زایمان طبیعی یا واژینال چیست و مراحل آن چگونه است؟

زايمان طبيعي یا واژینال چیست؟ این فرآیند به روندی اتلاق می شود که طی آن نوازد به طور طبیعی و با باز شدن دهانه رحم به دنیا می آید. زایمان طبیعی سه مرحله دارد. در این پروسه، مداخله‌های پزشکی معمول، بخصوص بیهوشی و داروهای بی حسی، در کار نیست. بلکه یک پزشک یا ماما، مادر را همراهی می کند تا فرزندش را به دنیا آورد. اصطلاح زایمان طبیعی برای اولین بار در دهه 30 میلادی، توسط یک متخصص زنان و زایمان به نام Grantly Dick عنوان شد. شاید واژه زایمان فیزیولوژیک را شنیده باشید. خوب است بدانید زایمان فیزیولوژیک نیز همان زایمان طبیعی است.

آنچه که در بالا گفته شد، نشان می‌دهد که نمی توان زایمان اپیدورال و اسپاینال را جزء زایمان طبیعی فیزیولوژیک در نظر گرفت. زیرا در آن ها داروهایی استفاده می شود که درد ناشی از زایمان را کاهش می‌دهد. در انتهای این مطلب، می توانید کلیپ کوتاهی از فیلم زایمان طبیعی را مشاهده کنید.

مراحل زايمان طبيعي چگونه است؟

زایمان واژینال سه مرحله دارد. همه زنانی که زایمان واژینال دارند، این سه مرحله را تجربه می کنند. اگرچه ممکن است متوجه مرحله اول نشوند. زمان و شدت انقباضات می تواند به شما کمک کند تا بدانید در چه مرحله‌ای هستید.

مرحله اول: درد ابتدایی زایمان

یکی از علائم زایمان طبیعی، انقباضات رحم و باز شدن دهانه آن است. این امر سبب ایجاد درد ابتدایی شده و این درد با گذر زمان شدیدتر می شود. ممکن است ترشحات صورتی رنگ از رحم خارج شود. درد ابتدایی ممکن است چند ساعت تا چند روز ادامه پیدا کند. مدت این درد معمولاً در زایمان های اول طولانی‌تر است و در زایمان های بعدی کوتاه‌تر می‌شود.

چکار کنیم؟ اگر در روزهای منتهی به فارغ شدن هستید و چند روز است درد دارید، کارهایی برای کاهش درد انجام دهید. آرامش خود را حفظ کنید، راحت باشید و موسیقی ملایم گوش کنید، پیاده روی آرام داشته باشید و دوش بگیرید. توجه داشته باشید که غذاهای سنگین و حجیم نخورید. اگر کیسه آب جنین پاره شد یا خون ریزی شدید از واژن داشتید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

مرحله دوم: درد فعال و فشار نوازد برای بیرون آمدن از رحم

در این مرحله فشار و درد به حدی می رسد که سرانجام نوزاد را از رحم خارج کند. فشار و درد زیاد ممکن است باعث گرفتگی ماهیچه‌های پا و حالت تهوع می شود. در این زمان، دهانه رحم به طور شگفت‌انگیزی تا 10 سانتیمتر باز می شود. بیشتر کارهای خارج شدن نوازد، بر عهده رحم است و رحم آن را انجام می دهد. اما در مراحل پایانی خروج، لازم است مادر نیز با فشار آوردن بر خود به امر تولد کمک کند. زمانی که فرق سر نوزاد از رحم بیرون می آید، احساس سوزن سوزن، کش آمدن یا سوزش شدید خواهید داشت. به همین دلیل، این مرحله “حلقه آتش” نامیده شده است.

مرحله دوم معمولاً چهار تا هشت ساعت و یا کمی بیشتر طول می کشد. طی هر ساعت، دهانه رحم یک سانتی‌متر گشاد می شود. اگر می خواهید این مرحله را بهتر پشت سر بگذارید، توصیه می شود ورزش‌های آمادگی برای زایمان طبیعی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. این کار همچنین نیاز به بخیه زایمان طبیعی را کاهش می دهد.

مراحل زایمان طبیعی چگونه است؟

مرحله سوم: خروج جفت

در میان مراحل زایمان طبیعی، مرحله سوم آسان ترین مرحله است. زیرا دردهای شدید تمام شده و انقباضات رحم خفیف شده است و پزشک در تحویل جفت نوزاد به شما کمک می کند. در این مرحله پزشک رحم شما را معاینه می کند تا مطمئن شود همه چیز به طور نرمال پیش رفته و مشکلی وجود ندارد.

معمولاً 5 تا 30 دقیقه زمان لازم است تا جفت خارج شود؛ اما در برخی مواقع تا یک ساعت هم طول می کشد.

ملاقات با نوزاد بعد از زایمان واژینال

تولد نوازاد واقعه‌ای است که زندگی هر مادری را تحت تأثیر قرار داده و دریچه‌ای نو بر زندگی او می گشاید. این تأثیرات تا آخر عمر بر زندگی مادر تأثیر گذار خواهد بود. در صورتیکه زایمان واژینال را با موفقیت و بدون مشکلات جانبی بگذرانید، می‌توانید در همان لحظه نوزاد را در آغوش بگیرید.

برخی موارد، در آغوش گرفتن نوزاد مدتی بعد از زایمان انجام می شود. زمانی که نوزاد خود را اولین بار و در اولین ملاقات در آغوش گرفتید، با او صحبت کنید. او صدای شما و شریک زندگی تان را تشخیص می دهد. ممکن است در اولین ملاقات با او، به سرعت ارتباط قوی با او برقرار کنید. حتی این امکان هم وجود دارد که تمایلی به دیدن او نداشته باشید. اما جای نگرانی نیست. هر دو احساس، طبیعی است. مهم نیست که در آن لحظه چه حسی دارید؛ مهم این است که شما کودک خود را به شدت دوست دارید. اما گل کردن این حس برخی اوقات کمی طول می کشد!

زایمان طبیعی یا واژینال چیست و چگونه است؟

داروهای تسکین درد در زایمان طبیعی چیست؟

برای تسکین درد زايمان طبيعي داروهایی وجود دارد که می توانند درد را کنترل کنند. برخی از این داروها عبارتند از:

 • دیمرول (Demerol)
 • نیتروز اکسید (nitrous oxide)
 • اپیدورال (epidural)

برای مدیریت درد، می توانید از روش‌های طبیعی نیز بهره ببرید. روش‌هایی مانند زایمان در آب، طب سوزنی، هیپنوتیزم، رفلکسولوژی و حواس پرتی.

عوارض زايمان طبيعي چيست؟

زایمان واژینال عوارض جدی و چندانی ندارد. با این حال ممکن است کنجکاو شوید که عوارض زايمان طبيعي چيست؟ یکی از اتفاقاتی که طی آن ممکن است رخ دهد، پاره شدن گردن رحم است. در این صورت، رحم و دهانه رحم آسیب می‌بیند بافت‌های رحم نرم و انعطاف پذیر هستند. اگر زایمان سریع باشد یا با فشار بیش از حد اتفاق افتد، می تواند منجر به پارگی دهانه واژن یا رحم شود. در بیشتر موارد، پارگی‌ها سطحی یا جزئی هستند و به راحتی ترمیم می شود. در موارد معدودی ممکن است پارگی عمیق‌تر باشد که در این صورت ترمیم به مدت زمان طولانی نیاز دارد.

گذشته از عوارض، فواید زایمان طبیعی به قدری است که بسیاری از زنان این روش برای به دنیا آوردن فرزندشان انتخاب می کنند.

التیام رحم بعد از زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟

این موضوع که چقدر طول می کشد تا رحم شما بعد تولد نوزادتان بهبود یابد، به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور کلی اگر رحم دچار بریدگی نشده باشد، حدود سه تا پنج هفته التیام می یابد. اما در صورت پارگی پرینال یا اپی اگزوتومی، حدود شش هفته زمان لازم است.

مدت زمان بهبود بخیه زایمان طبیعی نیز 2 – 4 هفته است. البته این مدت زمان در زنان مختلف یکسان نیست.

روش های القایی برای زایمان چگونه است؟

گاهی اوقات حتی با طی شدن دوره کامل بارداری و بعد از گذشت 42 هفته، نشانه های زایمان را در خود حس نمی کنید. در این صورت زندگی مادر و نوزاد، در معرض خطر قرار می گیرد. در چنین مواردی، پزشک برای به دنیا آوردن نوزاد، از روش القا یا تحریک استفاده می کند. بدین صورت که گردن رحم را تحریک کرده و غشای آن را پاره می کند. اگر این تکنیک‌ها کارساز نباشد، از پیتوسین (Pitocin) استفاده می شود. پیتوسین نسخه مصنوعی از هورمون اکسی‌توسین است که باعث تحریک زایمان می شود. هورمون اکسی توسین یکی از هورمون های طبیعی بدن است.

چند وقت بعد از زایمان واژینال بهبود می یابم؟

بعد از فارغ شدن، حدود شش هفته زمان لازم است تا بهبودی کامل حاصل شود. از این مدت زمان گاهی با عنوان “سه ماهه چهارم” نیز یاد می شود.

علائم هفته اول بعد از زایمان طبیعی چیست؟

در هفته اول پس از زایمان حالات زیر را خواهید داشت:

 • خونریزی واژینال
 • خستگی
 • ناراحتی های محیطی
 • گرفتگی عضلات
 • مشکل در ادرار کردن و سخت شدن حرکات روده

علاوه بر این‌ها، ممکن است در هفته‌های اول بعد از فارغ شدن، به لحاظ روحی در تنش باشید. اما جای نگرانی نیست؛ این حالت با گذر زمان کاهش یافته و از بین می رود. کم اشتهایی، مشکلات خواب، بیزاری از نوزاد و نگرانی‌های بی مورد و بیش از حد، از علائم افسردگی بعد از زایمان است.

چه زنانی نمی‌توانند زایمان طبیعی فیزیولوژیک داشته باشند؟

زایمان فیزیولوژیک برای زنانی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند، ممنوع است:

 • خونریزی شدید مادر باردار.
 • زنانی که بیماری قلبی یا ریوی دارند.
 • بارداری سه قلو یا بیشتر.
 • اختلالات در لانه گزینی جنین؛ مثل جفت چسبنده یا جفت سر راهی.
 • پرولاپس بند ناف.
 • قرار گیری نامناسب یا غیرطبیعی جنین در شکم مادر.
 • تبخال تناسلی.
 • زنانی که به پره اکلامپسی مبتلا هستند.

برای داشتن یک زایمان سالم و موفق با روندی خوب، نباید آن را مانند غولی در ذهن خود تصور کنید. باید با بدن خود ارتباط ذهنی برقرار کنید. حتی سعی کنید از آن لذت ببرید نه آنکه فقط رنج آن را حس کنید! نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهۀ اول بارداری و همچنین به کارگیری ترفندهای خواب راحت در دوران بارداری، کمک زیادی به زایمان راحت خواهد کرد.

در ادامه فیلم کوتاهی از این روش تولد ارائه شده است. تجربه شما از زایمان طبیعی چیست؟ تجربه‌ها، چالش‌ها و موفقیت‌های خود را در آنا مشاور مطرح کنید.

 

 

 

تماس با مشاوران آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 2 - میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما