه سیگنال‌های درد که از ستون فقرات به مغز می‌رود را متوقف می‌کند. برخی از عوارض اپیدورال بعد از زایمان، شامل افت فشار خون مادر و عدم هوشیاری مناسب نوزاد و مادر است. اصلی‌ترین مزیت این روش نیز کاهش درد زایمان است.

نحوۀ تزریق اپیدورال طیّ زایمان چگونه است؟

در این روش، مقداری داروی بی‌حسی به فضای اپیدورالِ ستون قفرات تزریق می شود. فضای اپیدورال پر از مایعاتی است که نخاع را احاطه کرده اند. در حین زایمان، دارو به ناحیه کمر که قسمت تحتانی ستون فقرات است، تزریق می شود. اگر تزریق درست انجام شود و دارو به درستی کار کند، دیگر در قسمت پایینی بدن خود احساس درد نخواهید کرد یا درد کمتری احساس می شود.

در حین زایمان، اغلب یک تزریق به تنهایی برای کاهش درد کافی نیست. از این رو، یک لوله پلاستیکی نازک با استفاده از یک سوزن مخصوص به فضای اپیدورال منتقل می‌شود. در صورت لزوم، از این مجموعه می‌توان برای تزریق داروی بی حسی یا مسکّن استفاده کرد. اگر دوز تزریق کم باشد، می‌توانید پاهای خود را حرکت دهید، یا حتی از کمی بلند شده و راه بروید.

تزریق داروی بی حسی در زایمان اپیدورال چگونه است؟

 

هنگام استفاده از epidural، معمولاً یک لوله کوچک (کانول) نیز در بازوی خانم قرار می گیرد. به طوری که می‌توان قطره‌ای را به آن وصل کرد. این لوله محضِ احتیاط و افزایش ایمنی استفاده می‌شود. زیرا ممکن است فشار خون شما در حین زایمان اپیدورال به سرعت کاهش یابد. اگر این اتفاق رخ دهد، از طریق این لوله داروی مناسب برای تنظیم فشار خون شما تزریق می‌شود.

دوز داروی بیهوشی، معمولاً به تدریج افزایش می یابد. متخصص بیهوشی باید تزریق را دقیقاً در محلّ مناسب خود انجام دهد. در این صورت، حدود 10 – 20 دقیقه بعد از تزریق، درد تکسین می‌یابد. اگر چنین زایمانی داشته باشید، آنچه در حین تولد نوزاد احساس می‌کنید، به اثر بخشی بخش اپیدورال نیز بستگی دارد. اگر دارو به درستی اعصاب را خسته کند، ممکن است دردی احساس نکنید. اگر تأثیر دارو متوسط باشد، احساس فشار خواهید داشت؛ این فشارها ممکن است دردناک باشد.

نحوۀ تزریق اپیدورال طیّ زایمان چگونه است؟

 

خطرات یا عوارض زایمان اپیدورال بر نوزاد

این روش زایمان، بر سلامتی نوزاد تأثیر گذار است. استفاده از epidural در حین زایمان ممکن است سبب افت ناگهانی فشار خون مادر شود. زیرا باعث می شود خون غنی از اکسیژن به سمت بدن کودک پمپاژ شود. این پمپاژ شدن خون برای نوزاد نیز مناسب نیست.

بعد از اپیدورال، نوزادان قادر به جهت یابی خود نیستند و تا یک ماه پس از تولد، حرکات سازمان یافته کمتری دارند. تا زمانی که کودک در رحم شماست، بدن و جفت شما کمک می کند سموم بدن کودک را از بین ببرد. اما، پس از به دنیا آمدن، کبدِ نوازد تازه متولد شده، باید به تنهایی این کار را انجام دهد! همین امر باعث می شود بدن نوزاد مدت زمان طولانی را برای خلاص شدن از مواد سمی صرف کند.

از طرف دیگر، عدم هوشیاری مناسب نوازد سبب می‌شود در او حالت خواب آلودگی ایجاد شود. نوزاد خواب آلود شیر مادرش را نمی‌خورد؛ یا آنچنان که باید، تغذیه مناسب ندارد. همین امر سبب کمبود انرژی و در نتیجه خواب آلودگی بیشتر او می‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد epiduralها با کاهش میزان موفقیت در شیردهی همراه هستند.

داروی پیتوسین نیز در برخی نوزادان سبب ایجاد یرقان (زردی) می شود. زردی نیز خود باعث خواب آلودگی و سستی نوزاد می شود.

داروهای کاهش درد می تواند عوارض جانبی دیگری نیز در کودک ایجاد کند. عوارضی مانند:

 • افسردگی سیستم عصبی مرکزی
 • ناراحتی های تنفسی
 • اختلال در شیر خوردن
 • تغییر رفتار عصبی
 • کاهش توانایی در تنظیم دمای بدن
 • اختلال مکیدن، بلع و تنفس کودک.

این عوارض جانبی، ممکن است باعث شود نوزاد به داروهای اضافی نیاز پیدا کند.

خطرات یا عوارض زایمان اپیدورال بر نوزاد چیست؟

 

عوارض زایمان اپیدورال بر مادر چیست؟

از epidural‌ها می‌توان برای انواع مختلف بی حسی موضعی استفاده کرد. عوارض جانبی آن نیز متنوع است. رایج‌ترین عوارض اپیدورال بعد از زایمان شامل موارد زیر است:

 1. کاهش فشار خون: از هر 100 زن، 14 نفر دچار افت فشار خون می‌شوند. افت فشار خون می‌تواند منجر به سرگیجه یا حالت تهوع شود.
 2. عدم درک مراحل زایمان: استفاده از داروهای ضد درد و بی حسی در حین زایمان اپیدورال، سبب می شود مادر درک نکند که در چه مرحله از زایمان است. او نمی‌داند چه زمانی باید زور بزند و به خود فشار آورد تا روند خروج نوازد از رحم به خوبی پیش رود.
 3. احساس خارش: از دیگر عوارض این مسکّن، احساس خارش است. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک می تواند با تغییر دارو، مشکل را برطرف کند.
 4. کاهش انرژی در مادر: به دلیل کمبود انرژی یا حالت خماری، مادر نمی‌تواند بعد از فارغ شدن با کودک خود ارتباط برقرار کند و او را در آغوش بگیرد. در نتیجه ارتباط عاطفی بلافاصله پس از تولد، از آن ها دریغ می شود.
 5. عدم هوشیاری: علاوه بر این، عدم هوشیاری مناسب مادر سبب می‌شود که مهمترین زمان برقراری رابطه با شیر مادر که دقیقه ها و ساعاتی پس از تولد است، از دست برود.
 6. تب: تقریباً از هر 100 زن، 23 نفر دچار تب می‌شوند. این حالت در زنانی که از مُسکّن‌های غیر از epidural استفاده می کنند، به 7 نفر کاهش می‌یابد.
 7. مشکلات ادرار: تقریباً از هر 100 زن، 15 نفر در ادرار کردن مشکل موقت پیدا می‌کنند.

احساس سوزن سوزن شدن در پاها

علاوه بر مواردی که گفته شد، epidural‌ها می‌توانند باعث ایجاد حالت سوزن شدن در پاها شوند. همچنین در صورتی که تزریق باشد، ممکن است لایۀ محافظ اطراف نخاع سوراخ شده و مایع موجود در ستون فقرات، از آن خارج شود. در صورت از خارج شدن بیش از حدّ این مایع، سردردهای شدید ایجاد می شود که ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد. این اتفاق، به ازای هر 100 زن، معمولاً در یک نفر دیده می شود.

برخی از عوارض مذکور، در زایمان اسپاینال نیز دیده می‌شود. با همۀ مواردی که گفته شد، کمر درد و سر درد در زنانی که زایمان اپیدروال دارند، نسبت به زنانی که از دیگر روش های کاهش درد در حین زایمان استفاده کرده‌اند، کمتر است.

عوارض زایمان اپیدورال بر مادر چیست؟

 

اپیدورال‌ها تا چه حد مؤثر هستند؟

این بی حس کننده‌ها بسیار مؤثر هستند و تقریباً همیشه می توانند درد را بهتر از سایر داروها تسکین دهند. بیشتر زنانی که از آن ها استفاده کرده اند، درد کمی داشته و یا دردی حس نکرده‌اند. از هر 100 زنی که اپیدورال را انتخاب می کند، یک زن به مُسکن‌های اضافی نیاز پیدا می‌کند. این در حالیست که اگر مُسکن‌های دیگری غیر از اپیدورال برای زایمان استفاده شود، از هر 100 زن، حدود 28 زن به مسكن های اضافی در حین زایمان نیاز پیدا خواهد کرد.

 

انیمیشن تزریق اپیدورال برای زایمان

 

 

 

تماس با ما

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 3 - میانگین: 5]
Summary
زایمان اپیدورال چیست و چه عوارضی دارد؟
Article Name
زایمان اپیدورال چیست و چه عوارضی دارد؟
Description
اپیدورال (epidural) مؤثرترین داروی ضدّ درد در فرایند زایمان است که به صورت بی حسی موضعی عمل می کند. عوارض اپیدورال بعد از زایمان شامل افت فشار خون مادر و عدم هوشیاری مناسب نوازد و مادر است.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo
تماس با ما