بی ‌بی چک مثبت و منفی کاذب یعنی چه؟

بی ‌بی چک مثبت و منفی کاذب یعنی چه؟

«بی بی چک» دستگاهی کوچک برای تشخیص بارداری است. اگر در ادرار خون یا پروتئین باشد، نتیجه بی بی چک مثبت کاذب است. مصرف آنتی‌هیستامین، نتیجه تست را منفی کاذب می‌کند. بیش از سه چهارم زنان به دلیل سهولتِ استفاده، از این دستگاه استفاده می‌کنند. به همین خاطر، در این مطلب نحوۀ استفاده صحیح از بی‌بی چک و زمان درست استفاده از آن توضیح داده شده است. همچنین با خواندن این مطلب درک خواهید کرد که منظور از بی‌بی چک مثبت و منفی کاذب چیست و دقت این دستگاه تا چه حد است.

بي بي چک چگونه کار می کند و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

تمام روش های تست بارداری خانگی، هورمون حاملگی موجود در ادرار را تشخیص می‌دهند. در دوران بارداری، این هورمون ابتدا توسط تخم بارور و بعداً توسط جفت تولید می شود. تخمک بارور شده معمولاً 6-8 روز قبل از دوره از دست رفته، در داخل رحم قرار می گیرد. در این هنگام مقادیر کمی از هورمون در خون و ادرار مادر ظاهر می شود. در ابتدا سطح این هورمون بسیار پایین است. اما در هفته های اول بارداری، به سرعت و به طور قابل پیش بینی افزایش می یابد و علائم بارداری را بروز می دهد.

همانند تست بارداری با وایتکس، بی بی چک نیز با استفاده از ادرار، حاملگی را تشخیص می‌دهید. برای استفاده از آن، باید چند قطره از ادرار جمع آوری شده را روی نوار دستگاه بریزید. بسته به دستگاهی که خریداری کرده‌اید، 5 تا 20 ثانیه طول می‌کشد تا جواب تست مشخص شود. نتایج ممکن است به صورت یک خط، یک رنگ یا نمادی مانند علامت (+) یا (-) نشان داده شود. معمولاً در دستگاه‌های دیجیتال، علامت مثبت (+) یا منفی (-) یا پیغام pregnant یا not pregnant نشان داده می شود. علامت (+) یا pregnant به این معناست که شما حامله هستید. علامت منفی (-)  یا not pregnant یعنی باردار نیستید.

 

 

بیبی چک

منظور از جواب بی بی چک منفی کاذب چیست؟

اگر نتیجه بررسی منفی باشد، احتمالاً باردار نیستید. اما ممکن است باردار باشید! اگر در زمان تست خطایی رخ دهد، این حالت می‌تواند به وجود آید. این خطاها شامل موارد زیر است:

 • تاریخ انقضا دستگاه چک به اتمام رسیده است.
 • شما تست را به روش اشتباه انجام دادید.
 • تست را زودتر از موعد انجام داده اید.
 • ادرار شما خیلی رقیق بوده است. شاید درست قبل از آزمایش مایعات زیادی نوشیده‌اید یا اینکه آزمایش را اول صبح انجام نداده 
 • داروهای خاصی مانند دیورتیک یا آنتی هیستامین مصرف می‌کنید.

 

بی بی چک مثبت کاذب چیست؟

در موارد بسیار نادر، نتیجه آزمایش با بی بی چک، مثبت کاذب است. این بدان معنی است که شما باردار نیستید، اما آزمایش می‌گوید باردار هستید! در حالات زیر، نتیجه بی بی چک مثبت کاذب خواهد بود:

 • وجود خون یا پروتئین در ادرار.
 • مصرف متادون
 • برخی از داروها مانند داروهای آرام بخش، ضدّ تشنج، خواب آور و داروهای باروری، می‌توانند نتایج مثبت کاذب داشته باشند.

 

بهترین زمان برای تست بارداری چه موقع است؟

برخی از تست های بارداری می توانند قبل از از دست دادن پریود، هورمون hCG را تشخیص دهند. اما اگر تا روز اول یک دورۀ از دست رفته صبر کنید، نتایج دقیق تر خواهند بود. اگر آزمایش را اول صبح انجام دهید، به دلیل اینکه در آن زمان ادرار شما غلیظ تر است، نتایج نیز دقیق تر خواهد بود.

بی بی چک کمرنگ یعنی چه؟

میزان شدت رنگی که در دستگاه ظاهر می شود، به مقدار یا غلظت هورمون hCG موجود در ادرار شما بستگی دارد. هرچه میزان این هورمون در ادرار شما بیشتر باشد، احتمال بارداری بیشتر است و اگر کمرنگ باشد، این احتمال کم و کمتر می شود. به همین جهت توصیه می شود صبح ناشتا اقدام به جمع آوری ادرارتان کنید تا نتیجه آزمایش حقیقی‌تر باشد.

همچنین زمان استفاده از دستگاه نیز در کم رنگ شدن یا پر رنگ شدن تأثیر دارد. هورمون hCG در برخی زنان، 3 یا 4 روز بعد از تأخیر پریود بالا است؛ در حالیکه در برخی زنان، 20 تا25 روز طول می‌کشد تا میزان این هورمون افزایش پیدا کند.

بی بی چک

 

آيا بي بي چك دقيق است؟

در میان انواع آزمایش های بارداری، آزمایش خون از همه دقیق‌تر است. آزمایش‌های حاملگی با ادرار در منزل نیز تقریباً 98٪ دقیق است. البته بسته به اینکه تا چه حد دقیق عمل کنید و دقت به خرج دهید. اینکه نتیجه بي بي چک تا چه حد صحت دارد و دقیق است، بستگی به این دارد که:

 • تا چه حد دستورالعمل های لازم را رعایت می‌کنید.
 • چه مدت بعد از تخمک گذاری از تست استفاده کرده‌اید.
 • چه مدت بعد از بارداری تست را انجام می‌دهید.
 • میزان حساسیت و دقت دستگاه تست تا چه حد است.

با تمام تفاسیر، پاسخ به این سؤال که بی بی چک دقیق‌تر است یا آزمایش خون، کاملاً واضح است. آزمایش خون نتیجه نهایی و قطعی به شما خواهد داد.

تست بی بی چک بعد از iui

زمان مناسب برای تست حاملگی با بی‌بی‌چک بعد از iui، چند روز بعد از عمل است.

بی بی چک را از کجا تهیه کنم؟

این دستگاه‌ها در تمام داروخانه‌ها و بیشتر فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. آن را می‌توانید از برخی درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها نیز خریداری کنید. قیمت آن بسته به مارک و نوع دستگاه متفاوت است. اینکه دیجیتالی است یا غیر دیجیتالی.

محل خرید بیبی چک

 

تست بارداری با بی بی چک چند درصد درست است؟

اگر نتیجه تست مثبت باشد شما باردار هستید. اگر منفی باشد، باردار نیستید. با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، اینکه تست با بی بی چک تا چند درصد درست است، در نهایت به شما و دستگاه مورد استفاده تان بستگی دارد. اینکه تا چه حد موارد مذکور را رعایت کرده باشید. و میزان دقت دستگاه خریداری شده چقدر است.

تست بی بی چک اول صبح بهتر جواب می دهد. زیرا در این زمان، غلظت هورمون بارداری در ادرار بالاتر است. به طور کلّی، تست های حاملگی، بعد از اینکه پریود خود را از دست دادید، دقیق تر هستند.

در صورت انقضای دستگاه یا در صورت عدم استفاده صحیح از آن، آزمایش بارداری دقیق نخواهد بود. بنابراین، همیشه تاریخ انقضای روی بسته را بررسی کنید و دستورالعمل های حاصل از آزمایش بارداری خود را با دقت بخوانید.

بعضی اوقات 10 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده، تست بارداری می تواند هورمون‌های بارداری را در ادرار شما پیدا کند. اما این نتایج کاملاً مطمئن نیست. زیرا ممکن است به شما نتیجه کاذب مثبت یا کاذب منفی بدهند. اگر دوره‌های شما بسیار نامنظم است، یا به هر دلیلی پریود نمی شوید، بهترین حالت برای رسیدن به نتیجه دقیق این است که 3 هفته پس از رابطه جنسی، یک آزمایش بارداری دیگر انجام دهید.

بارداری خارج از رحم، یائسگی، مشکلات تخمدان و یا مصرف داروهایی حاوی hcg، بر نتیجه کار اثر می گذارد. اگر چند بار از  دستگاه استفاده کردید و هر بار علائم مختلفی ظاهر شد، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر نتیجه دستگاه منفی بود ولی پریود نشده‌اید، برای اطمینان بیشتر می توانید به پزشک مراجعه کنید تا با دادن آزمایش خون و یا سونوگرافی خیال خود را از وضعیت بارداری و یا عدم بارداری خود راحت کنید.

اگر آزمایش بارداری من مثبت باشد چه کاری باید انجام دهم؟

بی بی چک، دستگاهی کوچک برای تشخیص بارداری است. اگر در ادرار خون یا پروتئین باشد، نتیجه بی‌بی‌چک مثبت کاذب است. مصرف آنتی‌هیستامین، نتیجه تست را منفی کاذب می‌کند. اگر بعد از اتمام دوره خود تست بارداری انجام دهید و نتیجه مثبت شد، شما باردار هستید. برای اطمینان بیشتر، می‌توانید یک تست دیگر هم انجام دهید.

اگر دو بار آزمایش را انجام دادید و هر بار نتایج متفاوتی کسب می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. آزمایش خون ایده خوبی برای تأیید نتایج است. اگر سؤال دیگری در این مورد دارید، می توانید با آنا مشاور صحبت کنید. متخصصان ما آماده ارائه مشاوره به صورت حضوری، آنلاین و یا تلفنی هستند. با ما در تماس باشید.

 

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 1 - میانگین: 5]
Summary
بی‌بی چک مثبت و منفی کاذب یعنی چه؟
Article Name
بی‌بی چک مثبت و منفی کاذب یعنی چه؟
Description
بی بی چک، دستگاهی کوچک برای تشخیص بارداری است. اگر در ادرار خون یا پروتئین باشد، نتیجه بی بی چک مثبت کاذب است.مصرف آنتی‌هیستامین، نتیجه تست را منفی کاذب می‌کند.
Author
Publisher Name
آنامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما