یائسگی (Menopause) چیست؟

یائسگی

زمانی در زندگی هر زنی میرسد که توانایی باروری‌اش پایان می‌یابد. یائسگی یا منوپوز(Menopause)  یکی از دوره‌های طبیعی زندگی اغلب زنان است که در آن قاعدگی برای همیشه متوقف می‌گردد. پس از یائسگی دیگر قادر به باردار شدن و تخمک گذاری نخواهید بود. وقتی وارد دهه 40 خود بشوید، بدن هورمون‌هایی مانند: استروژن، پروژسترون و آندروژن کمتری تولید خواهد کرد تا زمانی که دیگر پریود نخواهید شد. لازم به ذکر است لزوما تاخیر در قاعدگی به معنای یائسگی نیست. هنگامی که قاعدگی متوقف شود، شما یائسه شدید. یائسگی علائم بسیاری زیادی دارد.  در این مقاله به علائم درمان علائم و مراحل یائسگی خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

یائسگی

از لحاظ پزشکی، اگر 12 ماه متوالی پریود نشوید، وارد یائسگی شده‌اید. یائسگی به دورانی در زندگی زنان گفته می‌شود که قاعدگی برای همیشه تمام می‌شود و زنان دیگر قادر به فرزند آوری نیستند. یعنی حتی با ورود مایع منی به واژن، لقاح صورت نمی‌گیرد. سن یائسگی معمولاً بالای ۴۰ سالگی است و در شایع ترین حالت، بین 49 تا 52 سالگی رخ می‌دهد. ولی در صورتی که قبل از چهل سالگی اتفاق بیفتد به آن یائسگی زودرس می‌گویند.

 

یائسگی (menopause)

علل یائسگی

یائسگی به عنوان بخشی از روند طبیعی زندگی رخ می‌دهد و همچنین ممکن است به علت شرایط خاص پزشکی مانند: شیمی درمانی، رادیوتراپی، خارج کردن تخمدان‌ها، خارج کردن رحم یا موارد دیگر زودتر از موعد اتفاق بی‌افتد.

مراحل یائسگی

مراحل یائسگی که شامل سه مرحله می‌شود:

 • مرحله قبل از یائسگی

مرحله پریمنوپوز (perimenopause) یا قبل از یائسگی است. در این مرحله تولید هورمون‌ها آهسته آهسته کاهش یافته و دوره‌های قاعدگی طی چند ماه یا چند سال، کامل متوقف می‌شوند. در ادامه بطور کامل علائم این دوره بررسی می‌شود.

 • مرحله یائسگی

مرحله منوپوز (Menopause) یا یائسگی که در این مرحله 12 ماه متوالی و بدون قاعدگی را تجربه می‌کنید. در این دوره، تغییرات زیادی در بدن خود تجربه خواهید کرد که همان علائم یائسگی است.

 • مرحله یائسگی کامل

مرحله یائسگی به طور کامل اتفاق افتاده است و زمان آن 24 تا 36 ماه پس از آخرین قاعدگی است. در این مرحله تمامی علائم کاهش می‌یابد.

علائم قبل از یائسگی پریمنوپوز (perimenopause)

 • حساسیت سینه
 • پریودهای سنگین تر یا سبک تر
 • بدتر شدن سندرم قبل از قاعدگی (PMS)
 • خشکی پوست، چشم‌ها و یا دهان

در این دوره، در صورت بروز هریک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 •  اگر پریود تان به طور ناگهانی شدید و حاوی لخته های خون باشد.
 • اگر بعد از نزدیکی دچار خونریزی می شوید.
 •  اگر پریودتان بیشتر از حد معمول طول بکشد.
 • اگر لکه بینی بعد از پریود داشتید.
 • اگر فاصله بین دو پریودتان کم شده باشد.

درمان علائم قبل از یائسگی

قبل از درمان علائم قبل از یائسگی با پزشک متخصص زنان مشورت کنید تا بهترین راهی که عوارض کمتری برای شما دارد را انتخاب کنید. 

 • درمان غیر هورمونی

در درمان غیر هورمونی می‌توان به استفاده از داروها و لیزر واژینال اشاره کرد.

 • درمان‌های هورمونی

درمان هورمونی که شامل استفاده از داروهای هورمونی است که می تواند علائم یائسگی را کاهش دهد.

 

علائم قبل از یائسگی

14 علائم یائسگی منوپوز (Menopause) و راه حل‌های آن

علائم و شدت یائسگی در هر زن متفاوت است. برخی تنها دچار گرگرفتگی کمی می‌شوند در حالی که افرادی علایم شدیدتری را تجربه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید از نزدیکان خود مانند مادر، خاله، مادربزرگ سوال کنید. علائم یائسگی شامل موارد زیر است:

1.بی نظمی در عادت ماهانه

دوره‌های نامنظم یکی از نخستین نشانه‌های یائسگی می‌باشند. توصیه می‌شود برای حل این مشکل، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

2.اختلالات و مشکلات خواب

ممکن است بی‌خوابی به دلیل گرگرفتگی‌ها رخ دهد. سعی کنید هنگام خواب از مصرف کافئین خودداری نمایید.

3.ریزش مو

از جمله مشکلات این دوره، ریزش مو است که به سبب تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود. می‌توانید از مکمل‌های غذایی جهت ریزش کمتر مو استفاده کنید.

4.افزایش وزن

بدن شما ممکن است شروع به اضافه کردن وزن کند. شما می‌توانید با ورزش کردن و تغییر در رژیم غذایی خود آن را کنترل کنید.

5.آلرژی

ممکن است آلرژی و واکنش آلرژیک جدیدی را تجربه کنید که قبلا در شما وجود نداشته است.

6.تغییر فعالیت‌های جنسی و تغییر واژن

تغییر فعالیت‌های جنسی می‌تواند یکی از دشوارترین علائم برای مدیریت کردن باشد. زیرا اغلب شما نمی‌توانید بفهمید که چرا این اتفاق می‌افتد. اما بسیار رایج است و غیرمعمول نیست. خشکی واژن، احساس ناراحتی در طول رابطه‌ی جنسی، میل جنسی کم و نیاز فوری به ادرار کردن از علائم سندروم تناسلی ادراری یائسگی (GSM) هستند.

7.نوسانات خلقی

شما احتمالا در این دوره، تغییرات احساسی مانند: افسردگی خفیف، نوسانات خلقی و تحریک‌پذیری را حس خواهید کرد. رژیم غذایی نیز می‌تواند در تسکین این علائم تاثیر گذار باشد.

 

علائم یائسگی

 

8.احساس خستگی 

احساس ضعف و خستگی نیز، دراین دوره بسیار رایج است. برای رفع آن یک چرت 20 دقیقه‌ای در طول روز داشته باشید. 

9.افت میزان حافظه و دشواری در تمرکز

دلیل اصلی ضعف حافظه، به خاطر کمبود هورمون استروژن است. البته اختلالات خواب نیز می‌توانند به مشکلات حافظه‌تان دامن بزند. سعی کنید همه چیز را یادداشت نمایید.

10.سرگیجه و سردرد

فقدان ویتامین B9 (اسید فولیک) و ویتامین B12 باعث سرگیجه می شوند. سعی کنید مصرف این دو را در برنامه غذایی خود بگنجانید. هر روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری کرده و هورمون‌های سردرد را نیز کاهش دهید.

11.گرگرفتگی‌ها و تعرق شبانه

این شایع‌ترین علامت یائسگی است که اغلب زنان آن را تجربه می‌کنند. گرگرفتگی درهنگام خواب می‌تواند به تعریق شبانه منجر شود. تعریق‌های شبانه می‌توانند شما را بیدار کنند و باعث شوند درطول روز، بیشتر احساس خستگی کنید.

12.تنش و ضربان نامنظم قلب

تغییرات هورمونی که در طول یائسگی اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث اضطراب، تنش و ضربان نامنظم قلب شود. سعی کنید در پارک قدم بزنید و ذهنتان را آرام کنید.

13.درد سینه 

به علت افت مقدار استروژن این درد را در زمان یائسگی حس خواهید کرد. اما پس از طی کردن این دوره و رسیدن به یائسگی کامل، این مشکل برطرف می‌شود.

14.درد مفاصل و پوکی استخوان

برای جلوگیری از ایجاد این معضل باید به میزان کافی لبنیات و سبزیجات غنی از کلسیم استفاده کنید. همچنین سعی کنید تمرین‌های سبک در طول روز انجام دهید.

 

علائم

مدت زمان یائسگی (Menopause)

در واقع علائم در چند مرحله بروز می‌کند. علائم پیش از یائسگی تقریبا از 4 تا 5 سال قبل شروع شده و نهایتا هنگامی که قاعدگی قطع شود فرد یائسه می‌شود. یائسگی تقریبا یک سال به طول می‌انجامد و بعد از آن دوران پس از یائسگی شروع می‌شود. در این دوره علائم یا کمتر شده و یا از بین می‌رود و می‌توان به حالت عادی زندگی بازگشت.

آیا سن یائسگی را می‌شود به تعویق انداخت؟

 یائسگی نیز مرحله ای از زندگی است که قابل به تعویق انداختن نیست. ولی همانطور که گفته شد، می‌توان با درمان مناسب تا حد زیادی علائم آن را کنترل کرد.

یائسگی زودرس (Premature menopause) چیست؟

یائسگی که در سن قبل از 45 سالگی رخ دهد، یائسگی زودرس نامیده می‌شود. یائسگی زودرس چندان شایع نیست و تنها در 1 درصد از زنان رخ می‌دهد. طبق آمارها، در هر 1000 زن زیر 30 سال، 1 نفر آنها ممکن است به این عارضه مبتلا شود. اما این آمار در زنان 30 تا 39 سال از هر 100 زن، 1 نفر می‌باشد. در برخی موارد، یائسگی زودرس می‌تواند علامت وجود یک بیماری خودایمنی مثل تیروئید یا روماتیسم مفصلی باشد. البته در نظر داشته باشید در برخی موارد ممکن است به دلایل نامشخص تخمدان‌های فرد از کار بیفتد و یائسه شود. اما بعد از 6 ماه تا 2 سال بعد، دوباره فعالیت تخمدان‌ها به حالت اول بازگردد.

 

زودرس

در نهایت

بسیاری از عوارض بالینی می‌توانند پس از یائسگی توسعه یابند مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و پوکی استخوان‌ها و… باید آنها را جدی بگیرید و با تغییر در رژیم غذایی و انجام ورزش‌های مناسب آن را کنترل کنیم. می‌توانید جهت مشاوره آنلاین و تلفنی تماس بگیرید.

 

تماس با آنا مشاور

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 2 - میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما