نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهه اول بارداری چگونه است؟

نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهه اول بارداری چگونه است؟

«نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهه اول بارداری» از کمر درد و بدن درد جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، فشار خون پایین را دور کرده و مشکلات هضم را کمتر می‌کند. به پشت خوابیدن باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به جنین برسد. به طور کلی، دمر خوابیدن و به پشت خوابیدن، بدترین طرز خوابیدن در دوران حاملگی است. در روزهای اول حاملگی، اگر چه علائم واضحی را تجربه نمی‌کنید، اما ممکن است خوابیدن با اختلالاتی همراه شود؛ به ویژه اگر اولین حاملگی را تجربه می‌کنید. زیرا بدن شما در صدد مقابله با تغییرات درونی‌اش است.

بهترین طرز خوابیدن در سه ماهه اول بارداری

با پیشرفت حاملگی، خوابیدن به پشت و شکم مشکل می‌شود. ماههای اول بارداری ممکن است با اختلالاتی در خواب همراه باشد. بنابراین، برای داشتن خواب راحت در دوران بارداری، پیشنهاد می شود به پهلو بخوابید. نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهه اول بارداری، به پهلو خوابیدن است. مدت طولانی به یک طرف نخوابید و گهگاه تغییر حالت دهید. خوابیدن به پهلوی راست ممکن است باعث سوزش سرِ معده شود؛ به همین دلیل پیشنهاد می شود در طولانی مدت به پهلوی راست نخوابید.

بهترین نحوه خوابیدن در سه ماهه اول بارداری، خوابیدن به پهلوی چپ است. به طور کلی، صرف نظر از اینکه در کدام مرحله از حاملگی هستید، خوابیدن به پهلوی چپ، ورم بارداری را کم می کند یا حتی مانع آن می شود. ورم حاملگی، اغلب در مچ دست و مچ پا است.

نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهه اول بارداری

 

بدترین طرز خوابیدن در سه ماهه اول بارداری

دمر خوابیدن یا به شکم خوابیدن در سه ماهه اول بارداری

خوابیدن روی شکم، یعنی خوابیدن روی معده! این حالت، بدترین نحوه خوابیدن در دوران بارداری است. زیرا می تواند به کمر درد منجر شود و ماهیچه های گردن شما را سفت کند. از طرف دیگر، به دلیل آنکه شکم شما در حال بزرگ شدن است، دمر خوابیدن ایده خوبی نیست. دمر خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول بارداری عوارض دیگری هم دارد:

  • ممکن است باعث قطع جریان خون به جنین شود.
  • می تواند باعث سرگیجه و حالت تهوع شود.

به پشت خوابیدن در سه ماهه اول بارداری

طاق باز خوابیدن یا خوابیدن به پشت در دروران حاملگی، دعوتی علنی برای دردها و تیر کشیدن هاست! همچنان که رحم رشد می کند و بزرگ‌تر می‌شود، اکسیژن کمتری به جنین می‌رسد. با گذشت دورۀ بارداری و بزرگ‌تر شدن شکم، پیشنهاد می‌شود کمتر به پشت بخوابید. طرز خوابیدن به پشت برای مدت طولانی، می‌تواند منجر به کمردرد، بواسیر و فشار خون پایین شود. بنابراین، حتی اگر در اوایل بارداری هم به پشت خوابیدن چندان آزار دهنده نباشد، بهتر است از همان روزهای اول این عادت را از خود دور کنید. این کار باعث می شود در ماه‌های بعد، ترک این حالت برایتان مشکل نشود.

به پشت خوابیدن باعث ایجاد حالت تهوع صبحگاهی نیز می شود. همچنین در خون رسانی و تأمین مواد مغذی به کودک اثر می گذارد. کاهش فشار خون و گردش ضعیف خون، اکسیژن رسانی به جنین را تضعیف می کند. گاهی اوقات، خُروپف کردن ممکن است ناشی از این نحوه خوابیدن باشد. طاق باز خوابیدن طولانی مدت، ممکن است منجر به انسداد رگ هایی شود که خون را از اندام تحتانی به قلب می آورند.

به پشت خوابیدن در سه ماهه اول بارداری

 

در اوایل حاملگی چند ساعت خواب لازم است؟

بدن بزرگسالان به طور متوسط به 8 تا 10 ساعت خواب در روز نیاز دارد. در دوران بارداری، نیاز بدن به خواب احتمالاً بیشتر می شود. زیرا بدن در خال تغییر و تحولاتی است. هیچ قانونی وجود ندارد که تعیین کند در دوران حاملگی چند ساعت خواب لازم است. اما آنچه اهمیت دارد این است که هرگاه احساس نیاز به خواب کردید، استراحت کنید. میزان ساعات خواب از هر زن به زن دیگر متفاوت است؛ زیرا بدن هر زن نسبت به زن دیگر، تفاوت هایی دارد.

با همه مواردی که گفته شد، برای داشتن یک دوران حاملگی کم دغدغه و روند زایمان راحت، سعی کنید 9 ساعت خواب داشته باشید. چه در بارداری اول باشید و خواه چندمین تجربه شما باشد. خواب کافی برای همه، بخصوص برای یک زن باردار ضروری است.

بهترین طرز خوابیدن در سه ماهه اول بارداری، خوابیدن به پهلوی چپ

 

مدیریت برای بهتر خوابیدن در ماههای اول بارداری

علائم اولیه بارداری، بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد. آگاهی از این نشانه‌ها و درک آن، در مدیریت بهتر خواب به شما کمک خواهد کرد. تغییر الگوی خواب شما در این دوران به دلایل زیر است:

  • ناراحتی‌های جسمی: مثل دردناک شدن سینه‌ها و گرفتگی لگن.
  • نیاز به ادرار کردن: تغییر در سطح پروژسترون و روند رو به رشد رحم به مثانه فشار می‌آورد و منجر به افزایش نیاز به ادرار می‌شود. همین حالت باعث می‌شود که شب‌ها از خواب بیدار شوید و خواب شما مختل شود.
  • حالت تهوع: تهوع حاملگی اغلب صبح‌ها آزار دهنده است. اما واقعیت این است که حالت تهوع در ماههای مختلف بارداری و در هر زمان از شبانه روز، می‌تواند گریبان گیر شما شود.
  • تأثیر هورمون پروژستورن بر بارداری و افزایش سطح آن، سبب می‌شود بیشتر مستعد سوزش سر دل شوید. منظور از سوزش سر دل، سوزشی است که در قفسه سینه یا گلو حس می‌کنید. ممکن است سوزش قلب هم داشته باشید. هورمون پروژسترون باعث شل شدن ماهیچه‌های مری می‌گردد. همین امر سبب می‌شود محتوای داخل معده، به عقب بر گردد. در این حالت ممکن است سوء هاضمه ایجاد شود و موقع خواب کمی اذیت شوید.
  • اضطراب: با توجه به تغییراتی که در بدن یک زن حامله ایجاد می شود، اضطراب دور از انتظار نیست. به خصوص اگر اولین حاملگی باشد. سازگار شدن بدن، با تغییرات جسمی و عاطفی جدید ممکن است کمی طول بکشد. این امر می تواند روی عادت‌های خواب شما تأثیر بگذارد.

 

تماس با مشاوران آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 2 - میانگین: 5]
Summary
نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهه اول بارداری چگونه است؟
Article Name
نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهه اول بارداری چگونه است؟
Description
«نحوه صحیح خوابیدن در سه ماهه اول بارداری» از کمر درد و بدن درد جلوگیری می کند. علاوه بر این، فشار خون پایین را دور کرده و مشکلات هضم را کمتر می کند.
Author
Publisher Name
آنامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما