سیگار کشیدن والدین تاثیری بر جنسیت جنین دارد؟

تاثیر سیگار بر جنسیت

عوارض سیگار کشیدن مرد برای بارداری را به طور کامل بررسی کردیم و به تمامی آسیب‌هایی که به مادر و جنین وارد می‌شود، پرداختیم. حال در این مقاله می‌خواهیم بپردازیم به اینکه آیا سیگار کشیدن والدین تاثیری بر جنسیت جنین دارد؟ یا خیر؟ با ما همراه باشید.

تاثیر سیگار بر جنسیت جنین

 در تحقیقاتی که بین سالهای 1998 تا 2003 بر روی 9000 خانم باردار انجام شد. نشان داد که کشیدن سیگار و یا مصرف قلیان در دوران بارداری شانس پسر دار شدن را کاهش می‌دهد.

علاوه بر سیگار کشیدن مادر در صورتی که مرد نیز از قبل از بارداری نیز سیگاری باشد. شانس پسردار شدن، بیشتر کاهش می‌یابد. حال این سئوال مطرح می‌شود که این موضوع چطور ممکن است؟

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن والدین چگونه بر جنسیت جنین تاثیر می‌گذارد؟

جالب است بدانید دو کروموزوم X (تعیین کننده جنسیت دختر) و Y (تعیین کننده جنسیت پسر) هستند. در تخمک تنها کروموزوم X وجود دارد. در صورتی که در اسپرم هم کروموزوم X و هم کروموزوم Y وجود دارد.جنسیت جنین در هنگام لقاح تشکیل می‌شود و دیگر قابل تغییر نیست. این بدین معناست که پدر تعیین کننده جنسیت جنین است. چنانچه پدر سیگار بکشد، مواد شیمیایی و سمی موجود در سیگار بر روی اسپرم تاثیر گذار است. کروموزوم Y نسبت به کروموزوم X از حساسیت بالاتری برخوردار است. از این رو کشیدن سیگار سبب نابودی کروموزوم‌های Y شده و شانس دختر دار شدن را افزایش می‌دهد. علاوه بر استعمال سیگار، قلیان کشیدن بر جنسیت جنین تاثیری دارد؟

آنا مشاور

 

تاثیر قلیان کشیدن بر جنسیت جنین چگونه است؟

برخی از افراد بر این عقیده هستند که قلیان کشیدن به دلیل گذشت دود قلیان از آب سبب پاک شدن دود از مواد مضر می‌شود و سالم‌تر از سیگار کشیدن است. باید بیان کنم که کشیدن قلیان نه تنها تمامی مواد مضر و سمی سیگار را در خود دارد بلکه به دلیل مرطوب شدن دود توسط قلیان زمان بیشتری در ریه باقی می‌ماند و بسیار مضر تر از سیگار است. در صورتی که اثرات مخرب هر یک پک قلیان برابر با 80 نخ سیگار است.

تاثیرات محصولات جایگزین سیگار چگونه است؟

برخی برای آسیب کمتر به جنین و بدن خود از محصولات جایگزین سیگار مانند چسب‌های نیکوتین دار، سیگارهای الکتریکی و…. استفاده می‌کنند. باید بدانید که مضر نبودن و سالم بودن این محصولات فقط تبلیغات کارخانجات دخانی است. این محصولات نیز تمامی مواد شیمیایی و مضر سیگار و نیکوتین را در خود دارند. علاوه بر این مصرف این محصولات نیز فرد را دچار وابستگی می‌کند. اکیدا توصیه می‌شود که از محصولات جایگزین سیگار در دوران بارداری استفاده نشود.

 

محصولات جایگزین سیگار

برای بارداری از چند وقت قبل باید سیگار را ترک کرد؟

حال که برای سلامتی خود و فرزند آیندتان تصمیم به ترک سیگار گرفته‌اید. می‌خواهیم بررسی کنیم که برای بارداری از چند وقت قبل باید سیگار را ترک کرد؟ خوشبختانه بدن خود را ترمیم می‌کند. فقط کافی است که از چند ماه قبل از اقدام به بارداری سیگار را ترک کنید. توصیه می‌شود حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداری سیگار کشیدن را کنار بگذارید تا بتوان از سالم بودن اسپرم و تخمک اطمینان حاصل نمود. برای برخی از افراد که وابستگی شدید به سیگار دارند این کار می‌تواند دشوار به نظر بیاید. در ادامه بهترین روش ترک سیگار را بررسی خواهیم کرد.

بهترین روش ترک سیگار 

یکی از بهترین روش‌های ترک روش تدریجی ترک سیگار است. در این روش در ابتدا از بیشترین تعداد سیگاری که در روز استعمال می‌کنید شروع کرده و این تعداد را هر روز به مدت یک هفته استعمال می‌کنید. سپس برای هر هفته  یک عدد از این تعداد کم می‌کنید تا به صورت تدریجی به این عدد به صفر برسد و برای همیشه سیگار کشیدن را کنار بگذارید. به طور مثال اگر بیشترین تعداد سیگاری که در روز استعمال می‌کنید 10 عدد است برای شروع یک هفته هر روز 10 عدد سیگار استعمال می‌کنید و در هفته دوم هر روز 9 عدد سیگار و در هفته بعد هر روز 8 عدد سیگار می‌توانید بکشید این روند را تا به صفر رسیدن این تعداد ادامه می‌دهید.

 

ترک سیگار

در نهایت

تاثیراتی که کشیدن سیگار بر رو روی جنسیت جنین دارد بسیار ناچیز است و سیگار کشیدن بیشتر بر روی باروری و نازایی تاثیر گذار است. با این حال جهت داشتن فرزندی سالم و بارداری بی دغدغه بهتر است سیگار کشیدن را کنار بگذارید. جهت مشاوره در این زمینه می‌توانید به صورت آنلاین و یا تلفنی تماس بگیرید.

 

آنا مشاور

 

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 1 - میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما