لقاح طبیعی و مصنوعی چیست؟

مفهوم لقاح اسپرم و تخمک چیست؟

لقاح چیست؟ لقاح (Fertilization) فرایندی است که طی آن، گامت نر با گامت ماده ترکیب می شود. این فرایند منجر به ایجاد یک موجود زنده می شود. منظور از گامت، سلول جنسی است. سلول های جنسی مرد اسپرم و سلول های جنسی زن تخمک نامیده می شود. بعد از ترکیب شدن اسپرم و تخمک، سلولی به نام زیگوت به وجود می آید. تشکیل سلول زیگوت می تواند از طریق لقاح طبیعی و گاه نیز حاصل لقاح مصنوعی باشد. فرایند لقاح در حیوانات و گیاهان نیز وجود دارد. محور موضوع این مقاله، لقاح اسپرم و تخمک در انسان است.

لقاح اسپرم و تخمک چیست؟

 

فرایند لقاح طبیعی در چند مرحله رخ می دهد؟

برای آنکه باروری رخ دهد و شما بتوانید نخستین علائم بارداری را در خود ببینید، لازم است لقاح رخ دهد. اما برای اینکه لقاح رخ دهد، شرایطی لازم است. شرایطی که تضمین کننده لقاح خواهد بود.

  1. کموتاکسی (حرکت اسپرم به سمت تخمک).
  2. تحرک اسپرم.
  3. واکنش آکروزومال و چسبندگی اسپرم و تخمک.

اگر مشکلی در یکی از این سه فرایند وجود داشته باشد، لقاح اتفاق نمی افتد.

علائم لقاح موفق چیست؟

چند روز بعد از لقاح موفق، علائم اولیه بارداری پدیدار می شود که بارزترین آن، از دست رفتن یک چرخه قاعدگی است. در نتیجۀ عمل لانه گزینی سلول‌های لقاح یافته در رحم، خون ریزی و گرفتگی ماهیچه های رحم رخ می دهد. دمای پایۀ بدن نیز بالا می رود. همچنین، به دلیل تغییرات هورمونی، ممکن است احساس خستگی داشته باشید. این ها علائمِ زن، هنگام تشکیل نطفه هستند و در هفته اول بارداری نمود پیدا می کنند.

علائم لقاح موفق چیست؟

 

منظور از انتقال اسپرم طی لقاح چیست؟

در طی انزال، صدها میلیون اسپرم در رحم آزاد می شوند. تقریباً بلافاصله بعد، تعداد زیادی از این اسپرم ها بر اثر اسیدیته مهبل تقریباً (pH 3.8  از بین می روند. میلیون ها اسپرم دیگر نیز توسط مخاط ضخیم موجود در گردن رحم امکان ورود به لوله رحم را پیدا نمی کنند. از بین اسپرم هایی که وارد می شوند نیز هزاران اسپرم توسط لکوسیت های فاگوسیتیک رحمی از بین می روند. بنابراین، رقابت اسپرم ها به داخل لوله های رحم، که مکانی برای مواجهه اسپرم ها با تخمک است، به چند هزار مدعی کاهش می یابد. سفر آنها معمولاً از 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد. به نظر می رسد انقباضات رحمی سبب تسهیل در حرکت اسپرم به سمت لوله رحم می شود.

تحرک و انتقال اسپرم برای لقاح

 

اگر اسپرم ها بلافاصله با تخمک روبرو نشوند، می توانند در 3-5 روز دیگر در لوله های رحم زنده بمانند. بنابراین، اگر مقاربت چند روز قبل از تخمک گذاری انجام شود، احتمال لقاح وجود خواهد داشت. این در حالی است که تخمک تنها می تواند حدود 24 ساعت پس از تخمک گذاری زنده بماند. مقاربت بیش از یک روز پس از تخمک گذاری معمولاً منجر به لقاح طبیعی نخواهد شد.

در طول این سفر، مایعات موجود در دستگاه تولید مثل زن، تحرک اسپرم را افزایش می دهد. این مایعات مولکول‌های کلسترول موجود در غشای سر اسپرم را نیز ضعیف می کنند. این غشا طوری نازک می شود که به محض تماس اسپرم با دیواره بیرونی تخمك، و آزاد شدن آنزیم‌های لازم برای نفوذ اسپرم به تخمک، ورود اسپرم به تخمک را تسهیل كند.

فرایند لقاح طبیعی اسپرم و تخمک چگونه است؟

پس از تخمک گذاری، تخمکی که توسط تخمدان آزاد شده است، درون لوله رحم و در امتداد آن جریان می یابد. لقاح اسپرم باید با تخمک بالغ انجام شود. زیرا اگر تخمک بالغ نباشد، نمی تواند در سفر 72 ساعته خود به سمت رحم، زنده بماند.

تخمک بارور توسط دو لایه محافظ احاطه شده است. اسپرم برای ورود به داخل تخمک، باید از این دو غشا عبور کند. غشای پلاسمایی اسپرم با غشای پلاسمایی تخمک آمیخته می شود. سپس، سر و قسمت میانی اسپرم وارد فضای تخمک می شود.

آنزیم هایی که در سر اسپرم وجود دارد، غشا یا دیواره سلول تخم را هضم می کند. به این ترتیب، شرایط برای ورود اسپرم به داخل تخمک فراهم می شود. تعداد زیادی از اسپرم ها با سلول تخم تماس برقرار می کنند و به آن متصل می شوند اما فقط یکی از آن ها می تواند دیواره سلول تخم را هضم کند. حال درک خواهید کرد که چرا تعداد کم اسپرم در مایع منی، منجر به عقیم شدن مردان می گردد. به طور کلی فرایند لقاح بسیار مهم است و مستلزم سلامتی همه جانبه اسپرم و تخمک و دستگاه تناسلی زن و مرد می باشد. به همین دلیل، بسیاری از افراد به دنبال راههای تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه هستند.

زمانی که یکی از اسپرم‌ها موفق به نفوذ به داخل تخمک می شود، فرایندی در سلول تخم انجام می شود تا اسپرم‌های دیگر نتوانند به آن ورود پیدا کنند. این امر بسیار حیاتی است، زیرا اگر تخمک با بیش از یک اسپرم بارور شود، زیگوت حاصل می تواند یک ارگانیسم سه گانه با سه مجموعه کروموزم باشد. این یک حالت غیرنرمال است.

 

لقاح طبیعی چیست؟

 

لقاح اسپرم با دو تخمک چگونه است؟

در بیشتر اوقات، در طی چرخه تخمک گذاری، یک تخمک آزاد می شود. با این حال، تقریباً در یک درصد از چرخه‌ها، دو تخمک آزاد می شوند و هر دو بارور می شوند. بنابراین، دو زیگوت شکل می گیرد و در رحم کاشته می شود. این فرایند منجر به تولد دوقلوها می شود. از آنجا که در این فرایند دو سلول تخمک جداگانه نقش داشته اند، دوقولویی حاصل، از نوع دوقولویی غیر همسان است. دوقلوهای غیر همسان، هر کدام جفت و حفره کوریونی مجزا و مخصوص به خود را دارند.

در موارد نادرتر، یک زیگوت در مراحل اولیه تقسیم سلولی و رشد، به دو زیگوت تقسیم می شود. این حالت منجر به تولد دوقلوهای همسان می شود. دوقولوهای همسان، یک جفت و یک حفره کوریونی دارند.

 

لقاح اسپرم با دو تخمک چگونه است؟

 

لقاح مصنوعی چیست؟

فرایندهایی که در بالا ذکر شد، به لقاح طبیعی و سرانجام بارداری منجر می شود. اما در پاره‌ای موارد، به دلیل مشکلاتی، لقاح طبیعی و در نتیجه بارداری صورت نمی گیرد. مثلاً مواردی که تخمک آزاد شده نمی تواند به لوله رحم برسد. یا در مواردی تعداد یا تحرک اسپرم ها کم است. در چنین مواردی از روش آی وی اف یا همان لقاح مصنوعی استفاده می شود. فرایند لقاح مصنوعی، خارج از بدن و در محیط آزمایشگاه انجام می شود. افرادی که تمایل دارند از این روش استفاده کنند، لازم است ابتدا آزمایش خون برای آی وی اف انجام دهند.

لقاح مصنوعی چیست؟

 

 

 

 

تماس با آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 2 - میانگین: 5]
Summary
لقاح طبیعی و مصنوعی چیست؟
Article Name
لقاح طبیعی و مصنوعی چیست؟
Description
لقاح چیست؟ لقاح (Fertilization) فرایندی است که طی آن، گامت نر با گامت ماده ترکیب می شود. هر دو فرایند لقاح طبیعی و لقاح مصنوعی منجر به ایجاد یک موجود زنده می شود.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما