علائم و راههای تشخیص تخمک گذاری در زنان چیست؟

علائم تخمک گذاری زنان چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

تخمک گذاری بخشی از چرخۀ قاعدگی شماست و زمانی رخ می‌دهد که تخمک از تخمدان شما آزاد می‌شود. درد شکم و لکه بینی، از علائم تخمک گذاری است. دانستن علائم تخمك گذاري در زنان و تعیین زمان دقیق آن، برای بسیاری از بانوان جالب و مهم است. آگاهی از زمان تخمک گذاری می‌تواند احتمال بارداری شما را افزایش دهد. اما قبل از آگاهی از این موضوع، بهتر است بدانیم سیکل تخمک گذاری (ovulation) چیست؟ این فرایند بخشی از چرخۀ قاعدگی شماست و زمانی رخ می‌دهد که تخمک از تخمدان شما آزاد می‌شود. احتمال باردار شدن زنان در محدودۀ زمان تخمک گذاری بیشتر است. هنگامی که تخمک آزاد می‌شود، ممکن است توسط اسپرم بارور شود یا نباشد. در صورت لقاح، تخمک ممکن است به رحم سفر کرده و لانه گزینی کند تا به بارداری تبدیل شود. در صورت ناباروری، تخمک متلاشی شده و پوشش داخلی رحم ریزش می کند و شما پریود می شوید.

درک فرایند اوولِیشن (تخمک گذاری) و زمان وقوع آن می‌تواند به شما در دستیابی یا جلوگیری از بارداری کمک کند. همچنین می‌تواند به شما در تشخیص برخی از شرایط پزشکی کمک کند. بهترین زمان باردار شدن، دو روز منتهی به تخمک‌گذاری و خود روز تخمک گذاری است.

محاسبۀ زمان دقيق تخمك گذاري زنان چگونه است؟

به طور کلی، در صورتیکه که سیگل قاعدگی شما 28 روزه باشد (یعنی هر ماه بعد از 28 روز پریود شوید) زمان دقیق تخمک گذاری، روز چهاردهم قاعدگی است. اما همۀ بانوان یکسان نیستند. بنابراین، تاریخ اوولیشن در هر زن ممکن است متفاوت باشد. پس چگونه زمان دقیق آن را تخمین بزنیم؟ به طور کلی، اوولیشن چهار روز قبل یا چهار روز بعد از نقطۀ میانی چرخۀ شما اتفاق می‌افتد. مثلاً اگر شما هر ماه بعد از 30 روز، پریود می‌شوید، نقطۀ میانی چرخۀ شما روز پانزدهم است. بنابراین، شما چهار روز قبل یا چهار روز بعد از پانزدهم ماه، تخمک گذاری می کنید. به عبارت دیگر، تخمک گذاری در اواسط چرخۀ قاعدگی رخ می‌دهد.

محاسبۀ زمان دقيق تخمك گذاري زنان چگونه است؟

 

سیکل تخمک گذاری چقدر طول می‌کشد؟

تخمک گذاری در فاز فولیکولار رخ می‌دهد و 12 – 48 ساعت طول می‌کشد. این فرایند با ترشح هورمون محرک فولیکول(FSH) در بدن شما شروع می‌شود؛ به طور معمول بین روزهای 6 تا 14 چرخه قاعدگی. هورمون FSH به فولیکول‌های موجود در تخمدان شما کمک می‌کند تا به بلوغ برسد و بتواند از تخمدان خارج شود. فولیکول‌ها، کیسه‌های حاوی تخمک هستند.

هنگامی که تخمک بالغ شد، بدن شما هورمونی به نام(LH) ترشح می کند. این هورمون باعث می‌شود تخمک از داخل فولیکول آزاد شود. فرایند اوولیشن ممکن است طی 28 تا 36 ساعت بعد از ترشح هورمون LH اتفاق افتد. این اتفاقات در فاز لوتئال رخ می‌دهد. قدرت باروری شما 7 الی 10 روز بعد از اوولیشن بالاست.

سیکل تخمک گذاری چقدر طول می کشد؟

 

علائم تخمک گذاری موفق چیست؟

یکی از نشانه‌های تخمك گذاري، ترشحات واژن است. این ترشحات غالباً شفاف و کش دار است (ممکن است شبیه سفیده تخم مرغ خام باشد). همانطور که به تخمک گذاری نزدیک می شوید، بدن شما استروژن بیشتری تولید می‌کند و باعث می‌شود ترشحات رحم شما شفاف‌تر و لغزنده‌تر شود تا در صورت نیاز، اسپرم بتواند راحت‌تر به سمت تخمک شنا کند! تغییرات مخاط دهانه رحم در بیشتر زنان اتفاق می افتد. اما میزان و آنچه که دیده و احساس می‌شود، از زنی به زن دیگر متفاوت است. زمانی که ترشحات شما کش‌دار و یا بسیار مرطوب و لغزنده باشد، نشانه خوبی است! شما در بهترین زمان برای باردار شدن قرار دارید.

از دیگر علائم تخمک گذاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خونریزی، ترشحات قهوه‌ای رنگ یا لکه بینی.
 2. حالت تهوع.
 3. حساس شدن سینه‌ها.
 4. افزایش میل جنسی.
 5. باز شدن و نرم شدن دهانۀ رحم.
 6. حساس شدن حس بویایی.
 7. درد تخمدان که به صورت درد در زیر شکم یا درد در یک طرف شکم مشخص می‌شود. به این حالت mittelschmerz نیز گفته می‌شود. این درد ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد.

علائم تخمک گذاری موفق چیست؟

 

نکات مهم:

 • همه زن ها علائم تخمک‌گذاری را تجربه نمی‌کنند.
 • اگر دردی که در زمان اوولیشن دارید مداوم یا شدید است، برای اطمینان از عدم وجود کیست تخمدان و یا اندومتریوز، به پزشک مراجعه کنید و چکاپ شوید.
 • با افزایش سن، خون قهوه‌ای می شود. به همین دلیل ممکن است ترشحات واژن شما از قرمز تا قهوه ای تیره متغیر باشد. جای نگرانی نیست مگر اینکه لکه‌بینی ادامه پیدا کند. در این صورت اگر فعالیت جنسی داشته‌اید باید به پزشک مراجعه کنید تا علائم عفونت و احتمال حاملگی خارج رحمی را بررسی کند.

علائم بعد از تخمک گذاری

بعد از تخمک گذاری، مقدار ترشحات رحم کمتر است. این ترشحات معمولاً متراکم تر یا کدرتر می شوند. اگر بارداری صورت بگیرید، شما علائم بارداری را در خود مشاهده خواهید کرد. وگرنه، پریود خواهید شد.

تقویم تخمک گذاری

برای تعیین زمان تخمک گذاری یا محاسبۀ آن، می توانید یک تقویم تخمک گذاری برای خود داشته باشید. یک تقویم تهیه کنید. روزهایی که پریودتان شروع می شود را روی تقویم علامت بزنید.  این کار را برای چند ماه متوالی انجام دهید. اگر پریودتان منظم باشد، 3 – 4 روز قبل و بعد از روز پریود، محدودۀ زمان اوولیشن شما است.

تقویم تخمک گذاری چیست؟

 

آیا امکان بیش از یک بار تخمک گذاری وجود دارد؟

بله؛ بدن برخی از زنان ممکن است گاهی بیشتر از یک بار تخمک گذاری کند. یک مطالعه نشان داد که برخی زنان ممکن است طی یک چرخه، دو یا حتی سه بار اوولیشن داشته باشند. در صورتی که دو بار تخمک گذاری شود و هر دو تخمک بارور شوند، دوقلویی ایجاد می شود.

آیا فقط در زمان تخمک گذاری می توان باردار شد؟

خیر؛ امکان باردار شدن تنها محدود به زمان اوولیشن نیست.  اگرچه تخمک تنها 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن، قابلیت لقاح دارد، اما اسپرم می تواند در شرایط ایده آل، تا 5 روز در دستگاه تولید مثل زن زندگی کند. بنابراین، اگر در روزهای منتهی به تخمک گذاری یا یا چند روز بعد از آن هم رابطه جنسی برقرار کنید، امکان بارداری وجود دارد.

در این رابطه، اصطلاحی به نام پنجرۀ باروری (fertile window) وجود دارد. پنجرۀ باروری، دوره ای است که رابطۀ جنسی ممکن است منجر به بارداری شود. بعد از رابطه جنسی، اسپرم ممکن است چندین روز در لوله های رحم منتظر بماند. از طرف دیگر، تخمک نیز پس از آزاد شدن آماده باروری است. هنگامی که تخمک وارد لوله‌های رحم شد، حدود 24 ساعت زنده می‌ماند. اگر طی این 24 ساعت، اسپرم نتواند تخمک را بارور کند، پنجره باروری بسته می شود. با در نظر گرفتن طول عمر اسپرم و تخمک، پنجرۀ باروری شش روز است. با برقراری رابطۀ جنسی یک بار یا هر روز در پنجرۀ باروری، می توانید شانس بارداری خود را افزایش دهید.

آیا فقط در زمان تخمک گذاری می توان باردار شد؟

 

چگونه روز تخمک گذاری خود را تشخیص دهیم؟

دقیق‌ترین روش برای تشخیص و تأیید روز تخمک گذاری، انجام سونوگرافی و آزمایش خون است. اما روش هایی نیز وجود دارد که شما بتوانید خودتان در خانه آن را تشخیص دهید.

 1. اندازه گیری دمای پایۀ بدن: یکی از راههای تشخیص، این است که دمای پایۀ بدن‌تان را اندازه گیری کنید. برای این کار، لازم است حدأقل 3 تا 5 ساعت خوابیده باشید. دست کم 6 ماه، هر روز قبل از بیرون آمدن از رختخواب، دمای بدن‌تان را با دماسنج اندازه‌گیری کنید. سپس میانگین دماهای حاصل را اندازه‌گیری کنید تا دمای پایۀ بدن‌تان به دست آید. روز (یا سه روزی) که دمای بدن شما از حد پایۀ خود بالاتر می رود، زمان تخمک‌گذاری شماست!
 2. كيت پیش‌بینی تخمك گذاري: این کیت‌ها، وجود LH موجود در ادرار را تشخیص می‌دهد. اگر خطوط موجود بر روی کیت‌ها تیره شد، ممکن است شما طی چند روز آینده تخمک‌گذاری کنید. كيت تخمك گذاري را می‌توانید از داروخانه ها تهیه کنید.
 3. مانیتورهای باروری (Fertility monitors): این وسایل با اندازه‌گیری دو هورمون استروژن و LH، زمان تخمک‌گذاری شما را تعیین می‌کنند.

 

همانطور که قبلاً هم گفته شد، سونوگرافی و آزمایش خون دقیق‌ترین روش‌ها هستند. اندازه گیری دمای پایۀ بدن ممکن است با خطا همراه باشد. به هر دلیل دیگری (مثل مصرف الکل یا بیماری) ممکن است دمای بدن شما از حد نرمال کمی بالاتر رود. بنابراین، باید این موارد را نیز در نظر داشته باشید.

اگر در صدد باردار شدن هستید، پیشنهاد می شود اطلاعاتی در زمینه تقویت اسپرم و تخمک با تغذیه کسب کنید و اطمینان حاصل کنید که آیا تزریق آمپول روگام برای شما ضروری است یا خیر.

چگونه روز تخمک گذاری خود را تشخیص دهیم؟

 

 

 

 

تماس با ما

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
[تعداد رأی دهندگان: 2 - میانگین: 5]
Summary
علائم تخمک گذاری زنان چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟
Article Name
علائم تخمک گذاری زنان چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟
Description
تخمک گذاری بخشی از چرخۀ قاعدگی شماست و زمانی رخ می‌دهد که تخمک از تخمدان شما آزاد می‌شود. درد شکم و لکه بینی، از علائم آن است.
Author
Publisher Name
آنا مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما