مشاوره بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته

دوخط پر رنگ بر روی بی بی چک نقش بسته است؟آیا شما از قبل برای بارداری اقدام کرده بودید؟ اگر پاسختان منفی ست باید بدانید که برای شما بارداری ناخواسته رخ داده است. پذیرش بارداری ناخواسته در بسیاری از موارد برای پدر و مادر دشوار است و مدتی طول می کشد تا با این خبر کنار بیایند. احساسات در دوران بارداری به شدت دچار دگرگونی می شود، حال اگر به این شکل حاملگی رخ داده باشد، بروز افسردگی در بارداری ناخواسته چندان دور از انتظار نخواهد بود. بسیاری از مادران به محض رویارویی با چنین مساله ای به سرعت می پرسند بارداری ناخواسته چیست؟ چه کسانی بارداری ناخواسته داشتند؟ با افسردگی ناشی از بارداری ناخواسته چه کنیم؟ و … برای دریافت پاسخ این پرسش ها با ما همراه باشید .

بارداری ناخواسته اتفاقی ست که ممکن است برای هر زوجی پیش آید.نداشتن موقعیت برای بچه داری یا شرایط مالی نامناسب،بارداری در دوران نامزدی یا بارداری دختر باکره و … سبب میشود که افراد به دنبال راه حل های متفاوتی بگردند.بعضی ها به دنبال سقط جنین اند و بعضی دیگر به ناچار تولد کودک را انتظار میکشند.در ادامه به دلایل و راه حل های مناسب برای واکنش به این اتفاق میپردازیم.

علل بارداری  ناخواسته

1-استفاده نكردن از روش پيشگيری:

بسیاری از خانم‌هاا تصور می‌کنند که روش طبیعی، بهترین و امن‌ترین روش برای جلوگیری از بارداری است. اطمینان بیش از حد به روش طبیعی از اصلی‌ترین دلایل امتناع خانم‌ها از دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری است. گاهی هم  عوارض قرص‌های ضد بارداری به قدری آزار دهنده‌اند که زنان ترجیح می‌دهند تنها با استفاده از روش‌های طبیعی از بارداری جلوگیری کنند.  حاملگی ناخواسته در در دوران شیردهی و یا خانمهایی که دچار تنبلی تخمدان هستند و یا افرادی که در بارداری قبلی خود تاخیر باروری داشته اند بیشتر رخ می دهد.همچنین برخی زوجها از روشهای جلوگیری از بارداری و سیستم تولید مثلی خود اطلاع کافی ندارند .

2- شکست روش جلوگیری از بارداری :

برخي از زوجين با وجود استفاده صحيح از روش پيشگيری دچار بارداری ناخواسته می‌شوند .زوجها باید از میزان شکست روشهای مختلف و نیز روشهای اورژانسی که گاهی لازم است در موارد شک به روش اصلی استفاده شوند اگاهی داشته باشند . گاهی مصرف بعضی داروها که با قرصهای ضد بارداری تداخل دارند باعث کاهش اثر قرص اورژانسی می شود و بارداری ناخواسته اتفاق می افتد .

3-استفاده نادرست از روش پيشگيری:

در بسياری از موارد زوجين از روش پيشگيری درست استفاده نمی‌كند همه خانمهایی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند باید نحوه صحیح مصرف قرصهای ضد بارداری را از پزشک متخصص زنان خود اموزش ببینند و در صورت فراموش کردن قرص به یک روش مکمل دسترسی داشته باشند  باید دانست که عدم توجه به دوزها و زمان مصرف دارو و مرتب نخوردن آن‌ها می‌تواند به بارداری ناخواسته ختم شود.

4- استفاده همزمان از داروهای ديگر:

گاهي اوقات تداخل دارويی مانع از موثر بودن روش پیشگیری از بارداری می‌شود. طبق مشاهدات استفاده همزمان از قرص LD و تزريق آمپول ويتامين D مي تواند اثر دارو را از بين برده و باعث شكست روش پيشگيری شود

5-عدم استفاده صحیح از روش‌های اورژانسی:

با توجه به عوارض قرص اورژانسی، باید برای موثر بودن آن در مصرف شان دقت کرد. اشتباه در دوز مصرفی، نادیده گرفتن زمان مناسب، تهوع و استفراغ مانع از اثربخش بودن آن‌ها می‌شود.

6-بارداری ناخواسته در دوران عقد و یا نامزدی :

برخی از بانوان و دختران مجرد تصور میکنند  داشتن رابطه جنسی بدون دخول ، باعث بارداری نمی شود . حقیقت این است که پرده بکارت سالم هم مانعی برای ورود اسپرم به واژن نمی باشد و داشتن روش پیشگیری از بارداری حتی در این شرایط هم الزامی است.در این دوران بدلیل نداشتن اطلاعات لازم احتمال وقوع حاملگی ناخواسته زیاد است .

اثرات مخرب بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته و اثرات آن

بارداری ناخواسته اثرات مخربی بر مادر و جنین و حتی پدر میگذارد  .اثرات این اتفاق را می‌توان در سه دسته جسمی، روحی – روانی و اجتماعی تقسیم کرد:

  1. اثرات جسمانی

اغلب امادران در دوران بارداری توجهی به مراقبت‌های لازم در ماه‌های اول نمی‌کنند.زیرا اکثرا بعد از ماه های سوم و چهارم متوجه بارداری میشوند حتی گاهی بعضی از مادرها به خصوص در سنین بالاتر که انتظار بارداری ندارند تا 6،7 ماهگی هم متوجه حاملگی خود نمیشوند.این مادر ها  به طور مرتب قرص‌های تقویتی مصرف نکرده و به این صورت رشد جنین را به خطر می‌اندازند. این زنان معمولا دارای فرزند دیگری هستند که مراقبت از او و کارهای روزمره فرصت استراحت و خوردن غذای مناسب را از آن‌ها می‌گیرد؛ این شرایط باعث ضعف جسمانی مادر می‌شود.. این ضعف به صورت مستقیم بر جنین اثرمیگذارد.

  1.  اثرات روحی-روانی

حاملگی ناخواسته احتمال بروز علائم افسردگی مادر را زیاد می‌کند. از طرفی احساس شرمساری در فرزندان بزرگ‌تر و واکنش‌های نامتناسب آن‌ها با این موضوع به خصوص در مادرانی با سن بالا  اوضاع را برای مادر سخت‌تر می‌کند.افسردگی دوران بارداری تاثیر مخربی بر تکامل مغز کودک و شکل گیری هویت وی میگذارد. افسردگی مردان بعد از زایمان نیز از دیگر اثرات روحی روانی بارداری ناخواسته است که برای اطلاعات بیشتر از این افسردگی میتوانید کلیک کنید. باید بدانید که در این شرایط مشاوره روانشناسی و مشاوره خانواده امری بسیار ضروری است

  1. اثرات اجتماعی

تاثیرات جسمی و روحی بر عملکرد مادر تاثیر گذاشته و او را در انجام وظایف اش دچار مشکلاتی می‌کند. برای مثال عدم رسیدگی مادر به درس فرزندان دیگر موجب افت تحصیلی در آن‌ها می‌شود. افسردگی در بارداری باعث ایجاد جو منفی در محیط خانه و بالتبع اثرات منفی در تک تک اعضای خانه میگذارد.

با بارداری ناخواسته چه باید کرد؟

حاملگی ناخواسته همانطور که گفته شد برای والدین و به خصوص زنان ناراحتی‌هایی را به وجود می اورد. اغلب آن‌ها زمانی که با مساله بارداری ناخواسته مواجه می‌شوند، بر سر یک دوراهی نگهداشتن و یا سقط جنین قرار می‌گیرند.تولد کودک میتواند با مشکلاتی همراه باشد اما باید بدانید که سقط جنین نیز عوارض شدیدی بر جای میگذارد.بسیاری از خانم ها بعد از سقط جنین باروری دوباره خود را از دست میدهند و برخی دیگر مشکلات رحمی شدیدی برایشان رخ میدهد. قبل از اقدام به هرکاری حتما با مشاور  روانشناسی صحبت کنید تا مطمئن شوید که سقط جنین ناشی از بار روانی منفی آن نیست. در باره ی سقط جنین هم تحقیق زیادی کنید.

در ادامه راهکارهایی برای مواجه با برخی موانع را شرح داده ایم.

1. بارداری در دوران عقد یا دوستی

حاضر نبودن شرایط ورود یک کودک در دوران عقد یا دوستی بزرگ‌ترین مشکل برای زوجین است. اما پیش از آن که شرایط بیرون را دلیل ناخواسته بودن بارداری تان بدانید، بررسی کنید که آیا واقعا خودتان مایل به بچه دار شدن هستید؟ آیا می‌توان شرایط را به نحوی تغییر داد تا فرزندتان را از زندگی کردن محروم نکنید؟ آیا کسی (همسرتان) از مادر شدن شما حمایت می‌کند؟ شما در این دوره باید به پاسخ این سوالات و خیلی مسائل دیگر بیاندیشید. اقدام عجولانه و تصمیمی گیری بدون مشورت، برای شما پشیمانی به بار خواهد آورد.

2. بارداری با وجود فرزندان دیگر

برخی افراد میگویند چون دارای فرزند هستند و یا فرزندانشان بزرگ شده‌اند نمیتوانند جنین را نگه دارند  و قصد سقط آن را دارند اما از طرفی وجدان شان به آن‌ها اجازه نمی‌دهد حق زندگی را از کودکی بگیرند. به دنیا آوردن یک کودک آن هم تنها به خاطر ترحم، در آینده ای نه چندان دور به احساسات کودک لطمه زده و او را دچار مشکلات زیادی می‌کند. این دست مادران در ناخودآگاه خود، تمایلی به فرزندشان ندارند. پس برای داشتن فرزندی سالم بهتر است قدم‌هایتان را با احتیاط بیشتری بردارید و از مشاوره کودک استفاده کنید.

3. بارداری ناخواسته | نداشتن شرایط بچه دار شدن

گاه نداشتن شرایط مالی یا جسمی دلیل نخواستن بارداری و فرزند می‌شود. بهتر است پیش از هر چیز یک بار دیگر وضعیت را بررسی کنید. اگر می‌توانید از آشنایان و دوستان برای نگهداری و یا مخارج کمک دریافت کنید. این گونه راحت‌تر می‌توانید با شرایط جدید خود را تطبیق داده و برنامه زندگی‌تان را بچینید. همچنین می‌توانید از خدمات مهد کودک و صندوق‌های مالی برای بر طرف کردن این چنین مسائل استفاده نمایید.

در نهایت آن که هر کودکی به نگهداری و صرف زمان نیاز دارد. تربیت فرزند و فراهم کردن شرایط مساعد برای رشد سالم فرزندتان از هر چیزی مهم‌تر است. داشتن مهارت‌های فرزندپروری و والدگری به شما کمک می‌کند تا آسان‌تر با مسائل مربوط به کودکانتان کنار بیایید.

 

  1. علت بارداری ناخواسته چیست؟
  2. استفاده نکردن از روش پیشگیری مناسب چگونه میتواند منجر به بارداری ناخواسته شود؟
  3. آیا داشتن رابطه جنسی بدون دخول ، باعث بارداری می شود؟
  4. بارداری ناخواسته چه اثر جسمانی بر مادر و جنین میگذارد؟
  5. با بارداری ناخواسته چه باید کرد؟

 

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 0 - میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما