لیفت واژن با نخ:دریچه ای روبه جوانی

لیفت واژن با نخ چگونه انجام میشود؟

 

آیا اخیرا دچار افتادگی واژن شده اید؟آیا گشادی ورودی واژینال بر رابطه جنسی شما با همسرتان اثر گذاشته است؟نگران نباشید این یک عارضه عموما شایع میان بانوان است که به دلایل مختلفی به وجود می آید.امروزه پیشرفت علم سبب شده راه حل هایی کاربردی و فوق العاده برای درمان افتادگی وگشادی واژینال ارائه گردد.عموما تنگ کردن واژن به دو روش جراحی و غیرجراحی انجام می شود. یکی از موثرترین روشهای غیرتهاجمی و سرپایی درمان گشادی واژن، لیفت واژن با نخ است. تنگ کردن واژن یا لیفت واژن یکی از روشهای ترمیمی واژن به شمار می‌آید که برای درمان گشادی های خفیف تا متوسط واژن بسیار عالی است. امروزه لیفت واژن با نخ به دلیل مزایای زیادی که دارد، در سراسر دنیا بسیار مرسوم شده است.حقیقتا با لیفت واژن طعم دوباره ی جوانی و زیبایی را احساس خواهید کرد.

 

گشادی واژینال به چه علت رخ میدهد ؟

گشاد شدن واژینال از رایج ترین مشکلات بانوان در سنین مختلف است . اما سوال اینجاست که علت گشادی واژن چیست؟ گشاد شدن واژینال یا دهانه ی رحم تحت تاثیر عوامل مختلفی می تواند اتفاق بی افتد. مهم ترین عوامل گشادی واژن به صورت زیر می باشند:

 •     زایمان های طبیعی پشت سر هم
 •     زایمان طبیعی دردناک و سخت
 •     بالا رفتن سن و یائسگی
 •     شل شدن عضله های ماتحت و لگن
 •     تغییرات هورمونی
 •    عوامل ژنتیکی
 •    عفونت های زنانه مکرر
 •     و …

بیماران با ورودی واژینال گشاد،اغلب از افزایش مقدار ترشح که باعث تحریک ناحیه ولو ، زخم یا عفونت های اندام های تولید مثل خارجی است ، شکایت دارند. واژینال تنگ این مشکل را به طور موثری برطرف می کند. یکی ازمهمترین عوارض گشادی واژن کاهش احساس رضایت در رابطه جنسی و عدم ارگاسم در بانوان است.همچنین افرادی که شلی واژن دارند (چه در اثر سن و چه در اصل ژنتیک) مستعد خارش- سوزش های مکرر هستند و دچار بیماری بی اختیاری ادرارو خشکی واژن  می گردندگشادی واژن به علتی رخ میدهد؟

انواع روش های تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن را می توان به سه روش تنگ کردن با لیز،تنگ کردن با لیزر و جراحی واژینوپلاستی انجام داد.

روش اول،تنگ کردن واژن با لیزر:  در تکنیک لیزرتراپی، امواج رادیویی به سلول های دیواره ی واژن تابانده و باعث تحریک رشته های جوانساز کلاژن و الاستین پوست در این ناحیه می شوند. بافت های واژن خود به خود کلاژن سازی می کنند و دهانه ی واژن را به حالت اولیه ی خود بر می گردانند. در این روش با استفاده از فیبروز سازی در بدن، کلاژن سازی در ناحیه ی واژن افزایش پیدا می کند. تاثیر این شیوه ماندگار و دائمی می باشد.

روش دوم،تنگ کردن واژن با نخ:در این روش که روش مکانیکال نام دارد، جراح زنان بدون درد و خونریزی به وسیله ی نخ دو طرف دهانه ی واژن را به بالا جمع می کند. معمولا از این روش برای افرادی که دچار افتادگی و شل شدگی خفیف در ناحیه ی تناسلی خود می باشند، استفاده می شود

روش سوم،عمل جراحی واژینوپلاستی: جراحی واژینوپلاستی در بیمارستان یا کلینیک به مدت یک تا دو ساعت به طول می انجامد. جراحی از طریق بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام می شود در طول جراحی کل بافت واژن از قسمت قدام تا خلف باز می شود تا از قسمت های زیرین زیرسازی صورت گردد و بافت های اضافه ی برداشته تا در نهایت بخیه های حمایتی صورت گیرد. گاهی اوقات اندازه بافت اضافه حدود چهار سانت خواهد بود که در چنین شرایطی از طرفین لوله واژینال به اندازه دو سانت بافت اضافه برداشته می شود و در نهایت بافت بخیه گردد.

تنگ کردن واژن با نخ چگونه است؟

به عنوان یک قاعده کلی ، لیفت واژن با نخ قبل از 60 سالگی به خانمها پیشنهاد می شود. در بعضی موارد ، ممکن است لیفت واژن با نخ جایگزین جراحی پلاستیک دیواره واژن شود.اما لیفت واژن با نخ چگونه انجام میشود؟در لیفت واژن از نخ هایی دارای قلاب استفاده میشود ؛ یک یا دو نخ را از طریق 4 یا 6 برش بسیار کوچک و کم عمق از داخل بافت عضله ای پرینه وارد ورودی واژن میکنند. با استفاده ازاین نخ ها دو طرف دهانه ی واژن رو به بالا جمع می شوند و این امر موجب تنگ شدن واژن میگردد بعد از این که دهانه ی واژن از دو طرف رو به بالا جمع شد جراح زنان با استفاده از بخیه هایی ظریف و ریز دهانه ی واژن را به همان صورتی که با نخ ها رو به بالا کشیده شده است، جمع می کند. در نهایت این امر موجب می شود واژن تنگ شود.

جنس نخ های لیفتینگ واژن از چیست ؟

نخ های مورد استفاده در این عمل، یک نخ تک رشته ای منوفیلامان قابل جذب از نوع کاپرولاکتون Caprolactome  می باشد . این نخ ها که به نخ های لیفتینگ معروف هستند، توسط یک شرکت ایتالیایی به نام پیروم ساخته می شوند. این نخ ها دو جهته بوده ودو سوزن مستقیم دارد .طول قسمت قابل جذب آن ها  حدود 12 cm است و اندازه سوزن یا گیج آن 0/0 می باشد .متوسط ماندگاری نخ در بافت 9 تا 15 ماه می باشد. نکته ی قابل توجه در رابطه با نخ های لیفتینگ این است که این نخ ها به صورت کامل در پوست جذب می شوند  و بعد از پایان جراحی نشانه ای از نخ ها در واژن مشاهده نمی شود. این نخ ها که به صورت همگرا و دو جهتی هستند، موجب می شوند بافت های واژن به صورت همگرا جمع شوند. نخ های اعمال شده در طول عمل دو کارایی و کاربرد دارد :

-پاسخ سریع که باعث واکنش مکانیکی شده و بلافاصله بافت را جمع می کند .

– پاسخ ثانویه که توسط واکنش فیبروتیک باعث تشکیل “ Secondary vector of pull می شود که تا مراحل بعد از جذب نخ نیز باقی می ماند و اثر دائمی روی بافت گذاشته و باعث جمع و تنگ شدن بافت تا چندین سال می شود مگر آسیب بافتی مجدد اپیزوتومی زایمان طبیعی ایجاد شود .

مزیت تنگ کردن واژن با نخ نسبت به دیگر روش ها چیست؟

در میان روش های دیگر، تنگ کردن واژن با نخ دارای امتیازو ویژگی های فوق العاده ای است:

 • – بهبود عملکرد و راحتی واژن درهنگام رابطه جنسی
 • -باعث درمان و بهبود عفونت های قارچی می شود.
 • – زیبایی و جوانسازی واژن
 • -درمانی غیر تهاجی یعنی بدون درد و خونریزی
 • -بستری در بیمارستان لازم نیست و عمل جراحی به مدت یک تا نیم ساعت طول میکشد.
 • -تحت بی حسی موضعی انجام می شود
 • -بهبود سریع و بازگشت سریع به فعالیت منظم ، پس از چند روز
 • -اثر طولانی مدت که حتی برای چندین سال ادامه دارد
 • – بعد از عمل، بیمار لازم است تنها چند روز آنتی بیوتیک خوراکی مصرف کند و نیاز به انواع دیگر آنتی بیوتیک نمی باشد.
 • – در افراد چاق (over weight ) و افراد دیابتی و بیماران دریچه ای قلب که انجام بیهوشی در جراحی برایشان خطرناک است این روش یعنی تنگ کردن واژن با نخ بهترین شیوه است.

نکته ی 1-بانوان باردار، خانم های مجرد و زیر 30 سال، خانم های مبتلا به تبخال و یا مبتلا به زگیل تناسلی فعال از انجام این جراحی باید خودداری کنند.

نکته2- بسیاری از پزشکان معتقدند بعد از انجام عمل تنگ کردن واژن یا همان لیفتینگ از زایمان طبیعی خودداری کنید زیرا دوباره واژن را به همان حالت اولیه شل و وارفته بر می گرداند

نکته 3-نیمه اول چرخه قاعدگی فاز مطلوب برای انجام درمان است.لیفت واژن با نخ چه مزیتی دارد

توصیه های پس از درمان

بهبودی بعد از لیفتینگ واژن کوتاه است و بیمار معمولاً چند روزبعد به فعالیت منظم خود برمی گردد ، اما از فعالیت جنسی باید تا چند هفته بعد از عمل خودداری کرد زیرا باعث درد شدید در ناحیه واژینال و احتمال بازگشت به حالت اولیه بسیار زیاد است.توصیه میشود از داروهای ضد عفونی کننده تجویز شده توسط پزشک پس از درمان تا آغاز جریان قاعدگی مرتب استفاده شود.

چه افرادی از لیفتینگ واژن با نخ باید خودداری کنند؟

  افرادی که دارای شرایط زیر هستند لازم است از لیفت واژن خودداری کنند:

 • _  التهاب حاد واژن و ولو (این روش ممکن است پس از بهبود عفونت انجام شود)
 • _ اختلالات انعقادی خون شدید و نادر
 • _  دوره جریان قاعدگی یا انواع دیگر خونریزی واژینال
 • _  بیماری نئوپلاستیک واقع در ناحیه اندام های تولید مثل
 • _    بارداری
 • _   اوایل نفاس ، زمانی که ترشحات واژن هنوز تولید می شود

 

 

 1. مهم ترین عوامل گشادی واژن به چه دلیل است؟
 2. نخ های لیفتینگ واژن از چه نوعی است؟
 3. مزیت تنگ کردن واژن با نخ نسبت به دیگر روش ها چیست؟
 4. زمان مناسب برای انجام درمان لیفت واژن با نخ چه موقع است؟
 5. چه افرادی باید از لیفت واژن خودداری کنند؟

 

.

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما