علائم سقط جنین (Abortion) چیست؟

علائم سقط

سقط جنین یک تجربه شایع در بارداری است. متاسفانه از هر 4 حاملگی در سراسر جهان یکی منجر به سقط جنین می‌شود. اغلب این سقط‌ها در سه ماه اول بارداری یعنی تا هفته هشتم اتفاق می‌افتند که به آن سقط خود به خودی گفته می‌شود. مفید است بدانید که چه چیزی قبل و بعد از سقط رخ می‌دهد و علائم و عوارض سقط جنین چیست، تا احساس کنترل روی این تجربه‌ تلخ ولی رایج را داشته باشید.

علائم سقط

علائم سقط جنین

 • لکه بینی یا خونریزی

اولین علامت هشدار معمولا خونریزی است. اما همه خونریزی‌ها به این معنی نیست که شما در حال سقط هستید، زیرا در سه ماهه اول بارداری خونریزی بسیار رایج است.  در صورتی که خونریزی از لکه‌های خفیف به چیزی بیشتر شبیه به پریودی طبیعی تغییر کند، رنگ خون قرمز روشن و نه قهوه ای باشد، یا اگر احساس گرفتگی عضلات می کنید، احتمال سقط جنین زیاد است.

 • انقباض و درد شکم

انقباضات ممکن است بخاطر بزرگ شدن رحم باشد، که در هر بارداری رخ می‌دهد. این انقباضات براکستون هیکس نامیده می‌شوند. ولی اگر درد و انقباضات رفته رفته شدید‌تر شد شما باید خطر احتمال سقط را در نظر بگیرید.

 • درد کمر

در دوران بارداری اتفاقات زیادی در بدن شما رخ می‌دهد. بنابراین درد ناگهانی چیز عجیبی نیست. ممکن است درد به صورت تیز و یا مانند یک درد ملایم تر ولی طولانی مدت باشد. رحم در حال رشد به سایر اعضای بدن فشار وارد می‌کند و باعث کشش تاندون‌ها می‌شود، و این امر در زمان‌های مختلف می‌تواند کاملا ناراحت کننده باشد. 

 • خروج بافت یا مواد لخته مانند از واژن

در سقط جنین ممکن است شاهد دفع لخته و بافت باشید. بافت دفع شده معمولاً شبیه لخته‌های بزرگ خون است. بسته به زمانی که سقط اتفاق می‌افتد، اندازه بافت دفع شده می‌تواند از کوچکی یک نخود تا بزرگی یک پرتقال باشد.

در صورت داشتن هر یک از علائم با پزشک صحبت کنید. یا از مشاورین آنا مشاور کمک بگیرید.

علائم سقط جنین در ماه اول بارداری

بیشترین سقط جنین از هفته اول تا هفته چهارم است. علائم معمول سقط جنین شامل خونریزی واژینال و گرفتگی پایین شکم است. پس از آن ممکن است چیزی از واژن خارج شود که اغلب در این ماه شبیه به لخته خون می‌باشد. در ماه اول ممکن است فرد حتی متوجه بارداری وسقط خود نشود و حس کند که یک دوره پریودی شدید دارد. در بسیاری از موارد، پس از سقط به تدریج خونریزی دیده می‌شود. در برخی موارد از سقط جنین، علائمی وجود ندارد.

علائم سقط جنین در ماه دوم بارداری

بالاترین دوره خطر سقط در بین چهارم تا هفته ششم است. نشانه‌های رایج عبارت‌اند از:

 •  درد مانند درد پریودی سنگین یا انقباضات زایمان است.
 •  خونریزی مکرر سنگین
 •  سرگیجه و تهوع و احساس خستگی عمومی
 • ناپدید شدن درد سینه و حالت تهوع

علائم سقط جنین در ماه سوم بارداری

وقتی به هفته هشتم یا هفته نهم می‌رسید و ضربان قلب جنین در اسکن دیده می‌شود، بسته به سرعت ضربان قلب، تنها 4٪ تا 5٪ احتمال سقط جنین وجود دارد. ضربان قلب جنین باید 120 تا 160 بار در دقیقه باشد. این احتمال سقط در ماه آینده کمتر خواهد شد. 

علائم در این ماه نیز همانند ماه دوم بارداری می‌باشد فقط در این ماه نسبت به ماه گذشته با شدت بیشتری است.

علائم سقط جنین در ماه چهارم بارداری

برخی از افراد بر این باور هستند که تا هفته یازده و هفته دوازده بارداری تنها امکان سقط جنین وجود دارد، اما اینطور نیست. گرچه سقط به مراتب کمتر از ماههای قبل می باشد، اما هنوز هم 2 درصد از بارداری‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد .

علائم سقط جنین پس از سه ماه اول بارداری همانند علائم ماه چهارم می‌باشد اما با شدت بیشتر. اگر زن پس از سه ماهگی فرزند خود را سقط کند، درد و خونریزی بیشتری خواهد داشت و همچنین لخته‌های بسیار زیادی در زمان خونریزی از او خارج می‌شود .

علائم سقط در هر ماه

انواع سقط جنین

انواع روش‌های سقط جنین را بشناسید. سقط می‌تواند به دو صورت کلی رخ دهد. سقط جنین به خودی خود و سقط جنین به صورت عمدی با ما همراه باشید تا به بررسی آن بپردازیم.

 • سقط جنین می‌تواند به خودی خود باشد و به صورت یکی از موارد زیر رخ دهد:

۱. تهدید به سقط جنین

در واقع تمام سقط جنین‌های تهدید آمیز منجر به سقط نمی‌شوند. ولی با این حال بسته به موقعیت شما، ممکن است نتوان مانع از سقط جنین شد.

۲. سقط جنین غیر قابل اجتناب

در سقط جنین غیر قابل اجتناب، بیمار آبریزش داشته و دهانه رحم باز می‌شود. بنابراین سقط جنین غیر قابل اجتناب است.

۳. سقط جنین به صورت ناقص

در زایمان زودرس دهانه رحم کاملا باز بوده و خونریزی زیاد و دردهای انقباضی در زیر شکم وجود دارد در این حالت مقداری از محصولات حاملگی دفع شده اما چون مقدار زیادی از این محصولات در رحم باقی می‌ماند سقط ناقص است.

۴. سقط جنین به صورت کامل

در سقط جنین کامل به دنبال خونریزی قبلی که رخ داده است محتویات رحم به طور کامل خارج شده است.

۵. سقط جنین فراموش شده

در سقط فراموش شده جنین مرده است ولی برای مدتی (حتی ماهها) در رحم باقی مانده و هنوز دفع نشده است در این حالت علائم حاملگی نیز ناپدید شده‌اند.

۶. سقط مکرر

بیشتر از سه سقط جنین پشت سر هم را که احتمالا در اثر یک علت مشترک رخ داده سقط جنین مکرر می‌نامند.

 • سقط جنین می‌تواند به صورت عمدی هم باشد و با روش‌های زیر انجام شود:

1.سقط جنین با قرص

سقط جنین با قرص می‌تواند به روش بلعیدن، قرار دادن در دهانه واژن و یا ترکیب هردو باشد. این نوع سقط جنین به محض شروع بارداری قابل انجام است و معمولاً تا هفته دهم الی دوازدهم بارداری قابل استفاده است. از رایج ترین قرص‎‌های سقط جنین می‌توان به قرص متوترکسات و قرص میفپرستون اشاره کرد.

2.سقط جنین با جراحی (ساکشن)

آسپیراسیون با خلا یا ساکشن روشی است که با استفاده از یک منبع خلا جنین را از طریق دهانه رحم خارج می‌کند. این روش به عنوان درمانی برای سقط جنین ناقص انجام می‌شود. این روش اگر تحت نظر پزشک متخصص در مراکز بهداشتی و قانونی انجام شود، ایمن است. 

انتخاب نوع سقط شما ممکن است به طول دوره بارداری، مدت زمان هر روش و این که شما ترجیح می‌دهید برگردد.

انواع سقط

علل سقط جنین

علل سقط جنین خود به خودی میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • اختلالات مربوط به جفت:

اگر جفت به طور غیرطبیعی ایجاد شود، انتقال خون از مادر به جنین مختل می‌شود.

 • مشکلات کروموزومی:

گاهی، یک جنین می‌تواند تعداد اشتباهی کروموزوم از والدین خود دریافت کند که باعث تکوین غیرطبیعی جنین می‌شود. سقط هایی که حین سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهند اساسا با اختلالات کروموزومی جنین مرتبط اند.

 • اختلالات ساختار رحم:

شکل غیرطبیعی رحم و ایجاد فیبروئیدها ( رشد توده‌های خوشخیم غیرسرطانی ) در رحم می‌توانند باعث ایجاد خطر برای جنین در حال رشد شوند.

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS):

این سندرم زمانی ایجاد می‌شود که تخمدان‌ها بسیار بزرگ می‌شوند و باعث عدم تعادل هورمونی می‌شوند. البته در نظر داشته باشید کیست تخمدان‌ها با سندرم پلی کیستیک متفاوت است.

 • سرویکس ضعیف شده:

سرویکس درواقع همان گردن رحم می‌باشد. زمانیکه عضلات سرویکس ضعیف باشند، می‌توانند بسیار زود حین بارداری باز شوند و منجر به سقط جنین شوند.

 • عوامل مربوط به روش زندگی:

عادت‌هایی در زندگی نیز باعث سقط می‌شوند. مانند عوارض سیگار کشیدن، مصرف قلیان و نوشیدن الکل یا استفاده از داروهای غیرمجاز می‌توانند باعث سقط جنین شوند.

تشخیص سقط جنین

آزمایش‌هایی که برای تشخیص سقط مورد استفاده قرار می‌گیرند:

اسکن‌های اولتراسونوگرافی: اوتراسونوگرافی واژینال شامل قرار دادن یک کاوشگر کوچک داخل واژن برای بررسی ضربان قلب جنین می‌باشد. برخی زنان ممکن است یک اولتراسونوگرافی خارجی شکمی را ترجیح دهند.

آزمایش‌های خون: این آزمایش‌ها مفید هستند زیرا می‌توانند طبیعی بودن میزان گنادوتروپین جفتی انسانی بتا ( hCG ) و هورمون پروژسترون را تشخیص دهند، میزان طبیعی این دو هورمون با یک بارداری سالم مرتبط است.

معاینه‌های لگنی: این معاینه‌ها تنزل یا باز بودن گردن رحم را تشخیص می‌دهند.

پیشگیری از سقط جنین

یک سری تغییرات ساده در روش زندگی می‌تواند خطر سقط جنین را کاهش دهند:

 

عوامل سقط

تفاوت پریود و سقط جنین

اغلب مادران ممکن است تا یک ماه اول بارداری از حاملگی خود خبر نداشته و دچار سقط جنین نیز بشوند. در روزهای اول بارداری سقط جنین همانند خونریزی پریود بوده و به همین دلیل تشخیص آن سخت می‌باشد. در صورت عدم اطلاع از حاملگی تنها به چند روش می‌توان تفاوت پریود و سقط جنین تشخیص داد که در ادامه آن‌ها را بیان خواهیم کرد:

 • تفاوت در خارج شدن مایعات از واژن

هنگام سقط جنین در هفته‌های اول بارداری ممکن است مایعات نیز همراه با خون از واژن خارج شده، در صورتی که خروج مایعات در پریودی وجود ندارد .

 • تفاوت در گرفتگی و درد زیر شکم

شدت و میزان درد زیر شکمی متفاوت بوده و در صورت خفیف بودن می‌تواند همانند درد پریودی باشد. گاهی نیز ممکن است شبیه به انقباض‌های دوران بارداری باشد. هنگام سقط جنین ممکن است فرد علاوه بر درد شکم، درد کمر و لگن را نیز تجربه کند.

 • تفاوت در خونریزی

از جمله تفاوت‌های خونریزی پریود و سقط جنین، شدت آن می‌باشد. خونریزی سقط جنین نه تنها شدیدتر بوده بلکه کاملا ناگهانی نیز آغاز می‌شود. به همین منظور ممکن است چند روز و حتی در برخی از مواقع تا 2 هفته نیز طول بکشد.

 • خارج شدن بافت‌های حاملگی

در زمان سقط جنین علاوه بر خارج شدن خون از واژن، لخته‌های خون که بافت‌های حاملگی بوده و به رنگ سفید و یا خاکستری نیز می‌باشند، ممکن است خارج شوند.

 • تب و یا افزایش درجه حرارت بدن

همان طور که می‌دانید در زمان پریودی تب غیرمعمول است. اما در زمان سقط جنین حتی در هفته‌های اول بارداری، زن ممکن است افزایش درجه حرارت بدن داشته باشد که نشانه‌ای از عفونت داخلی می‌باشد.

علائم سقط نشدن جنین

همانطور که گفته شد علائم سقط شامل گرفتگی، درد یا خونریزی از واژن است. در صورت داشتن این علائم به پزشک مراجعه کنید تا پزشک برای شما سونوگرافی انجام دهد. تا بررسی شود که آیا جنین سقط شده است یا این فقط یک تهدید برای سقط بوده است. در این شرایط توصیه‌های پزشک شما شامل موارد زیر است:
–  استراحت تا زمانی که علائم متوقف شود
– پرهیز از فعالیت جسمی سنگین
–  پرهیز از رابطه جنسی
–  پرهیز از سفر کردن

سقط نشدن جنین هیج علامت دقیقی در ماه‌های اولیه نمی‌تواند داشته باشد. فقط با مراجعه به پزشک و سونوگرافی مشخص می‌شود که آیا جنین به طور کامل سقط شده یا هنوز قسمتی از آن در رحم باقیمانده است. مؤثرترین روشهای پاکسازی و تقویت رحم بعد از سقط را جدی بگیرید، زیرا سقط ناقص می‌تواند برای مادر مشکلاتی را بوجود بیاورد.

 

علائم

در نهایت

بی شک سقط جنین یکی از نگرانی‌های مادران در دوران حاملگی بوده و متاسفانه ممکن است برای هر مادری اتفاق بی‌افتد. زمانی که سقط جنین اتفاق می‌افتد هیچ راهی برای جلوگیری آن وجود نداشته بنابراین اگر علائم آن را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از مشاوره تلفنی و آنلاین سقط جنین بر اساس شرایط خودتان بهرمند شوید.  

از دست دادن فرزند یک اتفاق ناراحت کننده و دردناک برای هر مادری بوده که ممکن است سبب مشکلات روحی، روانی و یا افسردگی مادر شود. مادران باید بدانند که برای این اتفاق نباید خود را سرزنش کنند زیرا این اتفاق ممکن است خارج از کنترل آن‌ها باشد. در واقع این آخرین فرصت حاملگی برای مادران نبوده، آن‌ها باز هم فرصت بارداری مجدد داشته و می‌توانند دوباره بچه‌دار شوند پس جای نگرانی نیست. شما می‌توانید جهت مشاوره آنلاین و تلفنی تماس بگیرید.

همچین بخوانید: بارداری‌های خارج از رحم و سقط جنین خارج از رحم

تماس با آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 2 - میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما