علائم پاره شدن کیسه آب جنین چگونه است؟

علائم پاره شدن کیسه آب جنین چگونه است؟

علائم پاره شدن کیسه آب جنین در هفته آخر بارداری یا ماه چهارم، تقریباً مشابه است. احساس انقباض در ماهیچه‌های رحم، خروج سریع مایع از ناحیه واژن و نشت یا ترشح مداوم از نشانه‌های پاره شدن این غشا هستند. هنگامی که بدن شما برای زایمان آماده می شود، کیسه آب می شکند و مایع درون آن، از طریق واژن شما تخلیه می‌شود. اما این اتفاق ممکن است قبل از موعد مقرر زایمان شما هم اتفاق بیوفتد؛ مثلاً در سه ماهگی یا در ماه چهارم. به این حالت پارگی زودرس غشا (PROM) گفته می‌شود.

کیسه آب جنین چیست؟

کیسۀ آمنیوتیک غشایی بسته است که درون آن مایعی وجود دارد. مایع موجود در این غشا، ترکیبی از آب، نمک و سلول‌های جنین است. این غشای پر از مایع، همانند بالشتکی برای محافظت از جنین در حال رشد عمل می کند. بنابراین، کودک کوچک شما را در شکم‌تان راحت و ایمن نگه می دارد و باعث می شود او در دمایی ثابت رشد کند.

کیسه آمنیوتیک از همان زمان بارداری شروع به شکل گیری کرده و طی 3 هفته اول بارداری تکامل می یابد. غشای آمنیوتیک علاوه بر اینکه از جنین محافظت می کند، اجازه نمی دهد او وارد ساختار داخلی بدن مادر شود. ادرار جنین در حدود هفته سیزدهم بارداری یا پایان سه ماهه اول، وارد مایع آمنیوتیک می شود. پاره شدن کیسه آب به این معنی است که کیسه پر از مایعات در اطراف کودک شما پاره شده است.

کیسه آب جنین چیست؟

 

علائم پاره شدن کیسه آب جنین چیست؟

علائمی که نشان از پاره شدن کیسۀ آمنیوتیک دارند در هر زنی متفاوت است. احساس انقباض در ماهیچه‌های رحم و نازک شدن و بزرگ شدن دهانه رحم، از علائم پاره شدن کیسه آب یک زن باردار است. دهانه رحم نازک و بزرگ می شود تا شرایط مناسب برای خارج شدن نوزاد از رحم فراهم شود. از دیگر نشانه‌های شکسته شدن غشای آمنیوتیک، می‌توان به حالات زیر اشاره کرد:

 • خروج سریع مایع از ناحیه واژن طوری که احساس می‌کنید ادرار کرده و شلوار خود را خیس کرده‌اید.
 • نشت یا ترشح مداوم.
 • خروج مایع از واژن به صورت قطره قطره.
 • نشتی که شروع و متوقف می شود.

علائم پاره شدن کیسه آب جنین چیست؟

 

هنگام شکسته شدن کیسۀ آمنیوتیک چه کار کنم؟

اگر احتمال زیاد می دهید که کیسۀ شما پاره شده است، یک پد در لباس زیر خود قرار دهید و بلافاصله با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. اگر پزشک‌تان در دسترس نبود، می‌توانید با متخصص آنا مشاور تماس بگیرید. پزشک به شما می‌گوید که به مطب بروید (برای معاینه) یا مستقیماً جهت زایمان به بیمارستان بروید. در صورتی واضح نیست که کیسه آب‌تان پاره شده است، یک آزمایش ساده بر روی نمونه آب ترشح شده انجام می شود تا اطمینان حاصل شود.

اگر سه هفته به موعد مقرر زایمان تان مانده باشد، پزشک یا ماما چند ساعت صبر می کند که ببیند خودتان زایمان می کنید یا نه. بر اساس شرایط، ممکن است خودشان اقدام به زایمان کنند. بیشتر زنان طی 12 ساعت زایمان می کنند.

هنگام شکسته شدن کیسۀ آمنیوتیک چه کار کنم؟

 

پاره شدن کیسه آب جنین قبل از زمان مقرر

اگر کیسۀ آب شما در سه ماهگی، ماه چهارم و یا قبل از موعد مقرر زایمان اتفاق افتد، به این حالت پارگی زود رس غشا PROM) گفته می‌شود. به عبارت دیگر، PPROM زمانی است که غشا آمنیوتیک اطراف کودک شما قبل از هفته 37 بارداری می‌شکند (پاره می شود). پارگی زودرس غشاها یک عارضه بارداری است. پس از شکستن کیسه، خطر ابتلا به عفونت افزایش می‌یابد. همچنین احتمال تولد زودرس نوزاد بالا می رود. اما چه کسانی در معرض خطر PPROM هستند؟

علت پاره شدن زودرس غشا در بیشتر موارد ناشناخته است. زنانی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند، بیشتر در معرض PPROM قرار دارند:

 • سابقۀ زایمان زودرس در بارداری قبلی.
 • داشتن عفونت در سیستم تولید مثل.
 • خونریزی واژن در دوران بارداری.
 • سیگار کشیدن در دوران بارداری.
 • عفونت ادراری که درمان نشده است.
 • زنانی که کمبود وزن دارند.

پاره شدن کیسه آب جنین قبل از زمان مقرر

 

اگر غشای آمنیوتیک در هفته 34 بارداری شکسته شود، ممکن است پزشک دستور تولد نوزاد را بدهد. تا بدین ترتیب، احتمال ابتلای شما یا کودک تان به عفونت کاهش یابد.

اگر در هفته 23 – 34 بارداری باشید، معمولاً بهتر است زایمان به تأخیر افتد. چون هنوز نوزاد به اندازه کافی رشد نکرده است و زمان بیشتری برای رشد نیاز دارد. در این صورت، برای جلوگیری از عفونت، به شما شما آنتی بیوتیک تجویز می شود. بسته به شرایط و تشخیص پزشک، ممکن است لازم باشد تا زمان به دنیا آمدن نوزاد، در بیمارستان بمانید.

اگر قبل از هفته 23 بارداری، کیسۀ آب شما پاره شود، ادامۀ روند بارداری شما ممکن است با خطرات و مزایایی همراه باشد. لازم است پزشک با آگاهی از شرایط شما، در این مورد با شما صحبت کند. احتمال زنده ماندن نوزادانی که بعد از پاره شدن زود هنگام کیسۀ آب به دنیا می آیند، کم است. از طرف دیگر، احتمال ناتوانی ذهنی یا جسمی نوزادنی که زنده بمانند، بالاست.

راههای تشخیص پارگی زودرس غشای آمنیوتیک چگونه است؟

معاینه با ابزاری مانند اسپکولوم جهت بررسی داخل واژن. در این روش ممکن است مقداری از مایع موجود در واژن را خارج کند تا آزمایشاتی روی آن انجام شود. طی آزمایش مشخص می شود مایعی که نمونه برداری شده، ادرار است یا مایع واژن و یا مایع آمنیوتیک! این آزمایش می تواند به یکی از روش های زیر بررسی شود:

 1. تست تعادل pH (اسید و باز): pH مایع آمنیوتیک با مایع واژن و ادرار متفاوت است. کارشناس نمونه مایع را با نوار آزمایش مخصوص بررسی می کند تا نتیجه مشخص شود.
 2. بررسی میکروسکوپی: وقتی مایع آمنیوتیک خشک شود، در زیر میکروسکوپ الگویی شبیه به سرخس دارد.
 3. معاینه سونوگرافی: این کار برای بررسی میزان مایع آمنیوتیک در اطراف کودک شما انجام می‌شود.

چه داروهایی برای پارگی زودرس غشای آمنیوتیک تجویز می شود؟

داروهای تجویزی در این مورد، بسته به شرایط جسمی شما، شرایط جنین و اینکه در چند ماهۀ بارداری هستید، متفاوت است. به طور کلی داروهای زیر تجویز می شود:

 • کورتیکواستروئیدها: این داروها می توانند به رشد و بلوغ ریه‌های کودک شما کمک کنند. اگر کودک شما زود به دنیا بیاید، ممکن است ریه های او نتواند به درستی و بدون دستگاه کار کند.
 • آنتی بیوتیک‌ها: برای پیشگیری یا درمان عفونت ممکن است به این موارد احتیاج داشته باشید.
 • داروهای توکلیتیک. برای جلوگیری از زایمان زودرس از این دارو استفاده می‌شود.

زمانی که کیسه آب جنین نمی شکند!

گاه ممکن است حتی در زمان مقرر زایمان نیز کیسه آب جنین پاره نشود. در این صورت، روند زایمان شما کند می‌شود. به همین دلیل، پزشک بنابر تشخیص خود، می تواند کیسه آب را بشکند. برای این کار، یک قلاب پلاستیکی استریل در واژن شما قرار داده و کیسه آمنیوتیک شما را می کشند. اما تحقیقات نشان داده است که این امر برای اکثر زنان، سرعت و روند زایمان را افزایش نمی‌دهد. پزشک فقط زمانی مجاز به این کار است که سر کودک شما از قبل در لگن باشد و آنقدر پایین باشد که بتواند دهانه رحم شما را بپوشاند.

 

تماس با مشاوران آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]
Summary
علائم پاره شدن کیسه آب جنین چگونه است؟
Article Name
علائم پاره شدن کیسه آب جنین چگونه است؟
Description
علائم پاره شدن کیسه آب جنین در هفته آخر بارداری یا ماه چهارم، تقریباً مشابه است. احساس انقباض در ماهیچه های رحم، خروج سریع مایع از ناحیه واژن و نشت یا ترشح مداوم از نشانه های پاره شدن این غشا هستند.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما